Bankalar Vatandaşı Bu Hale Getirdi

Eskiden dar gelirli vatandaşın ev eşyası aldığı ikinci el mağazalar, banka faizleri ve kredi kartı borçlarının ardından borcunu kapatmak isteyenlerin eşya sattıkları uğrak yerleri haline geldi.

Kredi kartı borcunu kapatmak isteyen vatandaşlar, ev eşyalarını halk arasında “eskici” olarak anılan ikinci el eşya dükkânlarına yani dellallara satmaya çalışıyor. Nakit para ihtiyacı olanların sıkça kullandığı bir diğer yöntemin de, taksitle aldıkları yeni beyaz eşyaları yarı fiyatına ikinci el eşya mağazalarında satmak olduğu belirtiliyor. İkinci el eşya pazarlarında çalışan esnaf kredi kartı borcunu kapatmak için gelenlerin yanı sıra öğrencilerin de, memleketlerine dönerken evlerindeki eşyaları kendilerine getirdiğini söylüyor.

İkinci el eşya mağazası bulunan bir esnaf, “Bizler de elimizdeki malları satamadığımız için son aylarda mal alımını durdurmak zorunda kaldık” açıklamasını yaptı.  Eski eşya satıcılarında ev ve büro eşyalarından elektronik ev aletlerine kadar çeşitli malların satışını yapan eskiciler, işlerin durgunluğundan yakınıyor. Müşterilerinin büyük bir kısmının üniversite öğrencilerinden oluştuğunu anlatan bir eskici, diğer müşterilerinin ise dar gelirli vatandaşlar olduğunu belirterek, ekonomik krizle birlikte işlerinin iyice kötüye gittiğini söylüyor. “Sıkıntılarımızın bir an önce sona ermesini istiyoruz” diyen eskici esnafı şöyle konuşuyor:

Haber: Mustafa POLAT

 

il� n/Fb (Lf bağlardan daha önemli olduğu propagandasını yaptı. Kendisini Arap Davasına inanmış birisi olarak tanıtıyordu. Arap liderleriyle görüşüp, Osmanlı Devletinden zamanının geldiği istikametinde faaliyetlerde bulunuyordu. Vehhabi, Bedevi ve Asi Araplar çevresinde popülerliğini arttırdı.

 

Arap âlemini Osmanlılardan ayırarak, İngiltere’nin sömürgesi haline soktu. Kitap yazıp, konferanslar vererek bölgede kendini şeyh diye tanıttı.

Birinci Dünya Savaşından sonra Osmanlı Devleti yıkılınca, vazifesini tamamlamış olarak İngiltere’ye döndü. Ortadoğu’ya empoze ettiği fikirleri Arap Milliyetçiliği ötesinde yayıldı. Arap âleminde, aynı din, dil, ülke ve ırka mensup olmalarına rağmen birbirine düşman pek çok devlet kuruldu. İsrail Devletinin kurulmasına fırsat verdirilip, Arap âlemini birbirine düşman haline getirdi. İkinci Dünya Savaşından sonrada hiçbir Hristiyan Devleti bir biri ile savaşmadı ve o günden sonra da Müslümanların birbirini kırması, kanını akıtması da dinmedi.

Şimdiye gelelim

O zamandan beri Arap Devletlerinin Kralları Arabistanlı Lawrence’ın kurduğu, İngiliz sisteminin zina-i veletleri olarak yerleştirildi. Bu Kralların eşleri İngiliz aristokrat soyundan gelip hiç biri Müslüman değildir, tıpkı Kralları gibi. Esed, Kral Abdullah, Zeynel bin Abidin, Kaddafi, Saddam… bunlardan sadece bazıları.

Bu gün Batıdan bir adım veya demokrasi aramayın boş yere çünkü yüzyıllardır onların kurduğu sistemin çöküşüne destek vermezler, amaçları zaten şuan ki durumun tüm Ortadoğu’ya yayılması. Hilali görmediği için bayramı kutlamayan Kral Abdullah burnun önünde ki Mısır’ı göremedi. Çünkü sistemin bir parçasılar ve iyi biliyorlar ki Mısır’da ki devrim İhvan’dan yana sonuçlanırsa sıra onlara gelecek.

#R4BIA

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir