BAKAN FAKIBABA’NIN ADIYAMAN TEMASLARI

Bir dizi etkinlik ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere  Adıyaman’a gelen Gıda Tarım ve hayvancılım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Adıyaman Valiliğini ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Daha sonra kent merkezindeki esnaflar ile tek tek tokalaşan Bakan Fakıbaba vatandaşlar ile çay içerek sorunlarını dinledi.

Gazetecilere açıklamada bulunan Fakıbaba, “İthalata karşı olan bir kardeşinizim. Kesinlikle bu böyle ama saman ithal ettik diyoruz. Yani üreticinin elinden çıkıyor ve stokçunun eline düşüyor. Bakın elinizde sirkülasyon olması lazım. Ben saman ithal ediyorum dediğim zaman, o stokçular fiyatı hemen aşağı çekiyor. Eğer ülken saman ithal ediyorsa, bu ihtiyaçtan dolayı değildir, bu ithalattan fiyatın regülasyonundan dolayıdır”dedi.

– İTHALATI BİTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Birlikteliğin önemini vurgulayan Fakıbaba, şöyle devam etti: “Bizim birlikte yapamayacağımız hiçbirşey yoktur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak ben çok umutluyum. Biz 2002 yılında göreve geldiğimiz Türkiye’nin nüfusuna bakın, tarım arazilerine bakın, şimdi bakın. Azalmış olmasına rağmen bizim üreticimizde artışlar vardır. Zaman zaman bakın pamukta ithalat yapıyoruz. Soya’da ithalat yapıyoruz. Et’te ithalat yapıyoruz ama bu geldiğimiz günden beri keseceğiz diyoruz. İthalatı bitirmek için sürkli çalışıyoruz”

– GDO’LU ÜRÜNLER AÇIKLAMASI

Genetiği Değiştirilmiş Ürünler hakkında da konuşan Bakan Fakıbaba, “Devlet olarak bizim görevimiz kontrol etmek. 100 kişinin içinde bir kişi merdiven altında yanlış işler yapıyor diye de bütün çiftçileri de suçlamamamız lazım. Yani bi defa GDO’lu ürünler yeniliyor, zehirleniyor falan bunlar doğru değildir. Bizim yasalarımızda GDO’lu ürünler yasaktır, yapılmamaktadır, sadece ve sadece 36 türde soya ve mısırda GDO’lu hayvan yemi olarak kullandığımız vardır. Bunun dışında Türkiye’de kullanılan hiçbir GDO’lu ürün yoktur. Ve yasaktır” ifadelerini kullandı.

– BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARTIŞMALARI

AK Partiye geçiş ile ilgili soruyu da cevaplandıran Fakıbaba, konumasını şöyle tamamladı: “Ben seçilmeden önce de AK Partili olduğumu defalarca söyledim. AK Partili olduğumu, gurur duyduğumu söyledim ama ben trenden inmedim. Eğer hatırlarsanız beni ittiler dedim. Sonradan o itildiğim trene sayın Cumhurbaşkanımız kolumdan tuttu ve o trene koydu. Bugün bir bakanım, yarın başka birşey. Bana göre önemli değil. Önemli olan bu partinin bir ferdi olabilmektir. Biz elimizden geldiği kadar bu vatana, bu ülkeye hizmet etmek bizim boynumuzun borcudur”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, özelleştirilen şeker fabrikalarının verilen kotayı dolduramaması halinde geri alınacağını söyledi.

Bakan Fakıbaba Adıyaman’da Siyaset Akademisi’ne katıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba: “Kimsenin bize gücü yetmez, gelsin görsünler gelecekleri varsa vallahi görecekleri de var”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Adıyaman’da katıldığı Siyaset Akademisi programında ise  Afrin’i teröristlerden temizledikten sonra Suriyelilere teslim edeceklerini vurguladı.

Adıyaman Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen siyaset akademisine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Erdoğan, parti üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bütün gençlere siyasetçi olmayı tavsiye ettiğini vurgulayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Biz nerelerden nerelere geldik. Yani kolay olmadı, halkın bu güveni kolay gelişmedi onun için de başta ben olmak üzere ve bu güveni bozma hakkımız olamaz. Biz yani cumhurbaşkanımıza layık olabilmek için, halkımıza layık olabilmek için sabah akşam demeden durmadan çalışmamız lazım. Bakın burada siyaset akademisine gelen arkadaşların mutlaka ama mutlaka bir beklentileri vardır siyasetten. Bu beklentileri yapabilmek için bana göre çok çalışkan olmak lazım. Siyasetçi olmanızı tavsiye ederim. Siyaset aynen bizim partimizde çok şükür doğru yapılıyor ve bir ibadet olarak görülüyor. Sabahın erken saatlerinde kalkıyorsun, oraya gidiyorsun, buraya gidiyorsun bir şeyler yapmaya çalışıyorsun. Bunun okulumu var mı, hayır okulu yok peki neden siyaset akademisi, sağ olsun cumhurbaşkanımız bunun okulunun olmadığını ve gerçekten 60 bine yakın gerçekten çok değerli kardeşlerimiz eğitimler almışlar” dedi.

Adıyaman’da olmaktan mutluluk duyduğunu ve Adıyamanlılarla gurur duyduğunu dile getiren Bakan Fakıbaba, “Adıyaman her şeyi hak ediyor. Adıyaman her şeye layık olan bir şehrimiz ve bizler de bu konuda elimizden gelen her şeyi bir kardeşiniz olarak inanın samimi olarak kendimi kendi evimde hissediyorum” ifadelerini kullandı.

“Gelecekleri varsa görecekleri de var”

Afrin’da başlatılan Zeytin Dalı Harekatından da bahseden Bakan Fakıbaba, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Sizler oraya terörist gönderiyorsunuz ve benim insanlarımı öldürtüyorsunuz, Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Kim olursa olsun, hangi ülke olursa olsun, kendisini ne zanneden olursa olsun, efendim on binlerce kilometre büyüklüğünde dünyanın en büyük ülkesi de olsa, biz bize karşı olan haksızlığı önleriz. Gerekirse hepimiz ölürüz.  Bizim amacımız Suriye’yi Suriyelilere, Afrin’i Afrinlilere vermek. Biz orada Afrin’i, terör örgütlerinden kurtarıp gerçek sahiplerine yani Suriyeli kardeşlerimize verip geri çekileceğiz. Ama sınırlarımızı da güvence altına alacağız. Akdeniz’in kıyısından Irak’ın kıyısına kadar, bunun başka da yolu yok. Allah’ın izniyle biz bunu yapabilecek güçteyiz. Onun için biz birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece bize Allah’tan başka hiç kimsenin gücü yetmez, biz öyle bir ülkeyiz. Öyle bir ülkenin torunlarıyız. Gelsin görsünler, gelecekleri varsa vallahi görecekleri de var” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Fakıbaba, salonda bulunan gençlerle de bir süre sohbet ederek sorunlarını diledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Erdoğan ile birlikte Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde Bakan Fakıbaba  ilk olarak Dicle grubuna ait bakliyat ve tahıl üretimi yapan Ecoturca firmasını ziyaret ederek, tesisi gezip, işletmenin üretim aşamaları hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı.

lk olarak kıyılmış tütünle alakalı açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref  Fakıbaba, “Biz AK Parti hükumetleri olarak, AK Parti olarak yani liderimiz Recep Tayyip Erdoğan olarak, başbakanımız olarak biz her zaman halkın yanındayız, diyoruz. Böyle diyen bir iktidar halkın karşısında olabilir mi, mutlaka ama mutlaka her şeyde biz halkla beraberiz. Halkın menfaatine uygun kararlar alacağız. Bu tütünde olsun, bu şekerde olsun, bu gıda da olsun, tarımda olsun bu böyledir. Birileri bir şeyleri kaynatmaya çalışıyor. Bir bakıyorsunuz ki bir şeyler elde edemeyince efendim biz diyorlar ve seslerini kesiyorlar” dedi.

Şeker üretimi konusunda Avrupa’yla rekabet edemediklerini, şekeri pahalıya ürettiklerini, amaçlarının ise millete daha ucuz şeker yedirebilmek olduğunu belirten Bakan Fakıbaba, “Cumhurbaşkanımız açıkladı, şekerde bizim amacımız zarar vermek değil Türkiye’yi kara geçirmek. Yani özel sektör böyle bir fabrika açmış, ne kadar güzel bir olay. Özel sektör bu memleketin düşmanı mıdır yani. Bu memlekette özel sektör alıyor ve memleketi daha farklı yerlere götürüyor. Bakın biraz önce Akoturka dediğimiz arkadaşımız 42 milyonluk organik ürün ihraç ediyor. Nereye yapıyor, Amerika ve Avrupa’ya ediyor. Yani bu 42 milyonu Türk insanına getiriyor. Yani özel sektör denilince neden insanlar bu kadar şey yaparlar ama stratejik ürünlerde nasıl bir ette reklasyonu sağladık, sütte reklasyonu sağlıyorsak şekerde de öyledir, tütünde de öyledir. Biz bu reklasyonları sağlamak zorundayız. Devlet mutlaka ama mutlaka bunun içerisinde olması lazım. Onun için elimizde gerçekten çok iyi 11 tane şeker fabrikamız kalacak ama diğerleri satılıp da kapatılmayacak. Satılıp da imara verilmeyecek. Daha fazla üretim yapılacak. Şuanda Avrupa’yla rekabet edecek konumda değiliz ve şekeri pahalıya üretiyoruz. Amaç şekeri daha ucuza üretip Avrupa’yla daha rekabet edebilecek duruma getire bilmek halkımıza daha ucuz şeker yedire bilmek” ifadelerini kullandı.

Özelleştirilen şeker fabrikaları 1 yıllık verilen kotayı dolduramadığı takdirde şeker fabrikasının geri alınacağını belirten Bakan Fakıbaba, “Onun için bu şeylerden korkmam. Bizim çok samimi olarak söylüyorum bir şeylere karar veriliyorsa bu halkın menfaatine olduğu içindir. Burada üretici arkadaşlarımız kesinlikle zarar görmeyecek. Fabrikada çalışan arkadaşlarımız kesinlikle zarar görmeyecek. Fabrikanın bahçeleri özelleştirilmeyecek. Sadece ve sadece devlet olarak fabrikaları verip içerisindeki alet, edevat, makinalar, cihazlar, bunlar yenileştirilecek, kapasite artırılacak ve verdiğimiz kotayı kullanmadığı takdirde onu tekrardan alacağız. Eğer niyet verip te şeker üretmemek olsa böyle bir söylememiz olmaz. Eğer 1 yıl verdiğimiz o kotayı fabrikayı dolduramadığı, üretmediği takdirde elinden geri alınacak. Yani herkes genelde konuşuyor ama biz az konuşuyoruz ve halkımıza faydalı işler yapıyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Fakıbaba ve beraberindeki heyet, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odasına geçerek burada düzenlenen Adıyaman Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantıya katılan Bakan Fakıbaba, burada bulunan çiftçilerin ve iş adamlarının sorularını cevapladı.

Bakan Fakıbaba, toplantı sonrası Adıyaman’dan ayrılarak Şanlıurfa’ya geçti. Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …