Aydın “Terör Sadece Bir Ülkeye Karşı Değildir, İnsanlığa Karşı Bir Suçtur”

TBMM Başkanvekili Aydın: “Bugün insanlığa düşen görev, yakın tarihimizde meydana gelen katliamı görmek, empati kurmak, bu ve benzeri katliamların önüne geçmektir” “Nasıl ki Paris’te, Brüksel’de bir patlama oluyorsa bütün bir dünya, bu teröre karşı ‘Je suis Paris, Je suis Brüksel’ diyebiliyorsa, ‘Je suis Hocalı, Halep, Ankara, İstanbul, Arakan’ demek zorunda. Terörü bitirmek istiyorsak bu samimi ve kararlı duruşa bütün dünyanın ihtiyacı var”

Hocalı Soykırımı, 25. yılında unutulmadı. “Hocalı Soykırımı, İnsanlığa Karşı Suçlar ve Terörizm” konferansı gerçekleştirildi.

Hocalı soykırımının 25. yılı anısına Türk Keneşi ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin işbirliğiyle düzenlenen “Hocalı Soykırımı, İnsanlığa Karşı Suçlar ve Terörizm” başlıklı uluslararası konferans gerçekleştirildi. JW Marriott Otel’de düzenlenen programa TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Mikail Cabbarov, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız, Türk Keneşi Genel Sekreteri Ramil Hasanov katıldı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Azerbaycan’ın Hocalı köyünde 1992 yılında yaşanan katliam konusunda, “Bugün insanlığa düşen görev, yakın tarihimizde meydana gelen katliamı görmek, empati kurmak bu ve benzeri katliamların önüne geçmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Keneşi ile Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından, JW Marriott Otelde, Hocalı soykırımının 25. yılı anısına “Hocalı Soykırımı, İnsanlığa Karşı Suçlar ve Terörizm Konferansı” düzenlendi.

TBMM Başkanvekili Aydın, buradaki konuşmasında, Azerbaycan ve Türkiye’nin iki kardeş ülke olduğunu, her geçen gün iki ülke arasında dünya barışının menfaatine olacak şekilde ivme kazanarak büyüyen bir dostluk bulunduğunu ifade etti.

Aydın, 25 yıl önce anayurtlarında katledilen yaşlı, kadın ve çocukların gözü dönmüş zalimlerin kurbanı olduğunu anımsatarak, “Hiçbir şüpheniz olmasın ki Türkiye ve Türk dünyası acımasızca katledilen bu şehitlerini hiçbir zaman unutmayacak.” dedi.

Hocalı’da işgalci emellerle masum insanlar hedef alınarak genci ve yaşlısıyla 613 kişinin katledildiği saldırıda, tüm insanlığın yara aldığını dile getiren Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün insanlığa düşen görev, yakın tarihimizde meydana gelen katliamı görmek, empati kurmak, bu ve benzeri katliamların önüne geçmektir. Asıl olan budur. Günümüzde bütün insanlığın mağdur olduğu ve giderek daha çok masum insanın canına kasteden terörün, komşu bir ülkenin topraklarını işgal etmek için düzenli ordular ve devlet eliyle nasıl kullandığını görmek için Hocalı’da olanları görmek ve anlamak yeterlidir. Bu insanlık suçunun faillerinden de beklentimiz, bölgemizde halklar arasında derin düşmanlıklar bırakan, yaralar açan ve barışı gölgeleyen bu katliamla yüzleşmeleri ve vicdan muhasebelerini yapmaları, terör ve insanlık suçuyla uluslararası hukuku ihlal ederek işgal ettikleri topraklardan bir an önce geri çekilmeleridir ancak bu yolla bölgemizdeki barışı tesis edebiliriz, dostane bağlar kurabiliriz. Bugün bize düşen görev, kalbimizde katliam kurbanı insanlarımızın acısını her daim taşımak, anılarını yaşatmak, uluslararası hukuk çerçevesinde haklarını aramak ve katliamın hesabını sormak.”

Aydın, Hocalı’da bir gecede 613 masum insanın canına kıyanların, düşmanlıklarının devamı olarak hukuki temelden yoksun şekilde ve tarihi çarpıtmalarla kendilerine soykırım yapıldığı iddiasında bulunduklarına işaret etti.

“Tarihçileri göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullanan Aydın, tarihçilerin gerçeği görmek istemediğini ancak bu çarpıtmaların dünyada dayanağını yitirdiğini vurguladı.

Tarihi boyunca barışçıl ve insan yaşamının kutsallığını merkezine alan Azerilerin ve Türklerin masum sivilleri hedef alarak komşu ülkelerin işgalleri peşinde koşmadığını ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

“Azeriler ve Türkler nereden, kimden gelirse gelsin insanlığın ortak yarası katliamın hep karşısında, terör mağdurlarının hep yanında yer alarak onların acısını hep birlikte paylaşmıştır. Dünyaya bu noktada bir çağrıda bulunmak istiyoruz, ölenler kim olursa olsun, terör nereden gelirse gelsin, kime karşı işlenirse işlensin, teröre karşı bütün dünyanın ortak ve samimi bir duruşa ihtiyacı var. Maalesef çevremizde tüm dünyada görüyoruz, ölenler Müslüman olunca ‘körler ve sağırları oynayan bir dünya var. Şunu istiyoruz, nasıl ki Paris’te, Brüksel’de bir patlama oluyorsa bütün bir dünya, bu teröre karşı ‘Je suis Paris, Je suis Brüksel’ diyebiliyorsa, ‘Je suis Hocalı, Halep, Ankara, İstanbul, Arakan’ demek zorunda. Eğer terörü bitirmek istiyorsak bu samimi ve kararlı duruşa bütün dünyanın ihtiyacı var çünkü terör sadece bir ülkeye karşı değildir, insanlığa karşı bir suçtur.”

Aydın, Hocalı katliamında hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına taziye dileğinde bulundu.

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir