Badem Diyarında Hasat, Şenlik Havasında Başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba

“Birlikte Olacağız, Diri Olacağız”

“Türkiye Kendine Yeten Eti Karşılayacak”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Tuğlu köyündeki “Badem Hasat Şenliği ve Makina Dağıtım Töreni”nde yaptığı konuşmada, bölge halkının çok çalışkan ve zeki insanlar olduğunu bildirdi.

Su olmadığı halde bölge halkının çalışarak üretim yaptığını, susuz arazilere su getirdiğine işaret eden Fakıbaba, AK Parti hükümetlerinin göreve geldikleri günden beri büyük işler başardıklarını ancak bazı kesimlerin vatandaşın özgürce yaşamasını istemeyip hain tuzaklarla halkı birbirine düşürmeye çalıştığını vurguladı.

Fakıbaba, halkın refah seviyesini daha da artırmak için bürokratların ve siyasilerin gece gündüz demeden çalıştığını, bakanlık görevine geldiği günden beri daha fazla toprağı suyla buluşturmak, daha bilinçli üretici profili oluşturmayı kendilerine görev bildiklerini söyledi.

Bundan 4-5 sene önce çorak toprak olan Adıyaman arazilerinin şu anda badem bahçesi olduğunu anlatan Fakıbaba, kıraç topraklarda bunu başarmanın güçlüğüne işaret etti.

Bademin ve Adıyaman’ın önemine değinen Fakıbaba, “Gıdanın önemini bilen bir insanım. ‘Fakıbaba doktordur’ dediler. 1-2 gün geçti alıştım. Sonra baktım ki bu bakanlık tam doktora göre. Çünkü her şeyin başı sağlık. Yapacaklarımızı biliyoruz. İnşallah şu et işini halletmemiz gerekir. 3 sene içerisinde şu et işini halletmemiz gerekiyor.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Bademin önemli besin maddesi olduğunu ve gıdanın ne kadar önemli olduğunu bilen bir kardeşinizim” dedi.

Kahta ilçesi Tuğlu Köyünde Medya Trend Fuarcılık tarafından organize edilen etkinlik, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Fakıbaba, burada yaptığı açıklamada, birinci görevlerinin, toprağı suyla buluşturmak olduğunu, bunun için tüm bürokratlarına talimat vererek, sahada çalışmalarını istediğini anımsattı.

Hep alanlarda olacaklarını belirten Fakıbaba, “Bunu Fransa nasıl başarmış, bunu Amerika nasıl başarmış, onlar başarmışsa benim arkadaşlarım çok daha fazlasını başarır. Benim tek isteğim birlik ve dirliğimizi Allah bozmasın” dedi.

-15 TEMMUZ’UN ARKASINDA YATAN OLAY BUYDU

15 Temmuz darbe girişimine değinen Fakıbaba, “Biz Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla, Alevisiyle, Sünnisiyle gurur duyuyoruz arkadaşlar. Adıyaman herkese yeter. Çok büyük ihracatlar yapacağız. Birileri yok PKK’dır, yok DAEŞ’tir, yok PYD’dir, yok FETÖ’dür bizim birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışıyorlar. Biz buna dikkat edeceğiz. 15 Temmuz akşamı hangi devlet olsaydı bunun altından kalkamazdı. Allaha çok şükür bakın ekonomimiz iyiye gidiyor. İnsanlar mutlu, buna inanın bizde çok mutluyuz. Bizim de hedeflerimiz var. Hedefi olmayan insanın başarısı olamaz. Ülkemize sevdalıyız. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Canım fedadır bu ülkeye. Ne söz verdiysek, onu yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Fakıbaba, Adıyaman’da 30 köyün alt yapısının yapılması için bürokratlarına gerekli talimatı verdiğini dile getirdi.

-ÖNEMLİ OLAN HİZMETTİR

Makamların geçici olduğunu kaydeden Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Makamlar gelip, geçicidir. Önemli olan hizmettir. 2019’a kadar daha fazla duanıza ihtiyacımız var. Bu desteğiniz önemli. Bu desteğiniz 15 Temmuz akşamı olmasaydı, bizi o akşam silah falan kullandıktan sonra ertesi gün masaya oturacaklardı, şurası şura olacak, burası bura olacak, haydi Türkiye’nin bir parçasını da Avrupa topluluğuna kattık ve Türkiye işgal edilmiş olacaktı. Bunu görmemiz lazım. Türkiye’nin önünü kapatmaya çalışıyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz.”

Birlik ve beraberliğe değinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, “Biz her şeyi yaparız vallah yaparız, billahi yaparız. Su da gelecek köprüler de yapılacak, sizler daha mutlu, daha refah bir seviyede yaşayacaksınız buna eminim. Yani hükümetlerimizden önceki duruma bir bakın 2002 sonrası duruma bakın. Nerelerden nerelere geldik bunları benim size tek tek saymama gerek yok, bunu zaten siz biliyorsunuz. Yapan insanlarda çok fazla bir şey atlatmaz hep gösterir. Bu alanda yani AK Parti hükümetlerinin neler yaptığını çok iyi biliyorsunuz ancak bu yeterli mi vallah yeterli değil. Sizler çok şeylere layıksınız, sizler çok mükemmel insanlarsınız. Refah seviyenizin gelir seviyesinden daha iyi olması lazım. Bunun için başta sayın cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız ve çok değerli arkadaşlarımız, bürokratlarımız, milletvekillerimiz vallah sabah akşam çalışıyoruz. Tarım Bakanlığına geldiğim ilk günden beri arkadaşlarla emin olun en az 20 saat çalışıyoruz çünkü biz bu memlekete sevdalıyız. Ülkemize vallah sevdalıyız, billahi sevdalıyız. Biz sevdalıyız arkadaşlar. Onun için Allahın izniyle bakın bizim birliğimizi ve beraberliğimizi bozdurmayacağız, bozamayacaklar. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Milletvekilleri bu makamlar hep gelip geçicidir. Önemli olan kalıcı olan hizmet edebilmektir, dua alabilmektir. Rahat olun bu ülke büyük ülke hep beraber olacağız. Birlikte olacağız, diri olacağız. İnşallah hep birlikte Türkiye olacağız. Kürt’üyle, Türk’üyle Arap’ıyla, Laz’ıyla, Sünni’siyle, Alevi’siyle vallahi ayrım yapanın gözü çıksın arkadaşlar. Ayrım yok. Ayrım vallahi billahi yok. Hepimiz kardeşiz bu ülke hepimize yeter. Yeter ki bu hainlere fırsat vermeyelim” ifadelerini kullandı.

-BADEM ÖNEMLİ

Bademin önemli olduğunun altını çizen Fakıbaba, çorak topraklarda bunu yetiştirmenin herkesin başarabileceği bir iş olmadığına dikkat çekerek, çiftçileri tebrik etti.

Bademin 100 gramında 550 kalori olduğunu belirten Fakıbaba, “Bademin önemli besin maddesi olduğunu ve gıdanın ne kadar önemli olduğunu bilen bir kardeşinizim. Herşey sağlıktan geçiyor. Eğer siz bu sağlığın ölüm oranı düşürmediğiniz takdirde, hayat boyu hayvanı ithal edecek zorunda kalacaksınız” dedi.

-ET OLAYINI HALLETMEK ÜZEREYİZ

Et olayını halletmek üzere olduklarını vurgulayan Fakıbaba, şunları söyledi:

“Et olayını halletmek üzereyiz. Bundan sonra 3 sene içerisinde Türkiye, kendine yeten eti karşılayacak. Bakın ben bademi niye seviyorum, sizi niye çok takdir ediyorum, biz yılda 150 milyon dolar bademe para veriyoruz. Siz ne yapıyorsunuz, bunun gidişini engelliyorsunuz. Yarın bunun ihracatını sağlayacaksınız. Sizin elleriniz öpülmesin de kimin eli öpülsün? 2019’a kadar çok şeyler yapacağız.”

Sulamaya önem vereceklerini ifade eden Fakıbaba, Güneydoğu’da tüm illerdeki toprağı suyla buluşturmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Bakan Fakıbaba beraberinde TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Vali Nurullah Naci Kalkancı, milletvekilleri Adnan Boynukara, İ. Halil Fırat ve Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ve Emniyet Müdürü Metin Alper ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan ile birlikte tarlaya girerek badem hasadına katıldı.

 

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir