Atama İsteyen Öğretmenlerden Eylem

Adıyaman’da atama isteyen öğretmen adayları eylem yaptı.

Demokrasi parkında yapılan eylemde grup adına konuşan atanamayan Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Abuzer Gaffar Sevim, Türkiye’de eğitimin her geçen gün artan sorunlar ve derinleşen çelişkileri ile çürümeye terk edilmiş bir sistem halini aldığını söyledi.

Bu sistem içerisinde ataması yapılamayan öğretmenlerin sorunların başını çektiğini anlatan Sevim, şunları kaydetti:

“Bu öncelikli ve acil çözüm bekleyen kanayan yaralarımızdandır. Öncelikle gün gibi orda olan “Atanmayan öğretmenler” Türkiye’de hafife alınıyor ve çoğu zaman ne yazık ki önemsenmeyen bir durum olarak görülüyor. Eğitim sisteminin ihtiyacı doğrultusunda atama yapılmaması, Türkiye’nin kısa süre içerisinde işsiz öğretmenler sorunu ile karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur. Bu durum atama bekleyin işsiz öğretmen sayısın her geçen yıl attırarak işsiz öğretmenleri büyük bir strese sokuyor. Hatta intiharlara kadar varan olumsuz sonuçlar doğuruyor. Eğitim fakültelerinden başarıyla mezun olmak öğretmen olmak için yeterli görülmüyor. Öğretmenlerden kamu personeli seçme sınavı KPSS ve Öğretmenlik Alan bilgisi Testi ÖABT sınavlarına girmeleri isteniyor. Öyle ki 40 bini aşkın öğretmen mayıs ayında sınava girmiştir. Öğretmenler için öğretmenlerin psikolojileri, planları hiç umursanmıyor ve sistem değişikliğini gerekçe göstererek 18 yıldır düzenli olarak yapılan ağustos atamalarının yapılamayacağına dair açıklamalar yapılıyor. Öğretmen atamalarının 2017 Şubat ayında olacağının söylenmesi 40 bini aşkın atama bekleyen öğretmenin umutsuz bir beklenti psikolojisine sürüklenmesine sebep olmaktadır. Üstelik ne kadar olacağı belli bile olmayan bir beklenti”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir