AVM Kültürü

Ülkede her şey gibi ticaret, ticaretin şekli, yapıldığı mekân, yapan kişiler de değişiyor.

Yıllarca, ülkede ve özellikle de Adıyaman gibi küçük ölçekli yerlerde mütevazı mahalle bakkallarından alış-veriş yapıldı/yapılırdı.

Satılan ürünlerin çeşitliliği az olsa da, yiyecek maddesiyse tazeliği tartışılsa da, satışa sunulurken hijyen kurallarına yetirince uyulmasa ve sunum şeklinin albenisi olmasa da, biz oradan alış-veriş yapardık. Paramız yetişmez, pazarlık eder, paramız olmaz veresiye defterine adımızı yazdırırdık.

Bir kültür, bir yakınlaşma, sıcak bir paylaşımdı mahalle bakkalı ile aramızdaki ilişki ve dükkân önüne konulan kürsüye oturur mahalle bakkalıyla sohbete dalardık, vakit geçirilen bir mekândı mahalle bakkalı.

Mahalle bakkallığından elde edilen mütevazı gelirle bu ülkeye nice öğretmen, avukat, doktor, bilim adamı kazandırıldı.

Devir değişti, kapitalist üretim/tüketim anlayışı iyice yerleşti.

Sermaye belli ellerde toplandı, yeni, devasa mekânlar açıldı. Bu mekânlarda yalnız çay-şeker-un değil, gıdadan tekstile, otomobilden teknolojik ürünlere kadar her şey pazarlanmaya/satılmaya başlandı.

Çok ortaklı şirketler olaya el attı; alış-veriş yaptığınız mekânların kime ait olduğunu bilme şansı ortadan kalktı; böyle mekânların bir sahibi yoktur artık, çok ortaklılar.

Bazı insanlar, çok sahipli, çok uluslu şirketler karşısında, sahipsiz, güçsüz, çaresiz kalan mütevazı esnaflar için, onların bu anaforda hayatta kalabilmeleri için “onlar da sermayelerini birleştirip benzeri bir oluşum içinde olabilirler” savını öne sürüyorlar.

Böyle bir tavsiye fiilen de, deneyim olarak da, sermaye birikimi olarak da imkânsız bir durumdur.

Ve ilginçtir, yeni kurulan bu devasa alış-veriş merkezlerinin çoğuna “park” adı veriliyor.

Adıyaman Park” da açıldı.

Yeni açılan alış-veriş merkezi, Gölbaşı Caddesinin ateşini biraz düşürür gibime geliyor; biliyorsunuz Gölbaşı caddesinde kiralar el yakıyor, can yakıyor.

Hâsılı, yeni açılan avm den diğer esnafların etkilenmemesi olanaksız.

Devasa AVM ile Mütevazı esnafın ilişkisi, etkilenişi, faydası zararı, sosyal, ekonomik sonuçları daha derin bir analiz gerektirir.

Ama şu kadarını söyleyeyim ki; çanlar küçük esnaf için çalıyor.

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …