Aydın: “Adıyaman İçin En Güzelini Yapacağız” Uslu: “Adıyaman 6. Bölge Statüsüne Alınmalı”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, beraberinde Merkez İlçe Başkanı Av. Hakan Gürsoy ve parti yönetiminden oluşan bir heyetle seçim çalışmaları kapsamında Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Mehmet Hanifi Bereket başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısı gündeminde bulunan maddeler görüşülüp karara bağlanırken toplantının ardından AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, ATSO Meclis üyelerine hitap etti.

Beraberinde Assistt Genel Müdürü Ali Dülgeroğlu ile birlikte Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret eden AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkiye’nin geldiği noktayı anlatarak iş dünyasının teşvik konusundaki eleştirilerine yanıt verdi.

Aydın; “Bir önceki teşvikte Adıyaman, Gaziantep ve Kilis’in birleşerek Gaziantep’in ağırlığıyla Adıyaman orantılanarak 3. bölgeye alınması bir haksızlıktı bunu kabul ettik. Hatta bu düzelsin diye Sayın Başbakanımıza şu an ki Cumhurbaşkanımıza dahil her yere gittik. Sonra şu anda uygulanmakta olan teşvikle ilgili çalışmalar yürütülünce Ekonomi Koordinasyon Kurulunda 6 tane bakan var ve Başkanı da Ali Babacan’dır. Defalarca aynı haksızlık olmasın diye uğraştık. Bakanlara tek tek gittik ve bakanlar şunu söyledi. Biz bu teşviki hazırlarken o haksızlık bir daha olmasın diye Adıyaman örneğini defalarca masaya getirdik. Şimdi bu haksızlık var mı? Sorun şu. Şanlıurfa 6. bölgede olmasaydı bir sorun olmayacaktı. Bu teşvik uygulamaları hesaplanırken illerin sosyal ve ekonomik göstergeleri göz önüne alınıyor. 61 kalemin en az 50 kaleminde Adıyaman Şanlıurfa’nın önünde. Şimdi biz Şanlıurfa merkezi ele aldığımızda haklısınız. Ama bu şekilde hesaplanmıyor. Şanlıurfa’nın toplamıyla Adıyaman’ın toplamı hesaplanıyor. Şanlıurfa, Adıyaman’ın 3 katı büyüklüğünde. Bizi üzen şey şu. Çok yakın komşumuz. Haklı olarak haksız rekabet olarak algılıyoruz. Her şeye rağmen Sayın Başbakan geldiğinde toplandık en önemli konumuz teşvik dedik. Her ilçe için ayrı ayrı teşvik uygulaması gerekebilir. Yani Kahta ile Sincik’te bir değil. Bunlar bizim için önemli. Bu sorunların takipçisi olacağız. Bütün STK’larımızla en başta da Ticaret ve Sanayi Odamızla Adıyaman’la ilgili ne proje gelirse Genel Müdür, Bakan, Başbakan çıkmaya hazırız ki çıkıyoruz. Bütün bunlarda emin olun bir başarı varsa hepimizin ortak başarısı. Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyelerine, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

“Adıyaman 6. Bölge Statüsüne Alınmalı”

“Önümüzdeki dönemde yapısal reformlar bekliyoruz” diyen ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, seçimden sonra yapılması gündemde olan teşvik revizyonunda Adıyaman’ın mağduriyetinin giderilmesini istedi. En azından emek-yoğun sektör olan konfeksiyon sektörünün 6. bölge teşviklerinden faydalanmasını isteyen Uslu, şunları söyledi; “Biz önümüzdeki süreçte birtakım reformların olmasını muhakkak bekliyoruz. Ben geçen bakan bey geldiğinde de söyledim. Elbette teşvikte Adıyaman’ın 5. bölgede olması hepimizin canını sıkıyor. Çok açık söyleyeyim Şanlıurfa bugün 5. grupta olsaydı Adıyamanlılar olarak bu kadar tepki göstermezdik. Eğer biz 6. bölge statüsüne alınmayacaksak şu anda teşvikte bir revize söz konusu. Seçimden sonra kim iktidar olursa olsun bunu yeniden gözden geçirecek, şekillenecek. En azından biz 6. bölgeye alınmayacaksak bile Adıyaman’da emek-yoğun bir sektörümüz var. Türkiye’de ilk defa kümelenmeyi başaran konfeksiyon sektörümüz var. Biz en azından emek-yoğun olarak insanların istihdam edildiği bu sektörde bunu 6. bölge statüsüne alırsak biz Adıyaman’ı bir nebze kurtarmış oluruz. Ama idealimiz Adıyaman’ın 6. bölge statüsüne alınması. Bugün Adıyaman’da işsizliği azaltacak olan temel sektör konfeksiyondur. Bugün bu sektör Şanlıurfa ve Batman’a kaydı. Biz bunu yaşıyoruz onlarca arkadaşımız işyerini kapattı. Sıkıntı her tarafta var ama en önemlisi de konfeksiyon sektörü. En küçük konfeksiyon işletmesi 300 insan çalıştırıyor”

USLU’DAN YENİ ANAYASA VURGUSU

Kayıt dışı istihdam, kayıp-kaçak ve yeni anayasa konusunda konuşan Uslu, “Biz Türkiye’de adalet istiyoruz, hakkın haklıya verilmesini istiyoruz. Kimsenin bize pozitif ayrımcılık yapmasını istemiyoruz. Türkiye’de her çalıştırılan 100 kişiden 34 kişi kayıt dışı çalışıyor. Devlete sigortasını özlük haklarını hiçbir şeyini vermiyor. Biz diyoruz ki X bir firma yüzde 34 değil de yüzde 0 çalıştırıyor. Bunun ne günahı var? Biz niye bunu ödüllendirmiyoruz? Şanlıurfa’da her 100 liradan 78 lirası kaçak. Onun parasını biz burada ödüyoruz. Yazık değil mi bize! Kayıp kaçakta 6 milyon 700 bin TL alacak oluşmuş. Bunları sizin dile getirmenizi istirham ediyoruz.

Bu ülkeye sivil bir anayasa şart. Anayasa da yapılırken muallakta kalan bir şey olmamalı. Hukuk profesörlerinin tartışacağı muallakta kalan bir şey değil de net ve somut, herkes tarafından anlaşılabilen anayasaya bu ülkenin mutlaka ihtiyacı var. Biliyoruz ki bu konuda sizin ciddi gayretleriniz var. Bunun mutlaka olması lazım. Bu seçim ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum. Ülkemiz için, milletimiz için hayırlısı neyse ben Allah’tan onu temenni ediyorum. 8 Hazirandan sonra bizi Adıyaman ilgilendiriyor. 81 il birbiriyle yarış içerisinde. Biz Adıyaman’ın çıtasını, sosyo-ekonomik durumunu, gelişmesini, işsizlik oranlarını ne kadar iyileştirirsek ben Adıyaman adına o kadar seviniyorum. Bu hepimizin derdi diyor, bugün aramızda olduğunuz için meclisim adına teşekkür ediyorum”

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir