Bakanlar, Adıyaman Tanıtım Günleri’nde Buluştu Adıyaman Tanıtım Günleri Feshane’de Başladı  

 

Adıyamanlılar Vakfı tarafından Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günleri görkemli şekilde başladı.

Adıyaman Belediyesi Harfane Grubu’nun yörenin türkülerini söylendiği renkli açılış töreninde halk çiğköfteden yapılan tarihi Nemrut eserleri yoğun ilgi gördü. Adıyaman’ın birbirinden lezzetli yöresel yiyecekleri ve el işi ürünleri tanıtım günleri kapsamında ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Feshane’de düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günleri’nin açılışına katıldı. Adıyaman’ın meşhur çiğ köftesini tadan bakanlar, yöresel türküleri keyifle dinledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Metiner, Feyzullah Kıyıklık, Ahmet Aydın, Harun Karaca, Adıyaman ilçe belediye başkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

Bakan Canikli, Adıyaman Üzüntüsünü Dile Getirdi

Adıyaman’ı hiç görmediğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, yaptığı konuşmada duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Bakan Canikli, “Şunu üzülerek itiraf etmem gerekiyor. Güneş’in en güzel doğduğu ve battığı yer, güneşin en güzel doğuşunu ve batışını Adıyaman’dan seyretme imkanım olmadı. Sözümüz vardı. Birkaç kere niyetlendik ama olmadı gidemedik. Bunu öncü olarak kabul ediyoruz. Bugün burada Adıyaman’ın o manevi havasını teneffüs etme imkanı bulduk. Bundan dolayı davet eden arkadaşlarımıza, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. En kısa zamanda o güneşin doğuşunu ve batışını Adıyaman’dan en güzel noktadan arkadaşlarımızla izleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Modern yaşamın kültür ve değerleri yok etme riskini meydana getirdiğini belirten Canikli, Modern yaşam böyle bir risk yaşatıyor. Bizim bu boşluğu doldurmamız lazım. Çünkü geçmişimizin izlerini iyi takip edemezsek, özümseyemezsek gelecekle ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşanır. Adıyaman birçok açıdan eşsiz. Anadolu’nun en önemli şehirlerinden bit tanesi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Adıyaman’ın büyük destek verdiğini ifade eden Bakan Canikli, Adıyamanlı’lara teşekkür etti.

Bakan Eroğlu’ndan Adıyamanlılara “Baraj” Müjdesi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı konuşmada, İSKİ Genel Müdürü’yken Adıyaman’a verdiği destekten dolayı Adıyamanlı’ların kendisine fahri hemşerilik beratı verdiklerini söyledi.

Bakan Eroğlu, “Adıyaman’a karşı bir sevgimiz var. Yiğit insanların yeri. Güneşin en güzel doğup battığı yer. Adı gibi yaman bir şehir. Adıyaman için ne yapılsa azdır. Hükümetimiz Adıyaman’a çok değer veriyor. Adıyaman hükümetimizden önce unutulmuş bir ildi. İlk defa hükümetimiz hatırladı. 7 katrilyonlık yatırım yapılmış. İnşallah bu devam edecek” diye konuştu.

Adıyaman’a baraj müjdesi de veren Bakan Eroğlu, “Adıyaman’ın hayali Çetintepe barajının temelini attık. Burası Adıyaman’a hayat verecek. Koçali barajının ihalesi bitti. Allah izin verirse temelini atmaya geleceğim. Gömükan barajının da projeleri önümüzdeki bitiyor. Bunlar bitince de temeli atarız” dedi.

“2 Yılda Bin 66 Derslik İnşa Ettik”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise Milli Eğitim Bakanlığı olarak Adıyaman’a her zaman destek olacaklarını ifade etti.

Bakan Avcı, “Son 2 yıl içinde bin 66 derslik inşa ettik. Barınma sorunu yaşayan 2 bin 37 öğrenci için pansiyon ihtiyacı sağladık” dedi.

“Adıyaman Güneşin Doğduğu Yerdir”

Adıyaman’ın tarihi ve kültürel özelliklerine vurgu yapan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, “Adıyaman tüm dünya insanlarının ziyaret ettiği kardeşçe yaşanılan Güneydoğu’nun en güzide yeridir. Adıyaman, güneşin en güzel doğup ve battığı yerdir, güneşin anavatanıdır” diye konuştu.

Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu ise, “İlk defa İstanbul’a Adıyaman tanıtım günleri yapıyoruz. Hemşerilerimizin yoğun yaşadığı yerde yapmak boynumuzun borcuydu. Müslüman ile Hristiyan’ın, Alevi ile Sünni’nin kardeş olarak yaşadığı, aralarında ayrı gayrı olmayan huzurun başkentine herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.

Nurettin Canikli Stantaları Gezdi

Konuşmaların ardından bakanlar kurdeleyi keserek, Adıyaman Tanıtım Günleri’nin açılışını yaptı. Stantları gezen bakanlar, Adıyaman’ın meşhur çiğköftesinden tatmayı ihmal etmedi. Bakanlar Nabi Avcı ve Veysel Eroğlu Feshane’den ayrılırken, Nurettin Canikli ise bir sürede daha stantları gezerek, Adıyaman kültürü hakkında bilgi aldı.

Vali Mahmut Demitaş’tan Tanıtım Günleri Açıklaması Geldi

İstanbul feshane’de başlayan Adıyaman Tanıtım Günleri nedeniyle bir açıklama yapan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş Adıyaman Tanıtım Günleri, 28 Eyül’e kadar Feshane’de ziyaretçilerini bekliyor” dedi.

Vali Demitaş “ İstanbul ilinde Adıyaman Tanıtım Günlerinin yapılmasındaki amaç; Ülkemizin sahip olduğu değerleri arasında önemli bir yer teşkil eden ilimizdeki  Kommagene Uygarlığı kalıntıları ve bu kapsamda, Güneşin En Güzel Doğup Battığı yer olan 2206 metre yüksekliğindeki “Dünyanın Sekizinci Harikası olarak Nitelendirilen Nemrut Dağını,  ülkemizin sahip olduğu iki Sahabeden biri ve şuanda bulunduğumuz semtte bulunan “Eyüp Sultan”dan sonra ilimiz Samsat İlçesinde ikinci Sahabe olan “Safvan Bin Muattal Hz.”ni, somut ve soyut kültürünün yanı sıra Dünya Birinciliğini elde etmiş “Adıyaman Halk Oyunları”nı, Adıyaman Yöresel Mutfağını, Yöresel El Sanatlarını, ekonomik yönden ülkemizde üretilen Petrolun % 25’in sahip olan bir il’i, yine ülkemizdeki Toplam Mermer Rezervlerinin % 15’ine, sanayi alanında tekstil, ilaç, imalat sektördeki kısaca tüm üretim malzemelerini,  tarımsal alanda nar suyu üretimini, arıcılık, balık işleme tesislerini, seracılık ve de en önemlisi Güneş Enerjisi potansiyeline sahip bulunan enerji kaynaklarının varlığını ve sahip olduğu tüm diğer değerleri, Dünya Turizm Kenti ve Dünya Ticaret Merkezi olan İstanbullulara, İstanbul’da yaşayan tüm insanlara tanıtmak, Adıyaman ilimizin dolayısıyla ülkemizin  sahip olduğu potansiyelinin varlığına dikkat çekmektir. Adıyaman ilimiz, tarihi, kültürel ve doğal varlıklar zengin bir turizm potansiyeline sahip olup, başta eğitim, sağlık, turizm,  imalat sanayi, tarımsal sulama, enerji, konut sektörü alanında her geçen yıl büyümektedir. Bu büyümeye daha çok hız kazandırmak, kalkınma ve gelişme alanında önemli mesafeler kat etmek maksadıyla İstanbul ilimizde  “ Adıyaman Tanıtım Günleri ”ni düzenlemiş bulunmaktayız.  Kültür ve İnanç Turizmi Odaklı Adıyaman ilimizde,  kültür turizmin yanı sıra sağlık turizmi, eko-turizmi, yamaç paraşütü, trekking, su sporları, kanoculuk, kuş gözleme ve kongre turizmi gibi türlerinin gelişmesi hedeflenmiştir.            Nemrut Dağı Milli Park alanına son 5 yılda ortalama yılda  75 bin turist ziyaret etmiştir.  İlimizde turizm altyapısının iyileştirilmesi ile birlikte bu sayının önümüzdeki yılda 100 bin olarak planlanmış, bir sonraki yıllarda ise,  kısa vadede 200 bin-300 bin, orta vadede ise 500-750 bin uzun vadede Bir milyon ve üzeri  turistin  ilimize ziyareti beklenmektedir” diye konuştu.

Haber: B. IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir