ADIYAMAN BAROSU AVUKATLARI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAKİ 'TÜRK' VE 'TÜRKİYE' İBARELERİNİN KALDIRILACAK OLMASINDAN DOLAYI AÇIKLAMADA BULUNDU. (AHMET ARSLANTAŞ/ADIYAMAN-İHA)

Avukatlardan ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ ibarelerinin kaldırılmasıyla ilgili açıklama

Adıyaman Barosu avukatları sivil toplum kuruluşlarındaki ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ ibarelerinin kaldırılacak olmasından dolayı açıklamada bulundu.

Demokrasi Parkında düzenlenen basın açıklamasına Adıyaman Baro Başkanı Mustafa Köroğlu ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra avukatlar katıldı.

Adıyaman Baro Başkanı Mustafa Köroğlu, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliğinin unvanlarında ki  ‘Türk ‘ve ‘Türkiye’  ibarelerinin  çıkartılması ile ilgili olarak, “Türkiye Barolar Birliği,  adını 07 Temmuz 1969 tarihinde yürürlüğe giren 1136 sayılı  Avukatlık Kanunundan almaktadır. Türkiye Barolar Birliği bütün baroların katılımı ile oluşan, kamu kurumu niteliğinde tüzel kişiliğe haiz bir üst meslek kuruluşudur. Avukatlık Kanununun 109.maddesinde Türkiye Barolar Birliğinin, Türkiye’deki bütün baroların katılması ile oluşan bir kuruluş olduğu açıkça düzenlenmiştir. Haliyle Barolar Birliğinin başındaki ‘Türkiye’ ibaresi tüm baroların ortak paydasıdır. Hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelerden ayrılmadan sürdüren baroların çatı örgütü olan Barolar Birliğinin adının önünde yer alan ‘Türkiye’ ifadesi, tüm Türkiye avukatlarını ve yargının üç sac ayağından biri ve vatandaşın sesi olan savunma makamını kucaklamaktadır. Türkiye yargısında savunma makamını temsil eden mesleğimizin Türkiye çapındaki sesi olmaktadır” dedi.İHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …