Altının Yükselmesinden Esnaf ve Vatandaş Dertli!

Son günlerde altının fiyatlarının yükselmesi ve Ramazan nedeniyle işlerinde durgunluk yaşayan kuyumcu esnafı, düğün sezonun açılmasına rağmen işlerinde durgunluk yaşandığını söyledi.

Piyasada sıcak paranın olmadığını ifade eden esnaf, paranın bankalar da döndüğünü, vatandaşın altın alımda sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Adıyaman’da işsizliğinde işlerine büyük bir etkisi olduğunu ifade eden Kuyumcu esnafı, yatırımların artık yapılması gerektiğini ifade etti.

Düğün sezonu açılmasına rağmen işlerinde büyük bir durgunluk yaşadıklarını vurgulayan Kuyumcu esnafı, altının fiyatında bir artışın yaşanacağını tahmin ettiklerini vurguladı.

Bayrama işlerinde bir artış yaşanacağını belirten Adıyaman Kuyumcular Derneği Başkanı Bekir Ünal, “Ramazan ayındayız işler şuan durgun yani kuyumculuk sektöründe sürekli altın yükseldiği için şuanda herhangi bir alış veriş söz konusu değil. Tabi Ramazan ayındayız bununda etkisi var. İnşallah bayrama yakın işler biraz hareketlenir” dedi.

Adıyaman’da iş sahası olmadığını için işsizliğin hat safhalarda olduğunu belirten Bekir Ünal, “Altın gramı 113 lira yüksek. Türkiye’nin ekonomi şartlarına göre fiyatlar bu seviyede gider diye düşünüyoruz. Yani 110- 113 lira civarında olur. Altının en az 105 liradan  aşağı olmayacağını tahmin ediyoruz. Altının düşmesinden yanayız. Piyasa o zaman biraz rahatlar. Vatandaş biraz tercih eder. Düğün yapmak isteyen evlenmek isteyen. Nişan yapmak isteyen alış veriş yapar. Altın fiyatları biraz daha düşük olursa vatandaş tercih eder. Şuanda piyasada para sıkıntısı çekiyoruz. Şuanda piyasada sıcak para yok. Paranın hepsi bankalar arası dönüyor. Bir evde iki maaşlı insanımız varsa bir tanesini bankaya bağlamış hanımına ekstradan araba almış veya bir daire ev almış. Şimdi piyasaya sıcak para girmiyor. Bankalar arası bu para dönüp dolaşıyor. Adıyaman’ın iş sahaları yok. Fabrikaları yok. Adıyaman’ın sahibi yok. Ben bunu her zaman söylüyorum. Adıyaman’ın hiçbir zaman ileri gitmeyeceğini düşüyorum. Hep geriye gideceğini düşünüyoruz. Altının şuanda 110-105 lirada seyredeceğini düşünüyorum. Türkiye’nin ekonomik şartları ancak bu şekilde bunu dengeleye biliyor” diye konuştu.

Parasını olan vatandaşa tavsiyede bulunan Ünal, “Parası olan alsın derim. Bütün Adıyamanlı hemşerilerimizin ramazan orucunu kutluyorum. Bayrama da az kaldı. Hepsinin bayramını şimdiden kutluyorum. Güzel ramazanlar geçirmesini diliyorum” açıklamasını yaptı.

Haber: Fatih Sebzeci

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir