Badem Araştırmacısı Feyzettin Dursun : “Adıyaman, Bademle Kalkınmak İstiyor”  

 

İklimi, rakım değerleri, coğrafi konumu, nemin az oluşu, sıcaklık değerlerinin yüksek oluşu ve toprak yapısının uygun olması gibi onlarca etkenden dolayı badem yetiştiriciliğine çok uygun olan Adıyaman’da badem üreticileri gelecekten umutlu.

Badem Araştırmacısı Feyzettin Dursun, yaptığı açıklamada Adıyaman’ın badem üretimi için Türkiye’nin verimli, tadı ve arazi yapısı açısından en avantajlı illerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Dursun, Adıyaman’da tespit edilen dört ana çeşit badem bulunduğunu ifade etti.

Bu türleri de açıklayan Dursun, şunları kaydetti:

“Amygdalus Arabica, Amygdalus Orientalis , Amygdalus webbi ve Prunus Dulcis  dediğimiz kültür çeşididir. Bir bölgede yabani çeşitlerinin çok olması, o türün o bölgede kolaylıkla yetiştirilmesini sağlamaktadır”

Adıyaman’daki iklim şartlarının badem yetiştiriciliği için en iyi iklimlerden biri olduğunu altını çizen Dursun, bademin çiçeklenme döneminde havanın açık olması ve don riskinin minimum olmasının bademcilik için ciddi anlamda avantaj olduğuna dikkat çekti.

Dünyada güneş ışınlarının en iyi açıyla geldiği yerlerin başında Mezopotamya havzasının olduğunu  vurgulayan Dursun, bu bögenin geçmiş dönemde de en lezzetli ürünlerin yetiştiğini hatırlattı.

Badem meyvelerinin olgunlaştırılabilmesi için yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Dursun, “Badem sıcağı sever ve sıcaklıkla birlikte lezzeti de artar. Lezzeti arttıran başka faktör de sıcaklığın durgun mu yoksa esen sıcaklık mı olduğudu” ifadelerini kullandı.

Adıyaman, Bademle Anılacak

Adıyaman’ın daha önce tütünüyle tanındığını anımsatan Dursun, devletin tütünü yasaklamasıyla birlikte bademin tütünün yerine alternatif ürün olarak ortaya çıkmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Tütünün yerine alternatif olabilecek en iyi ürünün badem olduğunu belirten Dursun, şöyle dedi:

“Badem tütünden onlarca kat daha avantajlıdır ve zahmeti azdır. Alternatif ürün olabilecek tüm çeşitlerde sulama zorunluluğu varken bademde bu zorunluluk yoktur. Zira badem Adıyaman’da sulanmadan kuru olarak da yetişebilmektedir”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir