ASUMAN..

KÜÇÜK ŞEYLER/NİSAN’IN HAYIR VE BEREKETİ..

 

Bulutlar örer ya ufukta bir taç;

Başaklar müştaktır rahmete o an,

“Nisan yağmurlarıdüşerken” fevç-fevç;

Sen gülerdin,Ben ağlardım Asuman..

 

Hasret benim dergahımdır-Nigahım;

Ben “vuslatta ser/sebil” bir agahım,

Hicranından tüterken gönül ahım;

Sen gülerdin,Ben ağlardım Asuman..

 

Çisil/çisil başımızı sararken;

Hani “yağmurda” kaskatı ıslanırken,

Yani! İkimiz“Bircan’da” yanarken;

Sen gülerdin,Ben ağlardım Asuman..

 

Şimdi! Nerde-nerdesin fesleğenim?

Bilirsin ki!Yorgun artık yüreğim,

Kavuşsak da/ayrılsak da meleğim”;

Sen gülerdin,Ben ağlardım Asuman..

(İHB/Şiir Pazarı Şiirleri-16 Nisan 2017/Adıyaman)

 

“TEK ADAM!!”
REFERANDUM SÜRECİNDECUMHURBAŞKANI SAYIN R.TAYYİP ERDOĞAN’ATEK ADAM” DEYİP/ DURDULAR, BENCE ASLA”TEK ADAM”  DEĞİLDİR;YANINA HÜKÜMET’LE SAYIN DEVLET BAHÇELİ’Yİ DE ALARAK “ÜÇ CEPHEDE, 20 TV KANALIYLA” GECE GÜNDÜZ BİRLİKTE “Evet” İÇİN-BU KADAR KALABALIK  BİR EKİPLE ÇALIŞAN BİR ADAM “TEK ADAM”OLABİLİR Mİ???

BENCE ASIL “TEK ADAM”,KENDİ HANE-İ PÜR MELALİNDE BİR BAŞINA BİHAL KALAN SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU’DUR,ÇÜNKÜ “TEK BAŞINA “VE SADECE “TEK CEPHEDE VE TEK BİR KANAL’DA/HALK TV’DE “Hayır” İÇİN HALKIN DESTEĞİNİ ALMAYA VE ADETA KAN/TER İÇİNDE-REFERANDUM SÜRECİNDE ADETA “Haa vira! Bismaillah! tabana kuvvet” DİYEREKKOŞTURUP DURDU..

YANİ..
ÜLKENİN KADERİNİ BELİRLEYECEKOLAN  BİR SİYASAL “REFERANDUM” MÜCADELESİ, GÜCÜ VE İMKANI SINIRLI“TEK ADAM” SAYIN KILIÇDAROĞLU İLE SAYIN ERDOĞAN LİDERLİĞİNDE SAYIN BAHÇELİ İLE SINIRSIZ VE GÜÇLÜ HÜKÜMET/ DEVLET VE MEDYA GÜCÜ ARASINDA KIYASIYA DEVAM EDEREK SONUÇLANDI..
YANİ;YALNIZ BİR ADAM’A KARŞI ÜÇ GÜÇLÜ VE ÜSTÜN DONANIMLI ADAM!

ANCAK,SANIYORUM Kİ..
SONUÇ NE OLURSA OLSUN,BU SUNİ BU ZAMANSIZ VE GEREKSİZ “Evet/Hayır” KARDEŞ KAVGASININ;YURTTAŞIN YÜREĞİNDE TEDAVİSİ ZOR, DERİN ÇOK ACI YARALAR AÇMAKTAN GAYRİ ASLA BİR HAYIR VE YARARI ,FEYİZ VE BEREKETİ  OLMAYACAKTIR..

ÇÜNKÜ.
ÇEVREMİZDE,ADI KONMAMIŞ GERÇEK BİR SAVAŞ VAR VE KAPIMIZA GELİP ZORLAYAN BU SAVAŞIN DA HENÜZ NASIL,ZAMAN VE KİMLER TARAFINDAN SONLANARAK;BİZİ NASIL ACI BEDELLERLE KARŞI KARŞIYA GETİRECEĞİ DE HALA MUĞLAK VE MEÇHULDÜR!
KARAR ELBET MİLLETİNDİR;KARARIN SONUCUNA KATLANMAK DA..

TARİHİMİZDE “TEK ADAM” VE YÖNETİMİ VAR MIYDI???
ELBET Kİ VARDI..
-Merhum ATATÜRK ÜLKEYİ “TEK ADAM” OLARAK “1938’E KADAR” YÖNETTİ,
İSMET İNÖNÜ DE ÜLKEYİ “TEK ADAM/MİLLİ ŞEF” OLARAK,ÇOK PARTİLİ HAYATA GEÇTİĞİMİZ 1946 YILINA KADAR TEK BAŞINA YÖNETMİŞTİR..

LAKİN,ŞÜPHESİZ Kİ;..
ATATÜRK’LE İSMET İNÖNÜ’NÜN; ÜLKEYİ TEK BAŞLARINA YÖNETMİŞ OLDUKLARI KISIR ZAMANI(1923/1938 Ve 1938/1946),ÜLKENİN İÇİNDE BULUNDUĞU ÇOK KÖTÜ ÖZEL VE GENEL ŞARTLARINI DA GÖZ ÖNÜNE ALARAK DEĞERLENDİRMEK GEREKİR..

ÇÜNKÜ O YILLARDA..
ÜLKE MUHATAP OLDUĞU SAVAŞLARDAN DOLAYI,TAMANEN YAKIP YIKILMIŞ, ASKERİ GÜCÜ BÜYÜK ÖLÇÜDE ZAYIFLAMIŞ,İNSANI YOKSUL VE YOKSUN KALMIŞ,OKUR/YAZAR ORANI HENÜZ (%15-20’LER) DÜZEYİNDE,YURTTAŞLIK BİLİNCİ HENÜZ GELİŞMEMİŞ BİR TOPLUM,İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ’YLE DAHA HENÜZ TANIŞMAMIŞ,İŞSİZ GÜÇSÜZ, ÇARESİZ/BEDBİN BİR HALKLA; AYAKTA DURMAYA VE BÜTÜN BU OLUMSUZLUKLARLA BAŞ ETMEYE ÇALIŞAN AZİMLİ,KARARLI BİR YÖNETİCİ/ATATÜRK VE ARKADAŞLARI BİR AVUÇ AYDININ KURMUŞ OLDUKLARI GENÇ BİR YÖNETİM/CUMHURİYET İDARESİ; BÜTÜN BU KASKATI OLUMSUZ ŞARTLAR ALTINDA NE YAPABİLİRDİ Kİ??

O YILLARDA..
YÖNETİM BİÇİMİ KİMİN UMURUNDAYDI Kİ;FAKİR HALKIN,KENDİ EKMEĞİNİN PEŞİNE DÜŞMEKTEN BAŞKA-YAPACAK NE GÜCÜ NE DE HEVESİ YOKTU Kİ-YÖNETİM YA DA YÖNETİCİLERLE FALAN İLGİLENEBİLSİN..

ZATEN O DÖNEMLERDE,UZUN BİR SÜRE  HALKIN TAMAMI OY KULLANMA HAKKINA BİLE SAHİP DEĞİLDİ VE USULEN YAPILAN SEÇİMLERDE ANCAK; SADECE EŞRAFTAN OLAN SEÇKİNLERLE MEMURLAR FALAN OY KULLANABİLİRLERDİ..

BÖYLE BİR TOPLUMDA,ÜLKEYİ“TEK ADAM” YÖNETSE NE OLUR, ÇOK ADAMLAR YÖNETSE NE DEĞİŞİRDİ?? ÜSTELİK; BU FAKİR HALK AYNI ZAMANDA,HENÜZ SÜREKLİ OLARAK-EMPERYALİST BATI DEVLETLERİYLE ZIVANADAN ÇIKMIŞ –SATILIK BAZI İÇ “ETNİK VE DİNSEL” DİNAMİKLERİN TASALLUT VE TAARRUZU ALTINDA (ÇÖZÜLÜP AYRILMAK Mİ?)YA DA MEVCUT DEVLETİN YÖNETİMİNDE “HÜKÜM VE TASARRUFU” İLE DEVAM ETMEK MI? İKİLEMİNDE ŞAŞKIN VE ÇARESİZDİ.

EVET..
ÜLKEMİZ,1923′TE CUMHURİYETİN İLANINDAN 1946 YILINDA ÇOK PARTİLİ HAYATA GEÇTİĞİMİZ VE 1950’DEKİ DEMOKRAT PARTİNİN-Adnan MENDERES-İKTİDARA KADAR TAM (27 YIL)TEK ADAMLAR(ATATÜRK VE İSMET İNÖNÜ)TARAFINDAN SEVK VE İDARE EDİLEREK-YÖNETİLMİŞTİR…
BUNU İNKAR ETMEK,SANIYORUM Kİ;HEM TARİHE VE HEM DE ÜLKENİN GERÇEKLERİNE İHANET OLUR.

YA ŞİMDİ??
ŞİMDİ DE İDRAKLERDE;ACABA YİNE BÖYLE BİR YÖNETİM BİÇİMİNİ Mİ TESİS ETMEYE ÇALIŞIYORUZ?SORUSU VAR..

BENCE BU..
ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR,ÇÜNKÜ;;BÖYLE BİR SİSTEM NE ÜLKEMİZİN ZENGİNLİĞİYLE VE MEDENİ YÜZÜYLE ÖRTÜŞÜR,NE EĞİTİMLİ,AYDIN VE ÇAĞDAŞ İNSANIYLA BAĞDAŞIR, NE DE DÜNYANIN GLOBAL İKLİMİYLE UZLAŞABİLİR ARTIK…


KİM NE DERSE DESİN!
HER ŞEYE RAĞMEN,BEN BUNU MÜMKÜN GÖRMÜYORUM;BUNU “ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİNİ AŞMAK HEDEFİNE ODAKLANAN 21.YY TÜRKİYE’SİNE-SUNİ VE SANAL REFLEKSLERLE YAKIŞTIRIP-YAPIŞTIRMAYA ÇALIŞANLAR OLSA BİLE”BUNA;VEFALI VE AZİZ MİLLETİMİZİN ASLA GEÇİT VERMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR VE İNANIYORUM..
SON/SÖZ;
TEDBİR MİLLETİMİZİN,TAKDİR ALLAH’INDIR!;O ALLAH Kİ;HER BİR ŞEYİ TAM VE TEKMİL BİRDEN LAYIKIYLA BİLENDİR..ONUN DA BİR BİLDİĞİ VAR ELBET;RAHMET VE HİMMETİNİ MİLLETİMİZ VE ÜLKEMİZDEN ESİRGEMEYECEKTİR ELBET..
MÜSTERİH OLUN!
YAPILAN HALK OYLAMASININ,SONUCU NE OLURSA OLSUN; İNSAN EKSENLİ FAYDA VE YARARLARA YENİ UYGAR KAPILAR AÇMAK ÜZERE-AZİZ MİLLETİMİZLE ÜLKEMİZE HAYIRLI/UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM.”.
Sevgilerimle..

Bu Haberi Gördünmü!

ŞİİR PAZARI ŞİİRLERİ/TESBİHAT..

“Aşktır benim hakikatim;Bulmaya geldim dünyaya!” TESBİHAT Hangi Şey’e baksam seni görürüm Subhan’u-Elhamd’u-Allah’u Ekber O Şey’e …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir