Asgari Ücrete Yüzde 3 Zam!

2014 yılı bütçesinde büyük paraların konuşulduğunu vurgulayan EMEP İl Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Maraş, hükümetin ekonomi politikasını ucuz iş gücü üzerinden yürütmek gibi bir amacının olduğunu ve dışarıdan gelecek sıcak paranın şirketlere akacağını, ucuz işçilik arttığı için işçinin bankalara borçlanarak ekonominin bu şekilde büyüyeceğini belirti.

Asgari ücrete yüzde 3’ten fazla zam yapılmayacağını ifade eden vurgulayan EMEP İl Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Maraş, bu rakamın 24 liraya tekabül ettiğini, hükümetin 2014 yılında da 2013 bütçesiyle yaşamamızı istediğini hatırlatarak, “İşçilerin asgari ücret olarak talep ettiği bin 500 TL Çalışma Bakanı tarafından dalga konusu oldu” dedi.

İş kazalarına dikkat çeken EMEP İl Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Maraş, iş kazalarının özellikle son iki yıldır inanılmaz bir hızla arttığına dikkat çekerek, “2011 yılına kadar ayda 80 işçi yılda ise 1000 işçi iş kazalarında hayatını kaybediyordu. 2013 yılında ise bu sayı 1200’lere ulaştı. Çalışma koşullarına bakarsak bu sayının daha da artacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok. Ayrıca, belirtilen bu sayılar resmi rakamlar olup kayıt dışı çalışıp hayatını kaybeden işçiler maalesef sayılamıyor bile. Meslek hastalıkları göz ardı ediliyor” dedi.

2014 yılında yediğimiz içtiğimiz her şeyden vergi alınacağını belirten Orhan Maraş, “Doğal gaza, elektriğe, gıdaya zam karşımıza gelecektir. Hayat şartları artık idare etmemize izin vermiyor. Şimdiden kriz gelebilir mesajları veriliyor, yani patronlar kriz var para lazım daha fazla çalışmamız lazım diyerek karşımıza çıkabilirler. Hükümet artık kazanılmış haklara gözünü dikmiş durumda buna karşı koyabilmek için Nakış işçilerinin gösterdiği gibi havza havza örgütlenmeliyiz” diye konuştu.

“Tazminat Giderse Kayıplar Artar”

Kıdem tazminatının fona devredilmesi durumunda tazminat haklarının neler beklediği konusunda bilgi veren Orhan Maraş, 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu’nun geçici 6. maddesinde “Kıdem tazminatı için kıdem tazminatı fonu kurulur” düzenlemesinin bulunduğunu kaydederek, kıdem tazminatı fon tasarısının yeni bir uygulama değil, uygun bir fırsatta çıkarılmak için her zaman bekletilen bir husus olduğuna dikkat çekti.

Kıdem tazminatının fona devredilmesi durumunda kıdem tazminatı hakkından işçilerin büyük kayıplar yaşayacağını belirten Orhan Maraş, öncelikle kıdem tazminatı oranının büyük ölçüde azalacağını ve bu durumun işçilerin mali durumlarında büyük kayıplara neden olacağını söyledi.

Tazminatı almak için de işçinin bekleyeceğini ve tazminatının tümünün emekli olduğunda alabileceğini ve bunun da bir hak kaybı olduğunu anlatan Orhan Maraş, işçilerin bir anlamda iş güvencesi olan kıdem tazminatının fona devrinin ardından patronların işçi çıkartma yöntemlerine daha çok başvuracağını ifade ederek, “Sosyal haklar ve ikramiyeler bizim kıdem tazminatımızın yüksek olmasını sağlıyor. Sendikalı olmak demek aynı zamanda kıdem tazminatının da yüksek olması anlamına geliyor” diyerek işçi, sendikalı olmanın önemini dile getirdi.

Haber. Hatice Aydın

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir