ANESİAD Adıyaman Şubesi Üyeleri İftarda Buluştu

Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği Adıyaman Şubesi (ANESİAD), üyeleri iftar yemeğinde bir araya geldiler.

11 ayın sultanı olan Ramazan ayında Beşpınar Mesire alanında Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği Adıyaman Şubesi (ANESİAD), üyesi işadamları bir araya geldi.

Düzenlenen iftar yemeğine Prof. Dr. Hacı Duran, Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkan Ziya Duranay ve Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği Adıyaman Şubesi üyeleri katıldı.

Program açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği Adıyaman Şube Başkanı Deniz İskender Alan, dünyadaki hakim güçlerin ürettiğini tüketen ve tükettikleri ile bizleri yöneten güçlerin bölgedeki hakimiyetine son verilmesi gerektiğini savundu.

Ticarete İslam ahlakının uygulanması gerektiğini vurgulayan Alan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sözlerime ANESİAD’a emeği geçen yönetim kuruluna ve bu yürüyüşte bizlere destek olan sayın üyelerimize, gönül dostlarımıza teşekkür ederek başlamak istiyorum. Dünyamızdaki hakim güçlerin ürettiğini tüketen ve tükettiklerimizle bizleri yöneten güçlerin bölgemizdeki hakimiyetine son vermenin bir yolunda; Müslümanların müslümanca üretir duruma gelip, ticarete hakim olmasıyla mümkün olacaktır. Biz Müslümanların ticarete İslam ahlakını giydirmek gibi bir zorunluluğumuz vardır. Söylemlerimizin pratiğe dönüştüğü yerler işyerlerimiz ve ticaretimiz olmalıdır. Evet şimdi eylem zamanı; gücün ve sermayenin içinde rengini  kaybetmediği iyiliği emreden, kötülükten men eden bir topluluğun ticaretin içinde mücadelesinin zamanı, bu uzun soluklu yolculuğa destek olan ANESİAD, bizden sonra gelen nesillere bu kültürü bırakmak adına elinden gelen katkıyı ve gayreti sunmaya devam edecektir”

Daha sonra konuşma yapan Prof. Dr. Hacı Duran, böylesine güzel bir günde kendisine bağlı iş adamlarını, ticaret erbabını görmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kendi üyelerine İslam ahlakına göre, İslam terbiyesine göre ve İslami değerlere göre çalışmanın tavsiye edilmesinin önemli olduğunun altını çizen Duran, şunları kaydetti:

“Malum olduğu üzere çalışmak üretmek ve bunları paylaşmak insanın en önemli özelliğinden biridir. Cenab-ı hak bu şekilde yaşatmaktadır. Bizim dışımızdaki canlılar genelde gıdalarını tabiatta hazır bulurlar ancak insanlar  emek vererek çalışırlar ve bu birikimlerini de bir biriyleriyle paylaşırlar. Cenab-ı hakkın insanların yer yüzünde yaşamasıyla ilgili süretüllahı bu şekilde tecelli etmiştir. Bizde bunun bir aktörü, bir amiri olarak hayatımıza devam ediyoruz.”

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkan Ziya Duranay ise “Bende bu gece Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği Adıyaman Şubesi iş adamlarımızın düzenlemiş olduğu bu iftar programından dolayı teşekkür ediyorum. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum, hocamızın diline sağlık can alıcı konulara değindi. Bu aziz mübarek günde o konuşmalarından ders almalıyız. Ve kendilerine tekrar teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra iftara katılanlar ezanın okunmasıyla oruçlarını açtılar.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir