Av. Ahmet IŞIK:“ Boşanmanın En Büyük Nedeni Baskı Şiddettir”

Ekonomi, Aile Baskısı, Şiddet

Adıyaman Barosu Avukatlarından Av. Ahmet ışık , 2014 yılı içerisinde ilimizde yaşanan boşanma davalarının 2013 yılından daha fazla olduğunu söyleyerek, devletin bu konuda bir çalışma yapması gerektiğini savundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın boşanmaya karar vermiş olan ailelerin boşanmadan önce yeniden bir hayat kurmaları için bir projesinin olduğunu ifade eden Av. Ahmet ışık, “Fakat bu çalışma Türkiye geneline yayılmadı. Aslında ailelere psikolog yardımıyla tekrardan yardım edilse yuvalar dağılmaz” dedi.

“Aileler ekonomik anlamda sıkıntı yaşadıkları için haliyle boşanmayı yoluna başvuruyorlar”

“Boşanma davaları konusunda 2013 yılı ile 2014 yılını kıyaslayacak olursak 2014’te boşanma davaları daha fazla” diyen Av. Ahmet ışık, “Özellikle çocuk sahibi olan aileler manevi ve sosyal anlamda çeşitli problemler yaşadıkları için boşanma yolunu tercih ediyorlar. Bunun sonucunda da taraflar boşanıyorlar. Boşanma sonrasında çocuklar mağdur oluyor. Çocukların anne veya babadan ayrı kalması çocuklar açsısından sıkıntıya sebebiyet veriyor. Adıyaman bunun sıkıntısını daha da yaşayacaktır. Boşanmaların en büyük nedenlerinden biri de ekonomik sıkıntılardan kaynaklanıyor. Aileler ekonomik anlamda sıkıntı yaşadıkları için haliyle boşanmayı yoluna başvuruyorlar. Adıyaman’ın sosyal yapısının yetersiz olması da evliliklerin uzun sürmemesine sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Aile mahkemesinin çocukların velayeti konusunda aileleri psikologa gönderdiğini hatırlatan Işık, “Velayet konusunda psikolog bir rapor hazırlıyor. Ama eşlerin tekrardan bir araya getirilmesi için herhangi bir şekilde psikologa başvurulmuyor. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir çalışması var. Fakat bu çalışma Türkiye geneline yayılmadı. Aslında ailelere psikolog yardımıyla tekrardan yardım edilse yuvalar dağılmaz. Aile toplumuz için çok önemli bir kurumdur. Alenin dağılması demek yuvanın yıkılması demektir” şeklinde konuştu.

Işık, boşanma davalarında en çok genel boşanma sebebi olarak şiddetli geçimsizliğin ön planda tutulduğuna dikkat çekerek, buna dayalı boşanma davalarının daha fazla görüldüğünü söyledi.

Bu davaların da genelde kadınlar tarafından açıldığını ileri süren Işık, “Son bir yıl içerisinde basından ve çevremizden takip ettiğimiz kadarıyla kadınlara karşı şiddette artış var. Geçtiğimiz yıllarda kadınlar “yuvam yıkılmasın, çocuğum var” düşüncesiyle susmayı, tahammül etmeyi tercih ederdi. Kadınlara tanınan hakların da yasayla değiştirilmesi, yeni medeni yasanın yürürlüğe girmesi, kadınların haklarını her şekilde biliyor olmaları ve eğitim düzeyinin yükselmesi gibi nedenlerle bu konular artık yargıya intikal ediyor. Kadınlar artık haklarını korur hale geldiler. Ceza davalarında alınan tedbir ve koruma kararlarıyla eşleri hakkında aldıkları hapis cezaları ve açılan boşanma davalarında kadınlar ön sırada. Bu davalardan da kadınlar genelde haklı olarak çıkıyor. Çoğunlukla boşanma davalarında bu tür savunmalar yapılsa da artık bunların gerçek olmadığı apaçık ortada. Gördüğümüz kadarıyla tahammül sırının aşılması, erkeklerin agresif tavırları ve bazı beklentiler içinde olmaları boşanma sebebi olarak görülüyor” diye konuştu.

“Çiftlerin boşanma nedenlerinin başında işsizlik nedeniyle aile huzurunun bozulması gösterilirken, bazı çiftçilerin ayrılma nedeni ise uyumlu bir şekilde anlaşamamaktan kaynaklanıyor” diyen Av. Ahmet ışık,”Boşanma oranlarında her geçen yıl ciddi artış yaşanıyor. Milletçe övündüğümüz ve değer verdiğimiz aile yapımızda ciddi anlamda çöküş yaşıyoruz. Eskiden tartışan çiftlerin yeniden barışması için aile büyükleri araya girer ve barış sağlanırdı. Şimdi ki nesil de çiftler boşanma kararı aldıkları zaman hiç kimseyi dinlemiyorlar. Hatta anne babaların bu konuda fikri dahi sorulmuyor. Boşanmaları çeşitli nedenlere bağlayabiliriz. Ancak, bunun ana nedenini yaşanan ekonomik krize bağlayabiliriz. Diğer taraftan bakıldığında şuan evlenen gençlerimiz çok sabırsızlar. Özellikle yeni evlenen çiftler bazen incir çekirdeğini bile doldurmayacak nedenlerden tartışıp boşanıyorlar. Ailede erkeğin işsiz oluşu ve kadının taleplerine cevap veremeyişi de tartışmaların ayrı bir konu başlığı oluyor. Ayrıca televizyonlarda yayınlanan diziler de aileleri olumsuz etkiliyor. Aile bağlarındaki kopukluk ve manevi çöküş ayrılık için zemin hazırlıyor” şeklinde konuştu.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir