Aydın’dan CHP’li Milletvekiline:Bu bir gaflettir, bu bir delalettir

MÜSİAD Adıyaman Şubesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’a tepki göstererek “Bu bir gaflettir, bu bir delalettir” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şubesi tarafından düzenlenen “Gelecek Senin Sahip Çık” konulu konferans düzenlendi.

Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil Fırat, Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, kurum müdürleri ve MÜSİAD üyeleri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, katılımcılara teşekkür ederek,  “Geçmişini bilmeyen bir millet geleceğini tayin edemez” dedi.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ise, dünya devletleriyle yarışabilmek için çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin geleceğinin oylanacağı bu referandumu konuşmak için, MÜSİAD olarak, Gelecek Senin Sahip Çık toplantılarına başladıklarını söyleyen MÜSİAD Genel Başkanı Naip Olpak, 16 Nisan’daki referandumun kimsenin burnu bile kanamadan salimen tamamlanmasını, sonrasında da ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“BİRAZ, DURUP SAKİNLEŞMEYE İHTİYACIMIZ VAR”

Olpak, 7 Haziran sonrası, bir süreliğine belirsizlik ortamı olduğunu anımsatarak “ Hepimiz, çok tedirgin olduk. İş Dünyası, belirsizlik istemez. İşte, bu temel gerekçelerden hareketle, bu referandumun, birçok sorunun çözümü için çok önemli bir ihtiyaç ve imkân olduğunu hatırda tutmalı ve bu imkanı iyi değerlendirmeliyiz. Geleceğimize sahip çıkmalıyız.  İşte, bu sebeplerle, Anayasalar ve bu Anayasa değişikliği, tüm milletimiz için, ama özellikle iş dünyası için çok önemli.  Bana göre, bu değişiklik sonrasında çöm önemli bir tablo da ortaya çıkacak.  Seçimler, demokrasinin gereği.  Ama çok sık seçim yaşamak da, işleri yavaşlatıyor, adeta durduruyor.  Herkes, bir beklenti içine giriyor.

Dur bir bakalım, şu seçimin sonucunu görelim de öyle yatırım yaparız diyor. Alışverişi seçim sonuna kadar biraz erteleyelim diyor.  Eğer, bu Anayasa değişikliğini milletimiz kabul ederse, artık 5 yılda bir seçim yaşayacağız.  2019 yılının İlkbaharında Belediye seçimleri yapılacak. 2019 yılının sonbaharında da, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri aynı günde yapılacak. Millet, tercihini yapacaksak. Kimi seçtiyse, o, koltuğa oturacak. Sonra, 5 yıl Seçim yok. İşimize gücümüze bakacağız.  Ben, bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Son yıllarda, neredeyse her yıl 2 seçim yaşadık.  Biraz, durup sakinleşmeye ihtiyacımız var.” Şeklinde konuştu.

DÖVİZ YORUMU

Döviz kurlarının ekonominin önemli ayaklarından biri olduğunu söyleyen Olpak “Bana, döviz tahmini soruyorlar. Bugüne kadar, hiç döviz tahmininde bulunmadım.  ABD’de, tam 18 yıl görev bir FED Başkanı vardı, Alan Greenspan.  “Bir Merkez Bankacıya hata yaptırmak isterseniz, Döviz Tahmini yaptırın” demişti. Adam, FED Başkanı. Dövize yön veren, Dövizle oynayan adam. O bile, böyle söylüyor. Ben, hiç döviz tahmininde bulunmadım ama bir yorumda da bulundum.

Dedim ki: İş Dünyası için, Dövizin değeri önemlidir. Aşırı değerli veya aşırı değersiz TL’nin doğurduğu önemli sorunlar da vardır. Ülkemizde Döviz denince, yorumlar, USD üzerinden yapılır, biliyorsunuz. Ama, İş Dünyası için, USD’nın değerinden çok, ani değişimleri önemlidir. Önünü görememek, çok daha önemlidir. USD, geçtiğimiz günlerde bir ara 4 TL oldu. Elbette olumsuz etkisi de çok oldu. Bir miktar ateşi düşse bile, hala da etkileniyoruz. İnanıyorum ki, bir süre sonra, yüksek veya düşük döviz değerine göre de kendimizi ayarlayabiliriz. Ama nereye gideceğini bilemezsek, işte İş Dünyasının Asıl sorunu o zaman başlar. USD, 5’e 6’ya doğru mu gidecek, 3’e 2’ye doğru mu inecek? Bu noktada belirsizlik varsa, bu, belimizi daha çok büker. Dünya genelinde çok hızlı teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir çağda, hızın kendisinin bile hızlandığı bir çağda, hantallığın telafisi olabilir mi? Kesinlikle olamaz. Bu nedenle, milletin tabiriyle, bugün gidip yarın gelmemek için, kararların daha çabuk alınması, işlerin daha çabuk yürümesi için; ekonomideki çarkların daha hızlı dönebilmesi için, referandum sürecini iyi anlamak, iyi yorumlamak gerekiyor.Günü birlik düşüncelerle, anlık hissiyat ile hareket edilecek zaman değil. Bu milletin, gelecek 50 yılı, 100 yılı oylanacak.Ben, bir iş adamı olarak;

Dolar kurunun Hükümet tarafından 1,5 yıl ileriye doğru gün gün ilan edildiği bir ülkede, Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında; “Anayasa kitapçığı masada fırlatıldı mı, yoksa sertçe ileriye doğru ittirildi mi” tartışmaları sonunda, tekrar bir hükümet krizimiz olmasını istemiyorum.

Böyle bir siyasi kriz sonunda, Doların, 680 TL’den 1.700 TL’ye fırladığı bir ülkenin iş adamı olmak istemiyorum. O kriz sonrasında, kamuda çalışanlar yine her ayın sonunda düzenli olarak maaşlarını almaya devam ederken, iş yeri kapanan yüzlerce, binlerce iş adamından veya bundan dolayı işini kaybetmiş çalışanlardan birisi olmak istemiyorum.” İfadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE OY VERECEĞİZ”

Yeni Anayasa ile ilgili konuşan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın,  Avrupa’nın hayır kampanyalarına tepki göstererek, 16 Nisan’da herkesin cevabını alacağını söyledi.

Türkiye’nin geleceğine milletin geleceğine oy verildiğini anımsatan Ahmet Aydın “ Hayır diyen siyasi partilerin de bugüne kadar milletin faydasına olabilecek neye evet diyeceklerini de çok düşünmemiz lazım. Büyük projelere nasıl engel olduklarını hepimiz biliyoruz. Güç onlardan asıl sahibine geçiyor. Bu nedenle istemiyorlar. Onların değil, milletin iradesi olacak. Kendi kaderimizi kendimiz belirleyeceğiz. Kararımızı kendimiz belirleyeceğiz. Siyasi partiye oy verilmeyecek. Bir adaya da oy vermeyeceğiz. Türkiye’nin geleceğine oy vereceğiz.” İfadelerini kullandı.

CHP’Lİ MİLLETVEKİLİNE TEPKİ: MİLLİ İRADEYE SAYGISIZLIKTIR

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP Konya milletvekili Hüsnü Bozkurt’un 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasına ilişkin açıklamaları için, “Çok akıl almaz ifadeler. Bunun izah edilecek bir tarafı yok. Bu kadar hırçınlıkla, bu kadar asabi bir ruh ile böyle bir yaklaşımda bulunmak, milli iradeye de bir saygısızlıktır.” dedi.

Organize Sanayi Bölgesi Salonunda gerçekleştirilen konferansta konuşan Aydın, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un “Evet diyenleri İzmir’den denize dökeriz” sözlerine tepki gösterdi.

Aydın, şunları kaydetti:

“Milletin vereceği karara sen nasıl ‘Evet çıkarsa biz bunları deniz dökeriz.’ dersin. Bu bir gaflettir, bu bir delalettir. Yani bu gerçekten bu millete ciddi bir saygısızlıktır, haksızlıktır. Hani demokrasi diyordunuz? Hani demokrattınız? İşte sandık önünüze gelecek ve millet bir tercihte bulanacak, karar verecek. Hani milletin kararı asıldı? Hani egemenlik kayıtsız şartsız milletindi? İşte birilerinin demokrasi anlayışı bu. Kendi iradeleri ve zihniyetleri dışında milletin iradesini hiçe sayan bir yaklaşım. Tam da bunun için bu referandum süreci önemli. Tam da egemenliğin kendinden millete kaydığını tescili açısından çok önemli. Çünkü 16 Nisan’da artık iktidarı da millet belirleyecek, muktedir olanda bu millet olacak. Maalesef anayasa bu sistemde çatışmacı anlayış ve mantığıyla hazırlanmış.”

Milletin 16 Nisan’da bir karar vereceğini aktaran Aydın, bu milletin vereceği kararın neden saygıyla karşılanmadığını sordu.

Bu millete tepeden bakan yaklaşımların 16 Nisan’da sandığa gömüleceğini dile getiren Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Artık zihniyette milletin zihniyeti olacak. Artık muktedir olan da milletin bizzat kendisi olacak. Bu çırpınışlar gösteriyor ki ellerinden bu kayıyor. Ellerinden pasta millete doğru kayıyor. Millet gerçek yerine konumlanıyor. Bu ülkede artık yasamayı da millet belirleyecek, yürütmeyi de millet belirleyecek ve bütün kurum ve kuruluşlar, devlet dediğimiz aygıtta artık milletin emrinde olacak, milletin hizmetinde olacak. Bu millet kendisi ile ilgili bir karar verecek ve siz bu kararı tanımıyorum diyeceksiniz, bu hangi anlayışta var? Hani diktatörlük diyorlardı? Hani tek adamlık diyorlardı? Onların zihniyeti başta olursa problem yok. Çok akıl almaz ifadeler. Bunun izah edilecek bir tarafı yok. Bu kadar hırçınlıkla, bu kadar asabi bir ruh ile böyle bir yaklaşımda bulunmak milli iradeye de bir saygısızlıktır. 16 Nisan’da millet zaten aydınlanmıştır. Kendisiyle ilgili kararı verecek. Bu millet artık kendi göbeğini kendisi kesecek. Artık bizimle ilgili kararları biz vereceğiz. Ne o vesayet makamları, ne o zihniyet ne de o Batı Avrupa’sı verecek. Artık bundan sonra söz de karar da millettedir. Millet kendi iradesiyle kendini yönetecektir.”

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir