Aşırılık Kötüdür

1

HER AŞIRILIK KÖTÜDÜR
Aşırılık, yapılan iş nedeniyle değil, aşırılık vasfı nedeniyle yanlıştır. Buna iki örnek verelim:
1.Mesela insanın geçimini temin etmek için çalışması iyidir; ancak bunu yapacağım diye ibadetlerini terk etmesi, sosyal görevlerini yerine getirmemesi ve çocuklarıyla ilgilenmemeyerek aşırı gitmesi kötü olur.
2.Namaz önemli bir ibadettir; Fakat bir insanın gece gündüz namaz kılacağım diye, maişetini temin etmeyi bırakması yanlış olur.

2

Her cami Mescid-i Haram’ın bir şubesididr.
Selçuklu ve Osmanlı şehirleri, cami merkezli şehirlerdir. Feraset sahibi hayırseverler, Cumhuriyet döneminde de bu geleneği sürdürmüşlerdir. Ankara Kocatepe, Adana Sabancı, Mersin Muğdat, Elazığ İzzet Paşa ve K.Maraş Abdulhamit Han Camileri hep bu anlayışla yapılan eserlerdir.
Allah, bu camilere ve diğer camilere emeği geçen herkesten razı olsun.

3

“Benim mesleğim, meşrebim, mezhebim haktır” denebilir. Ancak “Benim mesleğimden, meşrebimden, mezhebimden başka doğru yoktur” denemez. O halde hizmet ehli, kendini taassuba götürecek her türlü iddia ve söylemden sakınmalıdır.
“İnsanın söylediği her söz doğru olmalı, ancak her doğruyu her yerde söylememelidir.” Bu prensip hizmet ehli için de önemlidir. Hizmet ehli, bu prensibe uymak suretiyle her türlü kabalıktan ve antipatik/sevimsiz durumdan uzak durmalıdır.

4

Özürlü Olan (Mesela Akıntılı Yarası Bulunan) Kişi Ne Kadar Zamanda Bir Abdest Almalıdır?
Akıntılı yarası bulunan veya dişini çektiren bir kişi her namaz için vakit girdikten sonra abdest almalıdır. Özürlü kişi, bir sonraki namaz vakti gelinceye kadar bu abdestiyle istediği kadar ibadet edip Kur’an okur. Bir sonraki namaz vakti girince, önceki abdesti özründen dolayı bozulmuş sayılacağından yeniden abdest alır. Özür hali sona erinceye kadar böyle devam eder.

5

Kader konusunda hataya düşmemek için Allah’ın külli iradesinin yanı sıra ilim, kudret, irade ve tekvin sıfatları ile insanın cüz’i iradesini de göz önünde bulundurmak gerekir.
Bu hususlara dikkat edenler, kader konusunda, hidayet üzere olmak için kendilerine lazım olan asgari bilgileri elde ederek hassas sınırları zorlama hatasına düşmezler.

6

İnsanlar hakkında, dış görünüşlerine göre karar vermemek lazım.
Bazı insanları dış görünüşlerine göre mağrur sanırsınız; ama yakından tanıyınca aslında mütevazı olduklarını anlarsınız.
Bazı insanları da dış görünüşlerine göre mütevazı sanırsınız, fakat yakından tanıyınca birkaç firavuna yetecek kadar nefis taşıdıklarını görürsünüz.

7

İnsanın üstün yaratılışını kavramak, maddi ve manevi yönlerini birlikte kabul edip tanımakla mümkündür.

Bu Haberi Gördünmü!

Hisse Senetlerinin Zekatı

1 Hisse Senetlerinin Zekâtı Nasıl Ödenir? Hisse senedi sahibi, senetleri aldığı şirkete ortak olmuştur. Şirketin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir