Anneannesini Dünya’ya Tanıtıyor

Besi bebek üreticisi Zahide Durmaz, adeta bir kültür elçisi olan oyuncakların geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi göreceğini söyledi.

Geleneksel oyuncaklardan olan besi bebek hakkında bilgi veren Durmaz, “Besi bebekler geleneksel kıyafetlerimizi yansıtıyor. Besi benim anneannemin ismi. Beni o büyüttü. O öldükten sonra onun giymiş olduğu kıyafetleri bebeklere giydirerek  ve onun da adını vererek besi ismini ve anneannemi bütün dünyaya tanıtmak istedim” dedi.

Bebekler ile yok olmakta olan kıyafet kültürünü yansıtmaya çalıştığını aktaran Durmaz, “Amacım geçmiş ile gelecek  arasında bir köprü kurarak geleceğe  bir adım atmak. Çocuklarımızın da oynayabileceği bir şekilde,  oyuncaklar niteliğinde, kültürümüzü tanıtma niteliğinde geleceğe adım atmak. Besi bebeklerimizi 1997 yılından beri ben yapıyorum.  Dünya ülkelerinde, dünya turizm  fuarlarında hem ilimizi hem ülkemizi temsil ettim. Bugüne kadar  yüzlerce fuarda stantta yer aldık.  İnşallah yok olmakta olan bu kültürümüz, bütün dünya tarafından tanınır ve korunur” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIK ÖNEM VERİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da  bu anlamda besi bebeklere önem verdiğini kaydeden Durmaz, “Amacımız bu kültürü geleceğe taşımak. Besi bebeklerimizin üstündeki kıyafetlerin üzerinde ki her bir şeklin bir manası var. Mesela;  baş bağlama şekli, hangi köyden olduğu, zengin mi fakir mi, evli mi bekar mı, kaç çocuğu olduğu, hangi aileden ve hangi aşiretten olduğu  bilinir.  Kıyafetleri el dokuma, kök boyama  ve ipek kumaşlardan oluşur.  Başında ki parlaklık sırma da altın ve gümüş teller vardır, bunlar ise ekonomik statüsünü yansıtmaktadır.  Kadının kıyafetlerinin üstündeki renklerin her birinin anlamı var. Bunlar, Amerika New York Üniversitesi’nde tez konusu oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde konu oldu.  Türkiye’de olan birçok  üniversitede  öğrencilerin ödev konusu oldu.  Besi Arapça ve Kürtçe olarak yeter anlamına gelmektedir” açıklamasında bulundu.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir