??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Bakan Yılmaz “İkili Eğitimi Kaldıracağız Okul Öncesi Eğitimi de Zorunlu Hale Getireceğiz”

Adıyaman Eğitimi Türkiye Ortalamasında


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adıyaman’da ikili eğitimi kaldıracaklarını okul öncesi eğitimi de zorunlu hale getireceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere geldiği Adıyaman’da ilk olarak Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan İnovasyon Merkezinin açılışını yaptı. Bakan Yılmaz, öğrencilerle sohbet ederek yeni buluşları hakkında bilgi aldı. İnovasyonun önemi üzerine öğrencilerle sohbet eden Bakan İsmet Yılmaz, merkezde bulunan ahşap, kodlama, robotik, origami, stem (fen bilimi, matematik, mühendislik, teknoloji) ve elektronik kart programlama salonlarını gezdi.

Bakan İsmet Yılmaz’a TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Milletvekilleri Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat ve bakanlık yetkililerinin yanı sıra kurum ve kuruluş müdürleri eşlik etti.

“İKİLİ EĞİTİMİ KALDIRACAĞIZ, OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ZORUNLU HALE GETİRECEĞİZ”

– Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Değerlendirme Toplantısına katıldı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, önümüzdeki dönemde ikili eğitimi kaldıracaklarını ve okul öncesi eğitimin zorunlu hale geleceğini söyledi.

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’a gelen ve İnovasyon Merkezi’nin açılışını yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adıyaman Valiliği Toplantı Salonunda İl Milli Eğitim Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantıda ildeki eğitimin genel durumu ele alındı.

Toplantı sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Adıyaman’da derslik başına düşen öğrenci sayısı 2002 yılında 40 iken bu gün 27’dir. Ancak hala ikili eğitim yapan okullarımız var. Oranı çok düşük olmasına rağmen birleştirilmiş sınıflar var. Başbakanımızın talimatı var. Önümüzdeki dönemde ikili eğitimi kaldıracağız, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz. Okul öncesi eğitimde de Adıyaman Türkiye ortalamasıyla aynı seviyededir. 2019 yılı sonuna kadar Adıyaman’da hem ikili eğitimi kaldıracağız hem de okul öncesi eğitimde zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Şuanda Adıyaman’da 80 milyonluk yatırımımız var. Yeni yatırım programında 81 milyonluk yatırım devam ediyor. Adıyaman merkezdeki bir okulun Biraralık Okulunu Belediyeye devredeceğiz. Belediyemiz bu okulun yerine bir okul bir de halk eğitim merkezi yaptıracak. Bu yatırımlara ilave olarak merkeze ve Kahta’ya bu yıl içerisinde iki tane liseyi yapacağız” dedi.

Bakan Yılmaz, “Lisede ikili eğitimde sorun yok. İlkokulda var. İl özel idaresinden 16 milyon ilköğretim için ayrılmıştır. 2002 yılına göre kıyaslarsak çok iyi konumdayız. Takım ruhu içerisinde eğitim ile ilgili sorunları çözeceğiz. Yine üniversitemizin 2006 yılında kurulmasına rağmen öğrenci sayısının 20 bine ulaşmasından çok memnunuz. Adıyaman Yüksek Öğretime Geçişte Türkiye ortalamasının üzerindedir. Birleştirilmiş sınıflar eskiden yüzde 27 iken şuan yüzde 5’e düştü. Adıyaman’da eğitim geçmişe göre çok iyi boyuttadır. Hedefimiz mevcut eğitimin daha ileriye götürmektir” diye konuştu.

Bakan İsmet Yılmaz, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ile birlikte okul ve halk eğitim merkezinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Bakan Yılmaz burada öğrencilerle sohbet etti.

BAKAN YILMAZ’DAN ‘TEK ADAM’ ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adıyaman’da sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Tek söyledikleri şey ‘tek adam’ diyorlar. İyi de tek adam oraya kendiliğinden mi gidiyor? Tek adamı oraya millet seçiyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İnovasyon Merkezi’nin açılışının ardından Adıyaman Valiliğini ziyaret ederek Milli Eğitim Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantı sonrasında sivil toplum kuruluşları, vakıf, dernek yöneticileri ve esnaf temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Yılmaz, burada referandum ile ilgili yaptığı açıklamada ‘tek adam’ eleştirilerine cevap verdi.

Bakan İsmet Yılmaz, “Tek söyledikleri şey ‘tek adam’ diyorlar. İyi de tek adam oraya kendiliğinden mi gidiyor? Tek adamı oraya millet seçiyor, millet. Millet seçmese olmaz. O zaman niye tek adam diyorlar? Millete kusur bulamıyorlar da, yani millete ‘hata yaptın’ diyemiyorlar, milleti beğenmiyorlar. Millete kızamayan, millete ‘hata yaptın’, ‘yanlış birisini seçtin’ diyemeyenler ‘tek adam’ diyorlar. Millet kendisine zulmedeni seçer mi? Millet kendisine haksızlık yapanı seçer mi? Millet kendisine söz verip de sözünün arkasında durmayanı seçer mi? Şimdi en çok dedikleri, ‘Tayyip Erdoğan tek adam’ diyorlar. Tayyip Erdoğan yalnızdır. Ne zaman güçlü olur. Millet kendinin yanında durursa o zaman güçlü olur. Eğer millet Kılıçdaroğlu’nun yanında durursa Kılıçdaroğlu güçlüdür. Tayyip Erdoğan’ın yanında durursa Tayyip Erdoğan güçlüdür. Gücü veren millet, güç ne Kılıçdaroğlu’nda ne Tayyip Erdoğan’dadır. Bu millet kimin yanında duracağını bilir, 15 Temmuz’da bunu gösterdi” dedi.

Mevcut anayasayı eleştiren Bakan Yılmaz, “Normalde anayasalar millet tarafından yapılır ve kendi özgürlüklerinin esasını gösterir. Devlete de derki, ‘benim bu özgürlüklerime dokunmayacaksın, senin çalışma alanın bu çerçeve içerisindedir’ der. Bizde ise hiçbir zaman anayasalar millet tarafından yapılmamıştır. Ankara’nın çatık kaşlı, asık suratlı bürokratları tarafından yapıldığından ve millete de güvenmediklerinden devlet kurumlarının yanında, vatandaşın hak ve özgürlüklerini sınırlamak için yapılmıştır. Türkiye büyüsün, Türkiye güçlensin, kaynak israf etmesin, zaman israf etmesin, hükumeti millet kursun diyorsanız bu halk oylamasına ‘evet’ dememiz lazım” diye konuştu.

Toplantının açılışında konuşan Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise, 16 Nisan referandumunun Türkiye’nin geleceği için çok önemli olduğunu belirterek, sandıklardan güçlü bir ‘evet’ çıkmasını temenni ettiklerini söyledi.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin ise konuşmasında, Milli Eğitim Bakanlığına götürdükleri tüm taleplerin yerine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Adıyaman’ın sosyal ve kültürel yapısından bahsetti.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir