Aydın’dan Mavi Marmara Açıklaması “İsrail’in Zulmüne Karşı Sesinin Yükselten Tek Ülke Türkiye’dir”

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Vali Mahmut Demirtaş ile birlikte kentte devam eden “Kanal Adıyaman” projesinde incelemelerde bulundu.

Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, 5 yıl önce İsrail tarafından Mavi Marmara Gemisi’ne yapılan saldırıda şehitler verdiklerini, bu şehitlerden bir tanesinin hemşehrisi Fahri Yaldız olduğunu söyledi.

Olayın çağdaş dönyanin gözü önünde uluslararası sullarda gerçekleştiğini belirten Aydın, “Tek derdi, gayesi Filistin halkına yardım götürmek olan silahsız, savunmasız insanları uluslararası sularda ve uluslararası hukuka aykırı olarak katleden İsrail, katliamlarına devam etti o süreç içerisinde. Filistin halen abluka altında, halen acılar yaşanıyor” dedi.

Bu gün acı alan şeyin Kudus’ün İsrail’e ait olduğunu söyleyen muhalefet partilerinin olmasının olduğunu ifade eden Aydın, Salahattin Eyübi’nin Kürt olduğunun ve Kudüs’ü 1187 yılında fethettiğinin, Küdüs’ü bir müslüman beldesi olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

İsrail’in zulmüne karşı sesinin yükselten tek ülkenin Türkiye olduğunu belirten Aydın, şöyle devam etti:

“Tarkiye’den de sesinin yükselten tek parti var, AK Partidir var, onun kurucu genel başkanı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. Yine genel başkanımız ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu var. Dolayısıyla eğer İsrail’e ‘one minute’ denilmişse, bu vahşete ‘dur’ denilmişse, sesiz kalmayarak en sert şekilde Birleşmiş Milletler de dahil, uluslararası toplumlar da dahil hepsini en sert şekilde eleştirmişse, net bir şekilde tavrını koymuşsa diliyoruz ve umuyoruz ki en azından Türkiye’deki diğer muhalefet partilerinin de zulme sesiz kalmamaları gerekiyor çünkü zulme sesiz kalan zulme ortak olur. Esed zulmüne de İsrail zulmüne de Mısır’daki milli irade düşmanlarına da sesiz kalmasınlar”

Olayın ardından İsrail’in Türkiye’den üzer dilediğini anımsatan Aydın, İsrail’in bu güne kadar hiçbir ülkeden üzür dilemediğini belirtti.

Yaşanan olay nedeniyle İsrail ile Türkiye arasında ilişkilerin anormal bir hal aldığını anlatan Aydın, şöyle kaydetti:

“İsrail’in özür dilemesi, yine şehitlarimizin ailelerine tazminat ödemesi noktasındaki girişimleri devam ediyordu. Bunlar hale devam ediyor. Türkiye’nin kabul ettiği, şart koştuğu noktalara İsrail’in gelmesi halinde Türkiye tekrar ilişkileri gözden geçirir. Onun dışında asla biz zalime ve yaptığı zulme sesiz kalmayız. Bu zulme dur diyeceğiz. Bu noktada bütün uluslararası toplumu, tüm güçlü ülkeleri harekete geçirene kadar sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Dilimizle söyleşeceğiz, olmadı kalbimizle buğzedeceğiz ve Filistin halkını haklı davasından yana olduğumuzu zaten herkes biliyor. Bu davayı kendi davamazı olarak görüyoruz ve bu davaya yeni dönemde daha güçlü daha aktif olarak devam edeceğiz”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir