Başkan Duranay:”Başbakan Davutoğlu İle Görüşmemiz Verimli Geçti”

 

AESOB Başkanı Ziya Duranay, geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Gündeydoğu’daki STK başkanlarıyla yaptığı toplantıyı değerlendirdi.

Duranay, yaptığı açıklamada,geçtiğimiz günlerde Ankara’da Başbakanlığın Çankaya Köşkünde Güney Doğu Anadolu bölgelerin STK’larıyla bir toplantısı olduğunu anımsattı.

Bu toplantıya Ticaret Sanayi Odaları,Odalar ve Borsalar Birliği, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği, Ziraat Odaları Güney Doğunun illerinde bu oda başkanlarıyla bir toplantı yapıldığını anlatan Duranay, bakanların da katıldığı bu toplantıya ve Başbakanın kontrolünde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bizzat gece saat 3’e kadar Güneydoğu Anadolu bölgesinin hem terör hemde ekonomik sorunlarını, esnaf sanatkarların sıkıntılarını dinlediğini belirtti.

Bağkur Ve Sgk Primini Dile Getirdim

Kendilerinin de orada taleplerini dile getirdiklerini ifade eden Duranay, şunları kaydetti:

“Baya bir verimli geçti, tek tek not alındı. Bizim orada dile getirdiğimiz sıkıntılardan bazıları bu Bağkur pirimlerinin çok yüksek olması, en düşük Bağkur’un 568, bunda bizim esnaf sanatkarların çok zorlanacağını, her ay bunu yatıramayacağını, bu asgari üçretin bin 300 liraya çıkmasından dolayı SGK ücretininde artmasıyla Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalara bir iyileştirme getiriyor, geri destek anlamında bir destek getirdi fakat henüz Bağkur’da bir çözüm olmadı. Bunu dile getirdik, çok yüksek olduğunu, ikinci bir sorunumuz Güney Doğudaki bu terörden dolayı zarar gören çok esnaflarımız var, çok şükür Adıyaman’da o konuda çok sıkıntımız olmamakla beraber tabi etkileniyoruz. Turizimden dolayı otellerimiz boş, batıdaki insan Adıyaman çok huzurludur, diğer ilde sorun var. Adıyaman’da sorun yok anlamında değil, komple Güney Doğuya baktığı için ister istemez bizim esnaflarımızda sıkıntı çekmekte, küçük bir örnek vermek gerekirse geçen bir kasaba sordum. İşim çok kırık dedi, dedim neden, kırık bu terör olaylarından dolayı. Terörle kasabın ne işi olur dedim, sen neden etkileniyorsun, otel hergün benden 200 kilo et alır, otelin altında da lokanta var, lokantada benden et alıyor, maalesef kesildi. Bunlar birer örnek. Böyle olunca esnaf sanatkarımız sıkıntı çekiyor, bunları dile getirdik”

Vergilerin Ertelenmesini Aktardım

Vergilerin ertelenmesini de bildirdiğini vurgulayan Duranay, şöyle devam etti:

“Bu vergilerin ertelenmesi, bu basit usüldeki mükelleflerimizin bir ciroya kadar vergi muhafiyetini getirilmesini, bu konuda bir takım iyileştirmeler oldu fakat bizim hükümetimizede 30 bin lira faizsiz kredi verecez diyorla,r masa başında oturulmuş bu yasa hazırlanırken işte KOSGEP’den yararlanmış mükellefimiz bu 30 binden yararlanamaz. Mükellefimiz 2008 yılında küçük bir KOSGEB’den faydalanmış, faydalandıktan sonra aradan 7-8 yıl geçmiş karşısına çıkıyor sen faydalanamazsın, bence bu bir haksızlık. İkinci bir talebimiz sen herhangibi bir Esnaf Kefelatten kredi çekmişsen, 2016’ya borcun aksamışsa yararlanamazsın. Tamam kabül fakat bizim hükümetimiz bu faizsiz dedi, esnaf kefaletle bankaların dosya masarafları biraz yüksek görüldü, ona itiraz ettik. Onada bir iyileştirme geldi şuan. Esnaf Kefaletler 250 lira, bankalar 250 lira kesmek şartıyla bu 30 binlira verileceğini fakat aşırı bir müracaat oldu. Yani esnafımız işyerini kapatarak oradan oraya koşmaya başladı. Fakat neticeyi alamadı mı bu sefer hem tansiyon yükseliyor hem hükümetin verdiği hani 30 bin lira krediyi kim alacak, nasıl yararlanacak ? Bunun sağlıklı yürütülmesi için bir an önce bu brokrasi biraz azaltılıp rayına girmesi lazım”

Esanfın Sıkıntısı Büyük

Esnafın sıkıntılarının büyük olduğuna dikkat çeken Duranay, “Gerçekten sıkıntılarımız büyük. Esnaf sanatkar zaten gittikce meslek şeylerinde unutulmaya yüz tutmuş denildiği zaman bunlara 50 bin lira hibe verecez ama hiç biri kullanamadı. Bunun şartları ağır, 3 yıllık ustalık belgesi getireceksin, adam 60 yaşında 40 yıldır o mesleğini icra ediyor gitmiş ustalık belgesini almamış fakat maliye kaydı devam ediyor. Mesleki odalarda kaydı devam ediyor, zaten ustalığınıda ispatlamış verin gitsin. Şu kurumdan şu belgeyi getir, öbür kurumdan şu belgeyi getir, bunlar sürekli işi zorlaştırıyor, bu anlamda bu bürokrasi anlamadında biraz azaltılması gerek” dedi.

Esanafa Zorluk Çıkartılıyor

Esnafa zorluk çıkartıldığının altını çizen Duranay, şunları söyledi:

“Diyelim küçük esnaf sanatkarımız daha önceden bir işyeri kurmuş, bilmeyerek veya mecburi kalarak gitmiş Ticaret Sanayi Odasına kayıdını yaptırmış. Cirosuda çok yüksek değil, adam oradan kaydını alıp Küçük Esnaf Sanatkarlara kaydını yaptırmak istiyor, onun önü kapalı. Hükümet dediki daha önce defterden olup basit usüle limiti aşmayan, basit usüle geçsin, bir yasa çıkarttı ondan çok insan faydalandı fakat bunda neden faydalanmasın? Ticaret Odasının aidatı yüksek geliyor, gidiş – gelişler zor oluyor. Bunun iyiliştirilmesi konusunda taleplerimiz oldu. Başbakan nezninde bakanlar not altı”

Market Zincirlerine Dur Denmeli

Market zincirlerinin küçük esnafı zor durumda bıraktığına dikkat çeken Duranay, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Dikkat ederseniz her mahalleye, market zinciri. Elbiseden tutun, beyaz eşyadan tutun, bütün her malzemeyi getirdiler, sattılar. Peki bizim mahalle esnafı ne olacak, yani o sokağa bekcilik yapan, o sokağı aydınlatan, o sokağı temizleyen esnafın kültürü ne oldu? Bunlar çıktıkça, şehrin dokusuda bozuluyor. Bu esnaflarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Sürekli bunları dillendiriyoruz, büyük balık küçük balığı yutuyor, bunun bir çaresi var. Avrupada bu çözülmüş, bununda bir an önce bu sorunlara eğilip bu sorunların giderilmesi konusunda dile getirdik, inşallah zamanla çözülecektir”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir