Balıkçılar ‘vira bismillah’ dedi

Türkiye genelinde balıkçılar, balık avı yasağının sona erdiği 1 Eylül’ün Kurban Bayramı’na denk gelmesi dolayısıyla sezona gecikmeli başladı.

Balık başta olmak üzere su ürünlerinin yeni av sezonu 4.5 aylık bir sürenin sonunda açıldı.

 

Balık av sezonun açılmasıyla balık fiyatlarında bir düşüşün yaşanması bekleniyor. Balıkçılar tarafından bin bir emek ve zahmetle denizlerden sofralara getirilen, insanların sağlıklı beslenmesinde önemli olan balığın tüketimi ile ilgili uzmanlar uyarıda bulunarak şunları söyledi:

 

“Özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında sayısız faydaları bulunan, başta balık olmak üzere tüm su ürünlerinin yeni av sezonunda bol bol tüketmesini tavsiye ediyorum. Su ürünleri politikalarının ana hedefi, halkımıza bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar, deniz, göl, baraj ve nehirlerdeki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak, sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Unutulmamalıdır ki; doğal kaynaklar sonsuz değildir. Bu kaynaklar, gelecek nesillere aktaracağımız bir emanettir” denildi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da yaptığı açıklamada, “ Bakanlık olarak bu dengeyi kurabilmek ve balıkçılarımızın daha kazançlı bir sezon geçirmesini sağlayabilmek amacıyla, birçok bilimsel araştırma yapıyor, yeni projeler geliştirip, balıkçılarımız için farklı destekleme modellerini uygulamaya alıyoruz. Hükümet olarak uzun yıllardır balıkçılarımıza ÖTV’siz yakıt indirimi sağlıyoruz, bu kapsamda balıkçılarımıza 1.2 milyar TL destek sağlandı. Denizlerimizde aşırı av baskısı oluşturan ve balıkçılığımızın sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyen 1211 balıkçı teknesi, bedelleri peşin olarak ödenerek av filosundan çıkarıldı. Bu kapsamda balıkçılarımıza 160 milyon TL ödeme yapıldı. Bu uygulama 2018 yılında da devam edecek. Bu yıl ilk kez uygulamaya başlanılacak yeni bir destekleme modelimiz olan, “Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi” programıyla, göllerimiz ve barajlarımızda avcılık yapan tüm balıkçı tekneleri dâhil, denizlerimizde faaliyet gösteren 10 metreden küçük balıkçı teknelerinin tamamı destekleme kapsamına alınacak. Avcılık faaliyetlerinin kayıt altına alınması karşılığında gemi başına boylarına göre 500-1.000 (bin) TL arasında destekleme ödemesi yapılacak. Bu sene balıkçılık filomuzdaki boyu 12 metreden daha büyük 1350 balıkçı teknesine, bedellerinin tamamı Bakanlığımız tarafından karşılanan, “Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi” (BAGİS) cihazları takıldı. Bu sistemle teknelerin avcılık faaliyetleri, GSM ve uydu aracığıyla anlık olarak takip edilmekte, bu sayede avcılığın denetlenmesi ve avcılık verilerinin toplanması sağlanmaktadır. Bu sayede kaçak avcılık yapan teknelerin haksız kazanç sağlamalarının önüne geçilmesinde de büyük bir adım atılmış oldu. Bu yıl yine ilk kez denizlerimizdeki berekete bereket katmak, çipura ve levrek stoklarını desteklemek amacıyla Akdeniz’deki lagünlerimizden binlerce levrek ve çipura balığı denizlerimize bırakıldı. Su ürünleri kaynaklarının korunması amacıyla, avcılıkla ilgili getirilen tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından belirlenen kurallara balıkçılarımızın uyması büyük önem taşıyor. Balıkçılarımızın özellikle küçük balıkları avlamaktan ve satmaktan kaçınmaları gerekiyor. Kurallara uymayan balıkçıların takibi ve getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi tüm imkânlar seferber edilerek, yeni sezonda da devam edilecek. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri de alınmış durumda. 2017-2018 av sezonunun, balıkçılarımız için bereketli olmasını, kazasız sıkıntısız tamamlanmasını, halkımızın da bu sağlıklı nimetten bolca yararlanmasını dileyerek, balıkçılarımıza pruvanız ‘neta’ olsun diyorum.” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir