“Arazilerini Boş Bırakıyorlar”

Gazetemizi ziyaret eden 23. Dönem CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, 2012 Türkiye’sinde çiftçilerin artık tarlalarına mahsul ekemez duruma geldiklerini söyledi.

Adıyaman’da yaşayan insanların her dönem yüzde 70’lere varan oylarla hükümete destek vermelerine rağmen gerekli desteği alamadıklarını ifade eden 23. Dönem CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, “Vatandaşlarımız oylarını kullanırken, illerine hizmetin gelip, gelmediğini düşünmeleri gerekir” dedi.

“Bütün çiftçiler isyan ediyorlar”

Köylünün ürün fiyatının yerinde saymasına rağmen harcamalarının ise hat safhada olduğuna dikkat çeken 23. Dönem CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, şöyle dedi; “Özellikle mazot, gübre ve ilaç fiyatları çok yüksek. Devletin tüm bu fiyatları göz önünde bulundurduğunda vatandaşı düşünmesi gerekmez mi? İlimizin en büyük gelir kaynağı tarım olmasına rağmen bir türlü tarıma bağlı sanayinin gelişmiyor? Adıyaman denildiğinde ilk olarak akla toprağı ve suyu bol olan bir il geliyor. Ancak ne devlet nede siyasilerimiz sulu tarımın hayata geçmesi için bir çaba sarf etmiyorlar. Buna rağmen Adıyaman halkı sürekli yüzde 70’lere varan oylarla iktidarı destekliyor. Bunun karşılığında vatandaşa hiçbir şey verilmiyor. Vatandaşlarımız oylarını kullanırken, illerine hizmetin gelip, gelmediğini düşünmeleri gerekir. Birçok çiftçimiz gübre, mazot ve ilaç fiyatlarının yüksek olmasından dolayı arazilerini boş bırakıyorlar. Bu konuda bütün çiftçilerimiz isyan ediyorlar. Devletin bu gibi sorunlara karşı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne düşük seviyede vergi uygulaması, çiftçilere verilen destekleme konusunda gerekenden fazlasını yapması gerekiyor”

“İnsanın aklına birçok kuşku verici durumlar gelmiyor”

Türkiye’de üretilen petrolün yüzde 25 ila 30’unun ilimizden çıktığını belirten Şevket Köse, “İlimizde yüksek oranda petrol üretilmesine rağmen TPAO’nun ilimize katkısı yok. Hükümet 13 yıldır tek başına iktidar olmasına rağmen Adıyaman’a gözle görülür bir eser yapmış değil. Hükümetin iktidar olduğu günden bu yana Adıyaman’a yaptığı yatırımlar 400 yataklı hastane, adliye sarayı dışında birkaç yol. Hükümet tarafından ilimize yapılan yolların daha moderni Türkiye’nin her yerine yapılıyor. Ayrıca hükümetin yakın zamanda hizmete açtığı yollar tekrardan tadilata alınıyor. Bu tür yollar nasıl hizmete açılıyor, anlamış değilim. İnsanın aklına birçok kuşku verici durumlar gelmiyor desem yalan olmaz. Hükümetin yaptığı hizmetler, takdir edilebilir. Ama bu hizmetler olması gereken şeyler. Günümüzde artık teknoloji gelişiyor. Bazı hizmetlerin olması normal.”

“Tarımdaki aksaklıklar işsizliği doğuruyor”

Günümüzde sulu tarıma geçen illerin yılda en az 2 ürün kaldırdığını ileri süren Köse, “Adıyaman sulu tarıma geçse birçok il gibi en az yılda 2 ürün kaldırabilir. Şuanda Adıyaman sınırları içerisinde bulunan akarsular boşuna Atatürk Barajı’na akıyor. Gömükan ve Koçali barajları bittiğinde o alandaki bütün ovalar suya kavuşmuş olacak. Böylelikle ilimizde tarıma dayalı sanayi de gelişecek, insanlarımız istihdam edilecek. Adıyaman’ın suyu ve toprağı bol olmasına rağmen Türkiye’de suyu en son bitecek olan il yine Adıyaman’dır. Ancak sulama konusunda iktidar partisinin hiçbir bir projesi yok. İlimizde tarıma dayalı sanayi geliştiği zaman 40 ila 50 bin insan istihdam edilecektir. Suyumuz ve arazimi bol, insanlarımız çalışkan olmasına rağmen hükümet icraata geçmiyor. CHP olarak Adıyaman insanın 7’den 77’ye hepsini kucaklıyoruz. Üretim olmadan mutlu kişi bulunamaz. Böylelikle tarımdaki aksaklıklar işsizliği doğuruyor” diye konuştu.

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin İl Genel Meclisi Üyeleriyle Biraya Geldi

İl Genel Meclisi Ekim ayı grup toplantısına katılan AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, il …

Bir Yorum

  1. Sayın vekilim öncelikle sizi selamlıyorum .biz çiftçilere göstermiş olduğunuz, ilgiden ve çabadan, dolayı size teşekkür ediyorum. Sayın vekilim, ben, şunu öğrenmek istiyorum, Bu koçali barajına ne zaman başlayacaklar,bizi sürekli oyalıyolar,merakımdan deyil, ben kendim barajın yapılmasından yana deyilim, ya bize hizmet getirmiyolar, örneğin bizim köyde bi sulama kanalı var, 1000 mt re uzunluğunda defalarca müracaat etmemize ramen bi sonuç alamadık sebep olarak neymiş baraj bölgesiymiş yatırım yokmuş,50,yıldır bizi oyalıyolar, sizden ricam bu konuda bizi aydınlatırsanız çok seviniriz ALİ SEÇİLMİŞ ADIYAMAN MERKEZ GÖKÇAY KÖYÜ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir