Barış Süreci ve Sorunları

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adıyaman Şubesi tarafından Prof. Dr. Mithat Sancar, Prof. Dr. Nazan Üstündağ, Hidayet Şefkatli Tuksal ve Av. Yusuf Alataş’ın konuşmacılığında “Barış süreci ve sorunlar” konulu panel düzenlendi.

Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen panele BDP Adıyaman İl Örgütü, Eğitim Sen, KURDİ-DER ve STK temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Panel’in gerçekleştirildiği salona “Kürt meselesinde barış süreci ve sorunları”, “Yaşam hakkı kutsaldır Roboski’yi unutmayacağız” pankartı ve “Operasyonlar durdurulsun barış hemen şimdi”, “Biji Aşiti”, “Artık analar ağlamasın savaş son bulsun” dövizi asıldığı görüldü.

Panelin açılış konuşmasını yapan İHD Adıyaman Şube Başkanı Osman Süzen, 30 yıldır devam eden savaş sürecinde yaşanan faili meçhul cinayet, köy boşaltmaları ve yapılan katliamlara değindi. Ardından konuşan ve panelin moderatörlüğünü yapan Av. Yusuf Alataş da, salonda bulunan kitleyi Kürtçe selamlayarak “21 Mart Newroz’u ile birlikte Öcalan’ın verdiği mesajla halkın umudu ve heyecanı doruklara ulaştı. Cumhuriyet döneminde son 30 yılık bir sürecin bir anda bitmesi beklenmiyordu. Ama en azından insanlarda umut oluşmuştu. Fakat silahlı güçlerin çekilmesiyle birlikte bölgede kale-kolların yapılması, bölge halkı tarafında tepki ile karşılanırken, buna karşı yapılan eylemlerden Lice’de Türk askerleri tarafında ateş edilerek bir genç öldürüldü. Cezaevlerinde bulunan KCK’lilerin bırakılmaması ve sürecin devam etmesine rağmen Öcalan’ın üzerinde ağırlaştırılmış tecridin devam etmesi insanlarda tedirginlik oluşmasına sebep olmuştur” dedi. Moderatör Alataş’tan sonra Panelistlerden Yrd. Doç. Dr. Nazan Üstündağ, yaptığı konuşmada Dünya’da bütün barış süreçlerinde iki şey belirlendiğini belirterek, bunlardan birincisinin egemenliğin yeniden nasıl bölüşüleceği, ikincisinin ise toplumların birbirleriyle nasıl barışacakları olduğunu söyledi.

Dünyada yapılan 108 görüşmede ve Birleşmiş Miletler’in bu iki şeyi hedeflediğini dile getiren Üstündağ, “Bu süreçlerde bazı görüşmelerde bu hedeflere çok yakınlaşılıyor, bazılarında ise uzaklaşılabiliniyor. Çatışmalı bir süreç varsa bu çatışmayı bitirmek istiyorsanız sebeplerini anlayacak ve yasal düzenleme yapacaksınız” dedi.

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık’ın süreçle ilgili yaptığı açıklamaya da değinen Üstündağ, “KCK Eş Başkanı Bayık’ın dediği de tamda bu, süreç ilerlemediği için süreçte ciddi bir tıkanma söz konusu. Hakikatlerle yüzleşme en önemli sorunlardan bir tanesidir” dedi. Son 30 yıldır yaşananlar hakkında “yalan” üretmeye dayalı ciddi bir sorun olduğunu dile getiren Üstündağ şöyle devam etti: “Üretilmiş sistematik yalanlar var. Şimdiye kadar işlenmiş olan suçların ortaya çıkarılması gerekiyor. Sadece PKK’nin çekilmesi ile süreç bitmiyor. Her iki tarafında çekilmesi ve karakolların bu alanlarda inşa edilmesi Dersim ve Lice başta olmak üzere bölge halkı tarafında tedirginlik oluşturuyor.”

Ardından konuşan İlahiyat Araştırmacısı Hidayet Tuksal, CHP’nin bu sürece katılması gerektiğini ifade etti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajında İslam’a yaptığı vurgunun kendisini heyecanlandırdığını belirten Tuksal, “Sürecin tıkandığına dair algı var. Başından beri ancak ümidimizi kesmemek ve barış istemiyoruz gibi bir dile bürünmemek gerekir. Bu süreçte kullanacağım dilin barışa katkı sunması anlamında oldukça önemlidir. Herkesin bu konuda dikkatli davranması gerekiyor” dedi. Süreç başladığından beri dillendirilen “çöktü- bitti” gibi söylemlerin başlıca bir sorun olduğunu belirten Prof. Dr. Mithat Sancar ise, “İlk BDP heyetinin İmralı’da Öcalan ile yapacağı görüşme heyetinin hükümet tarafından veto edilmesi basında barış sürecinin bittiği haberleri yapılmıştı. Bu yüzden bu süreç bitirilebilinir miydi? Bunların birkaç gerekçesi var. Türk ulusalcıları, milliyetçileri PKK’nin muhatap alınmasını içlerine sindiremiyorlar. Bunun sonucunda gelebilecek statü haklarını kabul etmek istemiyorlar. Bütün bunlar bir parça anlaşılabilir. Kürtler açısından neden böyle bir süreç başladı. Şu an Kürt sorununda silahlı çatışma yok, bu çok önemli. Ama sadece buna bakarak insanların bu sürece destek vermesi beklentisi olmamalıdır” şeklinde konuştu. Sancar, Kürt tarafının bu süreçten kolay kolay vazgeçmeyeceğinin altını çizerek, “Tıkanma ve sıkıntılar olacaktır. Ama bir çıkar yol aradıklarını da söyleyebilirim. Hükümet bundan vazgeçebilir mi? Bu çok büyük bir risk. Yani süreci zora sokabilecek uygulamalar hükümetten gelir. Neden birincisi barış sürecini PKK’nin gücünü budama olarak kullanabilir. Öcalan bu sürecin merkezinde Öcalan’ın şartlarının düzenlemesi gerekiyor. Bu süreçte Öcalan’ın sürece katkı sunması için bu çok önemlidir” diye konuştu =”#wh 3 ����nref3″ title=””>[3]

 

 [1]           M. Ali Kirman, Din Sosyolojisi Terimleri Sözlüğü, İstanbul, Rağbet Yayınları 2004, s. 107.

[2]           İsa Doğan, a.g.e., s. 189-192.

[3]           Sönmez Kutlu, a.g.e., s. 175-180; Hacı Bektaş-ı Veli, Makâlât, s. 72; Hacı Bektaş-ı Veli, “Fevâid”, s. 43,61.

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir