Avukat Hikmet Genç Gazetemize Konuştu…

Medeni kanunumuzun kabulünün 90. Yılı Kutlanıyor

 “18 Yaşına Kadar Her Birey Çocuktur!”

“Çocuktan Gelin Olmaz Diyoruz”

Türk devrim hareketinin temel taşlarından biri olan Medeni Kanunun kabul edilişinin 90. yılını kutlanırken Adıyamanlı hukukçulardan evlilik yaşının 18 olmasıyla ilgili olarak bir talep geldi.

Konuyla  ilgili olarak bir açıklama yapan Av. Hikmet Genç“ Medeni Kanun ile kadınlar, evlenme, boşanma, mal varlığı, miras gibi özel yaşamlarına ilişkin haklar açısından erkeklerle eşit konuma getirilmişlerdir. Bundan ötürü, hukuk devrimi denilince ilk akla gelen Medeni Kanun’un kabulüdür.Medeni Kanunumuzda “evlenme yaşı”, kadın ve erkek için 17 yaşın doldurulması olarak düzenlenmiştir. Ancak, günümüzde erken yaşta evliliklerin önüne geçilememektedir. Aydınlık geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız için Türk Medeni Kanunun kabulünün 90. Yılında, hukukçular olarak diyoruz ki; Evlilik Yaşı 18 Olmalı” dedi.

“Çocuk yaşta yapılan evlilikler temel bir toplumsal sorundur” diyen Av. Hikmet Genç “ Çocuğun bedensel ve ruhsal olgunluğa ulaşmadığı “erken yaşta evlilikleri” temel insan hakları ve kadına yönelik şiddetin en ağır biçimlerinden biri olarak çocuk hakları ve kadın hakları ihlalidir. Çocuk Hakları Sözleşmesi gereğince, kanunlarımızda “18 yaşına kadar herkesin çocuk olduğu” kabul edilmeli ve Medeni Kanundaki “evlilik yaşı” da 18 yaşın doldurulması koşuluna bağlanmalıdır, Erken yaşta evliliklerin önlenmesinde, kadının bedensel ve ruhsal olarak gelişimini tamamlayarak, topluma ve kendisine yararlı bir birey olabilmesi için “eğitim” şarttır. Bu sebeple de temel eğitimin süresinin 12 yıla çıkarılarak zorunlu, kesintisiz ve örgün eğitim haline getirilmesi sağlanmalıdır. Tüm okullarda ve her yaş grubuna “toplumsal cinsiyet eşitliği“ dersi verilmelidir, Gelişen, sağlıklı bir toplum inşa edebilmek için  “çocuk yaşta evlilikler”in önlenmesi siyasi bir hedef haline getirilmeli, bu yolda kararlı bir devlet politikası uygulanmalıdır. Bu çerçevede, hukukçular olarak, erken yaşta evliliklerin büyük oranda kız çocuklarının sorunu olması nedeniyle,  “Çocuktan Gelin Olmaz” diyoruz.

Siyasi iktidarı, ilgili kurum ve kuruluşları ve toplumdaki her bir bireyi bu çok yönlü toplumsal sorunun çözümü için göreve ve duyarlılığa davet ediyoruz”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir