Aracı Belgesi Olmayan, ‘Kaçak Aracılara’ Dikkat!

Belgesiz Aracıya 10 Bin TL’ye Kadar Varan Para Cezası!

Her yıl binlerce insan Adıyaman’dan göç eder gibi yaz aylarında çalışmak için başka şehirlerin yolunu tutuyor.

Bu yolculukta birçoğu yaşanan kazalar sonrası hayatını kaybediyor. Bir kısmı da çalıştığı yerlerde rahatsızlanarak hasta oluyor.  Özellikle başka şehirlerde tarım alanlarında çalışmak için yollara düşen insanlar,  bindirildikleri dolmuşlarda, minibüslerde tıka basa seyahat ettiriliyor. Birçok kez dile getirilmesine rağmen sorunun çözümü noktasında çok fazla tedbirlerin alınmadığı dikkat çekiyor.

Yaşanan bu olumsuz durumun önüne geçmek ve tarım alanında çalışan işçilerin sayısını tam anlamıyla ortaya çıkarmak adına aracı diye tabir ettirilen şahısların, aracı belgesi olmadan işçi götürüp getirmesine yasak.

Yasağa uymayanlar hakkında para cezasının uygulanacağı öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adıyaman Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği Başkanı Abdulkadir Alper, geçtiğimiz günlerde meydana gelen kaza da hayatını kaybeden tarım işçisine Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diledi.

Tarım alanında çalışacak işçileri götüren aracıların biran önce derneğe yada işkur’a müracaat ederek aracı belgesini almasını duyuran Alper, “Bu aracı belgesi ile ilgili devletimizin bize ilettiği genelgede eğer, aracı belgesi olmadan işçileri götüren aracılar olursa bunlara para cezası uygulanacak.  Yaklaşık olarak 10 bin TL’ye kadar bir cezası var. Bunları da bütün çavuş arkadaşlardan rica ediyorum gelsinler iş kurdan yada bize müracaat etsinler bu aracı belgesini alsınlar” dedi.

2016 yılında mevsimlik tarım işçilerinin ücret ve koşulları hakkında açıklamada bulunan Adıyaman Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği Başkanı Abdulkadir Alper, “ Bu sene Malatya’da valiliğinin tarım işçileri ile ilgili bize verdiği fiyat 54.90’dır resmi fiyatımız budur. Bazı arkadaşlar kendi kafasına gidiyor böyle olmaz. Bizde resmi fiyat vardır. Bunu gelip bizden alabilirler. Bu belgeyi insanlar alamazlar ise yolda başlarına bir iş geldiğinde ya da çalıştıkları yerlerde başlarına bir iş geldiğinde bu insanlardan hakları sorulacaktır.  O zaman işçiler kaçak götürülmüş diye rapor edilir ve aracı belgesi olmayan aracıya cezayı işlem uygulanır. Bu işvereni de etkiler. Bunun için biran önce derneğe gelip aracı belgesi çıkarsınlar. Bunların sigortası günlük bürüt üzerinden hesaplanıyor. Bazı kişiler götürdükleri işçileri kandırıyorlar. Götürüyorlar çalıştırıp parasını alıyorlar. Vatandaşlarımız bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Aracılarının mevsimlik işçiler derneğine üyemi değil mi aracı belgesi var mı yok mu diye bir sorsunlar. gidip gelişi güzel çalışmasınlar. Çünkü daha sonra büyük sıkıntılar çekiyorlar. Sıkıntı çekmeden biran önce önlemlerini alsınlar.” diye konuştu.

Derneğe ait araçların da olduğunu belirten Alper, “İşçilerimiz bizden talep ederlerse o arkadaşları araçlarımızla gönderebiliriz. Tarım işçilerinden ricam bir minibüse, otobüse fazla yolcu olarak binmesinler. Aşırı yük sonucu birçok kaza meydana geliyor dikkat etsinler. Önce tedbiri kendileri almalıdır. Canlarını hiçe saymasınlar. Kaçak aracılar ile yola çıkmasınlar” açıklamasında bulundu. HABER: FATİH SEBZECİ

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir