AYDIN “EN BÜYÜK TATİL HALKIMIZLA İÇ İÇE OLMAKTIR”

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, katıldığı televizyon programında bize tatil yok, bizim en büyük tatilimiz halkımızla iç içe olmaktır ifadelerini kullandı.

Aydın, TRT Haber’de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. FETÖ davalarından, mecliste yapılacak yeniliklere kadar birçok soruya cevap verdi. Aydın, devam eden FETÖ davaları ile ilgili “Soruşturmalara müdahil olacağız. Meclis bombalandı. Milletin iradesi bombalandı. Bizler takip edeceğiz 49 davaya müdahil olundu.  Sonuna kadar takip edeceğiz. Tarihimiz boyunca en alçak en ahlaksız girişimlerden biridir. Şehit ve gazi ailelerimiz rahat etsinler. “ifadelerini kullandı.

“Bir numaralı sanık FETÖ kendisi Akın Öztürk, Adil Öztürk’ler gibi firar edenler var. Bu hain girişimin çatı noktasındaki en baştaki isimleridir. İlk kez hakim karşısına çıkıyorlar. Yargı makamlara bu işlere dur diyecek. Bunlara müsaade edilmeyecek. Basın yayın kuruluşlarının daha hassas olması gerekiyor. Onların propagandalarına yol açacak her türlü girişimlerden uzak kaçmak gerekiyor. Milletin kendisine yapılmış bu alçak girişimleriyle ilgili takip edeceğiz. “dedi.

DEMOKRASİ MÜZESİ

Aydın, 15 Temmuz hain darbe girişimini unutmamak ve unutturmamak için TBMM’de ‘Demokrasi Müzesi’ kurulacağını söyledi.

“Kurtulmuş mücadelesi zamanında dahi bombalamayan o meclisimiz o gün yine çalıştı. Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu meclis milletin iradesini temsil ediyor. Bu meclis demokrasinin kalbidir. Buraya yapılan hain girişimin unutulmaması lazım, unutturmamak lazım. O açıdan o gece buraya düşen 2 önemli bomba var. Bunlardan birisi başbakanlık ofisi ve genel kurul arasına düşen bomba parçası. O alana demokrasi müzesi yapacağız. Bu konuyla ilgili kurulan bir bilim heyeti var. Heyetimiz çalışmalarını yürütüyor.  Yine aynı şekilde halkla ilişkiler binasının önüne düştü. Orada 1,5 metrelik bir çukur oluşturdu. Hatta halkla ilişkiler binamızda çok ciddi hasar gördü. O çukurun olduğu yere unutturmama adına bir anıt yaptıracağız. Bunu unutturmayalım, gelecek kuşaklara aktaralım ki hangi şartlar altında sahip çıktık, bu millete, bu ülkeye nasıl sahip çıktık diye gelecek kuşaklarda bunu bilsinler ki günün birinde bu tür girişimler bu tür ahlaksız teşebbüslerle kalmasınlar. Oraya dikeceğimiz anıtla birlikte demokrasi yolu yapacağız. O güne ilişkin fotoğraflar videolar görecekler. Gelecek kuşaklara mutlaka aktarmalıyız. Burası önemli bir makamdır.” Şeklinde konuştu.

MECLİSE YENİ BİNA

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın meclise yeni bina yapılacağını söyledi.

“Yeni sistemle milletvekili sayımız 550’den 600’e çıkacak. Artan nüfusa paralel olarak arttı. Onları koyacak bir yer lazım. Meclis yeni sistemle çok daha güçlü hale gelecek. Milletvekili teklif hazırlayacak. Çok rahat bir çalışma ortamına ve desteğe ihtiyacı olacak. Bu anlamda da ciddi anlamda talep var. Sığınak talebi de var. 15 Temmuz’da bunu gördük. Otopark talebi oldu. Güvenlik anlamında yapılması gerekenler var. Bütün bunlar düşünülüyor ve yapılacak. Bu meclisin çok daha iyi noktalarda desteklenmesi gerekir “dedi.

“BİZE TATİL YOK BİZE EN BÜYÜK TATİL HALKIMIZIN YANINDA OLMAKTIR”

Aydın “ Bizlere tatil olmayacak köy köy gezeceğiz. Bizleri var eden milletimizle beraber olacağız. Halkımızla iç içe olacağız, bizim en büyük gıdamız budur. En büyük tatilimiz halkımızın içinde olmaktır” dedi.

“Yeni dönemde meclisi daha etkili ve verimli çalıştırmak zorundayız. Benim mecliste 11. Senemi yaşıyorum. Grup başkanvekilliği ve grup yönetim kurulu üyeliği yaptım. Şuanda da meclis başkanvekilliği görevini yapıyorum. Mecliste birçok zamanı boşa harcıyor ve gereksiz tartışmaları yaşıyoruz. Süreyi çok iyi kullanmadığımızı hem ekonomik hem de zamanla açısından bu ülke için ciddi kayıp olduğunu biliyoruz. İnşallah yeni düzenleme ile birlikte çok daha aktif çok daha verimli çok daha güçlü bir yönetimle birlikte etkili bir yasamayı sağlayacağız. 2. Yasama yılını kapattık. 290 kanun çıkarmışız. Biz bu yasama yılında 150 yılımızı ilgilendiren bir anayasa değişikliği yaptık. 34 civarında meclis kararı çıkardık. 2 araştırma komisyonu kurduk. 2 yasama yılını topladığımızda 26. Dönemde toplamda 382 kanun çıkarmışız. 61 meclis kararı, 405 üzerinde sözlü soru önergelerine cevap verilmiş. Bunları çok daha etkin bir şekilde yeni sistemde gerçekleştireceğiz. “ ifadelerini kullandı.

SON OTURUMDA YAŞANAN KÜRT KRİZİ

“Bu ülkede kim kendini nasıl hissediyorsa o şekilde yaşasın. Benim Kürt olmamla sizin Türk olmanız ya da başka bir etniğe mensup olmanıza kimse karışamaz. Şimdi burada birileri birileri adına iş gördüğünü iddia ediyor. Bütün Kürtleri biz temsil ediyoruz diyor. Bu kabul edilebilecek bir şey değil. Ve bizim gibi düşünmeyenleri, bizim siyasetimizi yapmayanları kendimizden saymıyoruz. Bu açıkçası annesi babası Kürt olan bu oturumu yöneten meclis başkanvekilini işaret ederek söylüyorlar. Kusura bakmayın Kürtleri bir tek siz temsil etmiyorsunuz. Bu ülkede Kürdü de Türküde Arab’ı da acemi de kim yaşıyorsa 1. Sınıf vatandaştır. Bu ülkenin onurlu eşit vatandaşıdır. Bu ülkenin birliğini beraberliğini hep birlikte sağlamakla mükellefiz. Siyaset yapabiliriz. Farklı siyasi partilerde farklı öneriler geliştirebiliriz. İdeolojilerimiz farklı olabilir. Ama Türkiye ortak paydasında buluşmak zorundayız. 4 ilkemiz var. Tek Milet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet. Bunlardan ödün vermeyeceğiz. Herkesin dini özgürlüğü vardır. İnancını serbestçe yaşayabilir. Herkesin farklı bir bölgesi var. Ama ortak paydamız Türkiye’dir. Bu farklılıkları zenginlik olarak görmeliyiz.  Geçmişte yaşanan beyaz Kürt olayının benzerini yaşatmaya çalışıyorlar. Kendileri dışındakileri Kürt saymayan bir zihniyettir. “

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir