ATSO Başkanı Uslu’dan Ekonomik Kriz Açıklaması

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) ve Adıyaman Park AVM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu Türkiye’de son aylarda yaşanan ekonomik hareketlere dair bir açıklama yaptı.

Uslu, silahlı savaşın bir kenara bırakıldığını ekonomik savaşların başladığının altını çizerek özellikle son bir aydır Türkiye’nin içinde bulunduğu bu ekonomik krizden esnafın olumsuz etkilenmemesinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

Bu durumdan ilk olarak tüccar, tacir ve sanayicinin etkilendiğini aktaran Uslu, şunları kaydetti:

”Bunun nedeni şu, yani bugün Türkiye’de dolar veya euro borcu olmayan sanayici zannetmiyorum. Dolasıyla nerdeyse iki katını bulan bir artışla karşı karşıya kaldık, çok kısa bir zaman içerisinde insanlar haliyle bu 1 2’ye katlandı gibi bir şey oldu. Tabi bu Türk ekonomisine olumsuz etkisi olacak mı ? oluyor sanayici bundan etkilenmiyor mu? etkileniyor. Ama bütün bunlar yani normal bir süreçte arta gelen bir süreç olmadığını bütün dünya alem biliyor. Vatanını milletini seven bayrağını benimseyen herkes bunu anormal bir süreç olduğunun farkında bunu böyle algılıyoruz. Ama bunun geçici olduğuna inanıyoruz ben öyle inanıyorum ki o döviz buralara gelmiş olması çıkarken bir tahribat veriyor sanayiciye döviz borcu olana yarın döner iken de yani aşağı düşer iken de yine bir tahribat verecek. Buna biraz daha temkinli olmak zorundayız. Benim burada vermek istediğim net bir mesaj şu yani, şu dolar belasında kurtulmamız lazım hangi sanayicinin tüccar tacirin geliri hangi döviz türündeyse, para birimindeyse o birimden şaşmaması lazım sürdürülebilir bir kalkınmayı istiyorsak uzun vadeli ayakta kalmak istiyorsak bunu mutlaka sağlamak zorundayız. Çünkü yani bizim üzerimizde oynanmak istenen birtakım oyunlar var biraz öncede ifade ettiğim gibi, bu dövizin normal bir seyir hali değil bu anormal dönüm ve bir siyasi karardan gelen bir şey hatta daha ileri gideyim. Şu anda dünya devletleri artık silahları bir kenarı bıraktı, ekonomik savaşla birbirleriyle uğraşıyor şu anda öyle bir süreci maalesef diyorum maalesef bu sürecin içindeyiz.  Biz desek de demesek de bu ekonomik savaş devam edecek. Bunun için ne yapmamız lazım tabiri caizse örnek verecek olursak önümüzde bir kış geliyor, çok daha kalın giyinmemiz lazım en ufak şeylerde etkilenmeyecek, öz kaynaklarımızı daha çok canlı tutalım ve ayakta kalmayı bu şekilde başaracağız.”

Uslu, şu anda içinde bulunduğumuz ekonomik hareketlenmeleri kendi lehine çevirmek isteyenlerin sayısının arttığını ve yapılanın teröristlik olduğunu vurgulayarak, “Bu bir diğer konu yani Türkiye’nin totalde bütün sanayici yaşayan herkes sadece sanayici tüccarı kastetmiyorum. Bu işin bir %40 %50’si bir psikolojik olaydır. Türkiye’de ilgili veya ilgisiz sorduğumuz zaman Türkiye’de gündemi dolardır aslında bunu çok konuşuyor olmamamızda iyi bir şey değil biraz insanlar panikledi. Şöyle bir tabirle misal verebiliriz bir kaza olmuş yakınına haber veriyor, o kaza yerine giderken panikten ikinci kaza yapma şansı daha yüksek gibi bir şey, bunun için paniklemeden daha çok fazla dirayetli olmak önümüze bakarak kendi işimize biraz daha fazla sarılarak ve Türkiye’nin başında gelen gelmek istenilen bu belayı hep birlikte atlatmak zorundayız. Yani bu sadece Tayyip Erdoğan’a veya günümüzdeki iktidara yapılmak istenen bir şey değil, tamamen Türkiye karşı yapılmış bir savaştır, ekonomik savaştır. Ancak bunun bertaraf edilmesi sadece hükümete bırakırsak buda yanlış olur bu hepimizin üzerine düşen bir görevdir. Herkes karınca kadar ince taşın altına elini koyacak kimisi de gövdesini koyacak çünkü bu ülkede gemi su alırsa herkes bundan zarar alacak. Ama burada bir şey daha vurgulamadan edemeyeceğim; şu anda bile zehir dışta aksa kaynak içtendir diye bir ata sözümüz var ağacın kurdu kendindedir. Bizim kendi içimizde bu süreci fırsat bilen birçok hain vardır aslında devletin onların üzerine gitmesi lazım çok yakınan bildiğim ve duyduğumuz bazı şeyler basında da izlediğimiz yani bu süreçte bile insanların dövize yöneldiğini kimisinin dışarı götürdüğüne, biz bunlara şahit oluyoruz. Bunlar son derece yanlış bunu yapan insanla terörist hiç farkı yok bana göre, bir insan eğer ülkesinin ekonomisini kötüye gitmesini adeta ateşin üzerine yangının üzerine bir benzin dökmesine kadar, yapan yapmak isteyende dağdaki silahlı teröristin hiç farkı yok çünkü her ikisi de amacı birdir. Bu ülkenin ekonomisine gidişatına takoz koymaktır” diye konuştu.

-Uslu, son olarak sürecin 2019 başına doğru biteceği görüşünde olduğunu vurgulayarak,  “Dolaysıyla yani bunu biz şu anda yapmamız gereken tek şey yumrukları birleştireceğiz, güçlerimizi birleştireceğiz. Metanetli olacağız, sabırlı olacağız. Ben öyle inanıyorum ki 2019’un başına doğru bütün bu spekülatifler bir kenara çekilecek. Herkes kendi üzerine düşeni yaparsa çok daha çabuk bunu atlatırız diye düşünüyorum. Çünkü normal bir seyir değil yani olmadığını herkes biliyor. Eskide biz hale geçerlidir o soru trafikte şöyle bir soru vardır, rampayı kaçıncı vites ile çıkarsan o vitesle inmek zorundasın. Yani rampayı ne kadar zamanda çıkarsan o kadar zamanda ineceksin. Dolayısı ile bu tırmanış eğer 2 aya sığdırılıp bu seviyeye gelmişse çok kısa zamanda eski seviyesine oralara doğru geleceğine inanıyorum ben bunları biz atlatacağız. Ben hayatımda doların 24 saatte 2 kat olduğunu da yaşadık bunları da atlattık Türk milleti bunlara alışıktır, bunlara metanetlidir, bunları da inşallah atlatacağız” ifadelerini kullandı. PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …