Atık Malzemeler Geri Dönüşümle Öğrencilere Burs Oluyor

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) personellerinin eşleri ve ev kadınları, atık malzemeleri geri dönüşüm yoluyla birçok ürüne dönüştürerek elde ettikleri ürünleri satıp öğrencilere burs veriyor.

Elde edilen birçok el emeği göz nuru ürünler vatandaşlarında beğenisini topluyor.

Kursiyerlerden Ayşe Uluyol’un girişimleri sonucu üniversitenin enstitü binasında geri dönüşüm kursu açıldı.

Kursta toplanan, eski pantolonlar, kullanılmayan akvaryum, atıl boncuklar ve kırılmış tablolara kadar birçok atık malzemeden yeni ürünler elde ediliyor.

Üniversitede geri dönüşüm kursu açmanın hayali olduğunu ifade eden Uluyol, “Adıyaman’daki esnaftan da yardım talep ettik. Evlerindeki kullanamadıkları malzemeleri buraya getiriyorlar. Bu malzemeleri ürün haline getirip sergide satışa sunduk. Güzel gelir elde ettik. Amacımız, ürünlerden elde ettiğimiz kazancı üniversitenin vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırmak. Burada herkes birbirinden tasarım olarak bir şey öğreniyor. Gelinlik satışı yapılan yerlerden gelinlik malzemesi, tülleri, boncukları, taşlarını topluyoruz. Kursa katılan kadınlar, evde kullanmadıkları malzemeleri buraya getiriyor. Mesela kırık bir sehpayı saat haline getirdik. Çantalar dikiyoruz. Üniversitenin kullanılmayan CD’lerini iğnedanlıklar haline getiriyoruz. Bunlar çok beğeniliyor. Evde kullanılmayan atık şişeleri bile süs eşyası olarak değerlendirdik. Eski kotlardan döşemeler yaptık. Tabureler yaptık. Atıkları, ürün haline getirmeye devam edeceğiz. En önemli amacımız, sattığımız ürünlerle ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlamak. İhtiyaç sahibi öğrencimiz çok. Öğrencilere faydalı olacağına inanıyoruz” dedi.

Kursiyerlerden Tuba Akçi ise, “Peynir kutularından kalemlikler veya atılmış bir kottan döşemelik yapıyoruz. Değişik değişik ürünler yapmaya çalışıyoruz ve bunun karşılığı elde ettiğimiz kaynakla da ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veriyoruz” dedi.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı taramaları ve florür vernik uygulamaları kapsamında, Şehit Engin Tilbaç Anaokulunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir