Azmin elinden Hiçbirşey Kurtulamaz 82 Yaşında Kuran’ı Öğrendiler

Adıyaman’ın Kahta İlçesinde çocukluk yıllarında Kur`an okumayı öğrenememiş, yaşları 40 ile 82 arasında değişen onlarca vatandaş İkbal Kuran Kursu’nda, Kuran-ı Kerim’i öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde İkbal Kur’an Kursu’na kayıt yaptıran yaşları 40 ile 82 yaş arasında değişen Kuran gönüllüleri Eylül ayında başlayan Kuran kursunu başarıyla tamamladı. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının Eylül ayında başlayan Kuran Kursu öğrencileri, kuran eğitimlerini tamamlayarak tatile girdiler. Kursun temel olarak isteğe bağlı olarak yapıldığını belirten İkbal Kuran Kursu Hocası Esat Aktanbaş: “Bu yıl 2014-2015 eğitim öğretim yılının Eylül ayında başlayan Kuran Kursumuz temel eğitim olarak isteğe bağlı yapılıyor. 4 dönem geçirdik. Artık tatile girdik. İkbal Kuran Kursumuzda 13 tana yaşlı öğrencilerimiz, yaşlı amcalarımız kesintisiz olarak dört dönem devam ettiler. Kuran’ı öğrendiler. Sübhaneke suresinden konut dualarına kadar öğrendiler. Ayrıca Fil suresinden başlayıp Nas suresine kadar olan kısa surelerin hepsini de ezberlediler. Namazda okudukları sureleri düzgün bir şekilde öğrenmeye çalıştılar. Tecvit ve her gün okunan bir sayfa Kuran’ın mealini verdik. Böylece Kuran’ın bize olan mesajını anlamaya çalıştık. Özellikle namazda okuduğumuz ayetlerin bize vermiş olduğu mesajları Müslümanlar tarafından, haklımız tarafından bilinmesini çok önemsiyorum. Hatim yapan kardeşlerim, Kuran okumanın yanı sıra bir de onun mealini de okumak gerekir. Orda ki, mesajı almak için okuduğumuz ayetlerin mealini okuyup tefekkür edelim. Kuran okumak bize sevap kazandırır ama bizi Kuranı bir hayata taşımaz. Önemli olan Kuran’ı hayata taşımaktır. Allah bizlerden ne yapmamızı istiyor. Neyi emrediyor ve neyi yasaklıyor. Bunları öğrenebilmemiz için Kuran’ın anlamından da haberdar olmamız gerekir” dedi.

En yaşlı öğrenci olan Haci Ömer Doğan’ın 82 yaşında olduğunu belirten Kurs Hocası Esat Aktanbaş, “80 yaşında, 82 yaşında olan öğrencilimiz var. Üstelik her gün yürüyerek gelip gidiyorlar” dedi.

Kuran’ı 82 yaşında öğrenen kursun en yaşlılarından Haci Ömer Doğan, “Allah, bu yaşta bana Kuran Kerimi öğrenmeyi nasip etti. İnşallah bilmeyenlerde yaş takıntısı yapmadan bir an önce öğrenirler. Gerçekten de öğrenmenin yaşı yok. Başta hocamız olmak üzere hayatını Kuran’a adamış tüm Kuran gönüllülerine teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan Kurs Hocası Esat Aktanbaş, Kuran eğitimini tamamlayan yaşlı öğrencilerini Safvan Bin Muattal türbesini ziyaret için götüreceğini söyledi.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir