Bakan Işık Huzurun Başkenti Adıyaman Esnafıyla Bir Araya Geldi  

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, terörist cenazesinin ardından taziye ziyaretinde bulunan HDP milletvekiline tepki göstererek, dokunulmazlığının meclis tarafından kaldırılacağı söyledi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “29 tane masum cana kast eden teröristin taziyesine gitmek hiçbir demokratik ülkenin kabul edeceği hiçbir halkın kabul edeceği davranış olamaz. Bunun mutlaka gereğinin yapılması lazım” dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’da bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile birlikte Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Adıyaman milletvekilleri Ahmet Adın, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ve Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk Oturakçı Pazarında esnafla bir araya geldi.

Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Işık, terör ve şiddeti övmek, desteklemek, hatta onlara yardım ve yataklık etmenin dünyanın hiçbir yerinde terörle arasına mesafe koymayan siyasi partileri, demokratik yapının bir parçası olarak görülemeyeceğini söyledi.

Bir partinin meşrutiyetinin demokratik düzene olan bağlılığı ile ölçülebileceğini belirten Bakan Işık, şunları söyledi:

“Terör ve şiddet arasına koyduğu mesafeyle ölçülür. Bu acıdan son dönemde HDP’nin özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra tavırları teröre tavır koyma teröre mesafe koyma terörle arasında bir bariyer koyma bir engel koyma tavrı değil aksine terörü ve teröristi öven onlara cesaret veren onları destekleyen bir anlayış bunu hiçbir demokratik sistemin hiçbir demokratik devletin kabul etmesi düşünülemez. Demokrasilerde herkes halka gider kendini anlatır halktan destek ister ve o aldığı destek ölçüsünde parlamentoda temsil eder. Şunda HDP maalesef 7 Hazirandan sonra halktan aldığı bu desteği yanlış yorumlayarak terörün adeta bir maşası konumuna geldi. Terörü öven destekleyen cesaretlendiren had da zaman zaman görüyorsunuz yardım ve yataklık eden bir konuma geldi. Bunu hiçbir demokratik ülkenin kabul etmesi mümkün değil. 29 tane masum cana kast eden teröristin taziyesine gitmek hiçbir demokratik ülkenin kabul edeceği hiçbir halkın kabul edeceği davranış olamaz. Bunun mutlaka gereğinin yapılması lazım bu noktada sayın cumhurbaşkanımızın inanıyorum ki; bu gereği yapılması noktasında çağrısına Türkiye Büyük Millet Meclisi uyacaktır. Bu noktada dokunulmazlığını kaldırılıp hukukun hesap verilmesi sağlanacaktır”

Adıyaman’da şehit cenazesine katılan ve daha sonra bir takım ziyaretlerde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ile Tarihi Oturakçılar pazarında esnafla bir araya gelerek kahvaltı yaptı. Esnaflarla Hısnı Mahsur Çay Evinde kahvaltı yapan Bakan Fikri Işık, daha sonra Tarihi Oturakçılar Pazarı esnafını gezerek esnaf ve vatandaşların sorun ve sıkıntılarını dinledi. Esnafı tek tek gezen Bakan Işık, sıcak demirci dükkanına girerek burada örs üzerinde demir dövdü.

Bakan Fikri Işık, Ankara’da terör saldırısını gerçekleştiren teröristin taziyesine katılan HDP milletvekilinin dokunulmazlığının meclis tarafından kaldırılacağını vurguladı. Bakan Işık, “HDP maalesef 7 Haziran’dan sonra halktan aldığı desteği yanlış yorumlayarak terörün adeta maşası konumuna adeta geldi. Terörü öven, destekleyen, cesaretlendiren hatta zaman zaman görüyorsunuz yardım ve yataklık eden bir konuma geldi. Bunu hiçbir demokratik ülkenin kabul etmesi mümkün değil. 29 tane masum canı katleden teröristin taziyesine gitmek hiçbir demokratik ülkenin kabul edeceği, hiçbir halkın kabul edeceği davranış olamaz. Bunun mutlaka gereğinin yapılması lazım. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın inanıyorum ki bu gereği yapılması noktasında çağrısına Türkiye Büyük Millet Meclisi uyacaktır. Bu konuda da dokunulmazlığının kaldırılması bu konuda hesap verilmesi sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

HDP’nin iradesine Kandil ve küresel güç merkezlerinin ipotek altına aldığını kaydeden Bakan Işık, “Bundan dolayı her terör olayında canını kaybeden bütün şehitlerimizin kanlarında HDP’nin sorumluluğu vardır. Bir adım daha ileri gidiyorum; o kandırılarak dağa çıkartılan, ondan sonra da sözde ‘özerklik oluşturacağız’ diye şehre gönderilen ve ölen teröristlerin kanlarında da HDP’nin ve Kandil’in sorumluluğu vardır. Bu işin şakası yok. Ya demokrasiyi tercih edeceksiniz, yada terörü tercih edeceksiniz. HDP sözde ağzında demokrasi, ama tüm eylemlerinde terörü tercih ettiğini ortaya koymuştur” diye konuştu.

HDP milletvekilinin Ankara saldırısını gerçekleştiren teröristin taziyesine gitmesini eleştiren Bakan Işık, HDP’ye son kez çağrıda bulundu. Bakan Işık, “29 tane masumun canına sebep olan bir teröristin taziyesine HDP Milletvekili, bu milletin vekili diyeceğimiz bir kişi teröristin taziyesine katılıyor. Bu terörü açıkça desteklemekten başka hangi anlama gelir? İradelerini Kandile ve küresel terör merkezlerine ipotek verenlerin, Türkiye’de demokrasiden ve insan haklarından bahsetme hakkı yoktur. Bu konuda Hükümet olarak tavrımız açık ve nettir. HDP’ye bir kez daha çağrı yapıyoruz; ya demokrasiden yana, ya da terörden yana dur” ifadelerini kullandı.

Törende Adıyaman OSB Mütevelli Heyeti Başkanı Kadir Çelenk, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’nun yanı sıra TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’da konuşmasında terör ile yapılan mücadeleden bahsetti. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, Adıyaman OSB ile ilgili bilgiler paylaştı.

Konuşmaların ardından Adıyaman OSB Mütevelli Heyeti Başkanı Kadir Çelenk tarafından Bakan Fikri Işık’a el dokuması halı hediye edildi. Törende Adıyaman Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü idari bina, 4 adet fabrika açılış kurdelesi kesildi.

Organize Sanayi Bölgesi’nde ki programın ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Petrolleri Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yemekte buluştu.

Bakan Fikri Işık, burada yaptığı konuşmada Adıyaman’a mermer ihtisas OSB’nin kuruluşu ile Adıyaman Üniversitesi ile KOSGEB işbirliğinde Teknoloji Geliştirme Merkezi açılacağı müjdesini verdi.

Bakan Işık, girişimcilik kursuna katılan gençlere sertifikalarını takdim etti.

Bakan Fikri Işık, Adıyaman’da, yaptığı ziyaretlerinin ardından Şanlıurfa’ya gitmek üzere kentten ayrıldı.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çocuklara mutluluk giydiriliyor 

Merkezi İstanbul’da bulunan Mutluluk Giysin Çocuklar Derneği Adıyaman’da ki okullarda bin 300 öğrenciye bot, mont …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir