Bağ Bozumu (Kerge) Başladı…

Bağ bozumuna başlanan Adıyaman’da bağdan çıkan üzümler, geleneksel yöntemlerle pekmez olarak değerlendiriliyor. Uzun uğraşlar ve emekler karşılığında hazırlanan ve sofralarda ikram edilen pestilin yapılış biçimi ve püf noktalarını Adıyamanlı çiftçiler anlattı.

Bağ bozumu (Kerge) döneminin başlamasıyla birlikte bağlara çıkan Adıyamanlı çiftçiler üzümlerin toplanarak pestil haline gelmesi için gece gündüz çalışıyor. Pestil yapımı ve temizlik konusunda dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlatan Adıyamanlı çiftçiler ailenin diğer fertlerinin de yardım emesi gerektiğini söylüyorlar.

Üzümleri toplayan aile fertleri, üzümleri temizledikten sonra bu üzümler çukur bir yerde bir kişi tarafından ayaklarıyla eziliyor. Üzümlerin suyu toprak dolu kazana bırakılıyor ve bir süre bekletiliyor. Burada dinlen üzüm suyu daha sonra kazanlarda kaynatılıyor. Bulamaç haline gelene ve sarı renk alana kadar iyice kaynatıldıktan sonra kadınlar tarafından tahta mala ile 1 bez parçalarına seriliyor. Yaklaşık bir saat bekletildikten sonra güneyli bir yerde kuruması beklenen bulamaçlar bir gün sonra pestil halini alıyor. Kadınların bez parçalarını ıslayarak pestili dikkatlice sıyırmaya başlıyor. Sıyrılan pestil daha sonra bıçaklarla kesiliyor ve katlanarak sofralara hazır hale getiriliyor. Cemal Özkan, kerge yaparken temizliğe ve hijyen koşullarına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, üzüm sıkarken çekirdeğin kırılmasının pestile acı bir tat vereceğini söyledi. Presle sıkılan üzümlerin çekirdeklerinin kırıldığını aktaran Özkan; “Mecburen ayaklarımızla bu üzümleri eziyoruz. Hijyenik gibi görülmeyebilir ama hijyen konusuna hassasiyet gösteriyoruz. Adıyaman’da Kerge zamanı Ağustos ayının başı itibariyle başlar fakat bu yıl mevsim nedeniyle geç başladı. Kerge zamanı Eylül ayının sonuna kadar devam eder. 15 yıldan beri bu işi yapıyorum. Artık kerge başı oldum” dedi.

Dursune Özkan ise, bulamaçların bezlere ince serilmesi gerektiğini belirterek, çok ince serilmesi halinde pestilin parçalanabileceği uyarısında bulunuyor. Özkan ,temiz bez parçalarına serilen pestillerin sofralara gelişi aşamasının zahmetlerle dolu olduğunun altını çiziyor.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir