Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: – “Başkanlık temsilde adalet, yönetimde istikrar sağlar”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlık sisteminin temsilde adalet, yönetimde istikrar sağlayacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Koalisyon dönemlerinde Türkiye’nin sürekli krizlerle mücadele ettiğini hatırlatan Mehmet Şimşek, “Başkanlık sistemine ilişkin soru işaretleri var. Bu soru işaretleri kişiler üzerinden tartışıldığı için var. Sistem üzerinden tartışıldığı takdirde başkanlık sisteminin faydalarını görebiliriz. Şu anda dünyanın yüksek seçim barajlarından birisi Türkiye’de yüzde 10 seçim barajı çok adaletsizlik. Başkanlık sisteminde temsilde adalet de var. Başkanlık sistemiyle temsilde adalet yönetimde istikrar sağlanacaktır. Bunu bir belirsizlik ve endişe kaynağı olarak görmemek gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin bulunduğu jeopolitik konum itibariyle komşu ülkelerde yaşanan olayların merkezinde olduğuna dikkat çeken Şimşek, gerek iç gerekse dış şoklar karşısında büyük bir direnç sergilendiğini söyledi. Özellikle son 2 yılda gerek terör olayları gerekse komşu ülkelerde yaşanan iç savaşlardan Türkiye’nin de etkilendiğine dikkat çeken Şimşek, “15 Temmuz’da FETÖ terör örgütü iktidarı ele geçirmeye çalıştı. Küresel kriz, EURO bölgesi borç krizi, jeopolitik gerginlikler, Rusya ile yaşanan uçak krizi, artan terör olayları bizi doğrudan etkiledi. PKK, DAEŞ, FETÖ olmak üzere karşımızda dünyanın en azılı terör örgütleri var. DAEŞ doğrudan Türk turizminde önemli olan şehirleri hedef aldı. FETÖ’nün etkileri daha büyük oldu. OHAL varsa bunun en büyük sebebi 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimidir. Türkiye, bütün sıkıntılara rağmen hem iç hem de dış şoklara karşı dayanıklılık ve direnç göstermiştir” şeklinde konuştu.

Akademik yıl açılış programında öğrencilere ilk dersi veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dünya ekonomisinde küreselleşme ile ilgili sorunlar yaşandığını söyledi. Şimşek, “Küreselleşme uzun süredir dünyayı küçültmüştür. Küresel ekonomi zor bir dönemden geçiyor. 2008-2009 küresel finans krizi etkileri itibariyle devam etmektedir. Küresel büyüme uzun vadeli ortalamaların altında seyrediyor. Küresel ekonomi önümüzdeki 35 yılda, son 35-50 yıldaki performansı gösteremeyecektir. Dünya çalışma çağındaki nüfusun hızla azalacağı bir döneme giriyor. Dünya ekonomisi Küresel krizden bu yana 60 trilyon dolardan fazla borçlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Şimşek, ayrıca reformlara en fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde reform uygulamalarında yavaşlama olduğunu açıkladı.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir