Başkan Kutlu, 2014 Yılı Faaliyetlerini Değerlendirdi

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, 1 yıllık yaptıkları çalışmalarını Meclis Üyelerine anlattı.

Kutlu, yaptığı konuşmada, istikrarlı ve hızlı bir gelişme yaşayan ülkemizin, milli refahı yükselten hizmetlerle yarınlarına emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Hükümetin devlet kaynaklarını millet menfaatine güçlü ekonomi ve çağdaş yatırımlar ile sunduğunu belirten Kutlu, geleceğe güvenle hazırlanmayı sağladığını ifade etti.

Hizmetlerde Farkındalık Arttı

Belediye’de verilen hizmetlerde farkındalığın artığını vurgulayan Kutlu, “Ülkemizin başarılı yönetimine paralel anlayış taşıyan belediyemizde, 5 yıllık dönemin ilk yılını doldurmuş bulunmaktayız. Ortak akılla, insanı merkeze alan bakışla sürdürdüğümüz hizmetlerimizde; 2014 yılı çok farklı bir anlam taşıyor. 2014 yılı, bütün zorluk, yokluk ve sıkıntılara rağmen hizmetlerimizin farkındalığının arttığı, “İnsanımızın olduğu her yerde biz de varız” diyerek hizmetlerimizi planladığımız ve sürdürdüğümüz bir yıl oldu.

Göreve başladığımız günden bugüne kadar yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Çok sevdiğim ve hizmet etmekle büyük keyif aldığım şehrimin insanlarının güvenine layık olabilmek için gece-gündüz çalışıyoruz. Yerel nitelikli kamu hizmeti sunmayı hedefleyen kurumun başında görev yapmanın hassasiyetini ve stratejik önemini çalışmalarımızda devamlı sıcak tutmaktayız” dedi.

Yerel yönetimin en önemli kurumu olan belediyede siyasal ve toplumsal sorumluluğun bilinciyle hareket ettiklerini anlatan Kutlu, demokratik kültürün yaygın olduğu en iyi adresin yerel yönetimler olduğunu, yerel yönetimlerin merkezinde ise belediyelerin olduğunu ve çalışmalarda sadece ekonomik planlamayı değil, sosyal planlamayı da ön planda tuttuklarını dile getirdi.

Kutlu, ulusal kalkınmanın altyapısını bölgesel kalkınma, bölgesel kalkınmanın altyapısını ise yerel kalkınma tarafından oluşturulduğunun altını çizerek, yerel kalkınmada belediyelerin rolünün öncü kuruluş olarak görüldüğünü söyledi.

Hizmetlerde Kaliteyi Artırdık

Çalışmalarda bölgesel, ülke geneli ve dünya ölçeğini her zaman ve zeminde takip edip, hizmetlerin kısa süreli değil uzun vadede halkı memnun etmesine azami gayret gösterdiklerini belirten Kutlu, şöyle konuştu:

“Güzel kentimizin planlanması ve planlanan çalışmada kaliteli hizmetin sunulabilmesi için personellerimizin hizmet içi eğitim kurslarına katılımlarını sağlayarak, gelişmeleri daha rasyonel bir biçimde takip edip hizmette kalite ve verimliliği arttırmayı daima kendimize hedef olarak uygulamaktayız. Personelimizin kurslara iştirak etmeleriyle birlikte çalışmalarımızda kalite ve verimliliğe ivmenin kazandırılacağının bilincindeyiz. Bu düşünceyle hizmet içi eğitimine büyük önem veriyoruz. Ortak akılla hizmet etmeye büyük önem veriyoruz. Bu manada zaman zaman hemşehrilerimizle bir araya geliyor, şehrimizin daha çok yaşanılabilir bir şehir konumuna gelmesini sağlamak amacıyla gerekli istişarelerde bulunuyoruz”

Adıyaman’a büyük bir meydan kazandırıyoruz

Adıyaman’daki trafik sorununu bildiklerini aktaran Kutlu, şöyle devam etti:

“Malumlarınız olduğu üzere kent olmanın en önemli unsurlarından bir tanesi hiç şüphesiz ulaşımdır. Ulaşım konusunda şehrimizde çok büyük sorunların olduğunu biliyoruz. Ana arterlerin dar ve otoparkların yetersiz olması bakımından trafik akışı rahatlıkla sağlanamıyor. Söz konusu sorunları çözmek amacıyla hükümet binamızın yerine güzel bir meydan, meydanın zeminine ise çok katlı bir otopark yapacağız. Ayrıca önümüzde duran kentsel dönüşüm projeleriyle cadde ve sokaklarımıza rahat bir nefes aldıracağız. Kentsel dönüşümün uygulanması için gerekli çalışmalarımızı yaptık, projelerimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduk. Bakanlıktaki işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte gerekli çalışmaları ivedilikle başlatacağız”

Şehiriçi Toplu Taşımacılık Hizmetleri

Kutlu, “Şehir içi toplu taşıma konusunda önemli bir projeye imza attık: Araçlarda akıllı kart sistemine geçiyoruz. Bu projenin hayata geçmesi için gerekli işlemleri yaptık. Önümüzdeki günlerde şehir içi toplu taşımacılığı yapan araçlar akıllı kart sistemine geçiyor. Ayrıca Atatürk Bulvarı üzerinde çalışan belediyemizin mevcut otobüslerine 2 adet otobüs daha katarak, toplu taşımacılık konusunda önemli bir adımı atmış olduk” dedi.

Eğriçayı Projesi

Eğriçayı Köprüsü’nün güneyinde yeni bir köprü daha yaptıklarını anımsatan Kutlu, “Bu projemizin tamamlanmasıyla birlikte ulaşımda önemli bir rahatlamanın yaşanacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Ana arterlerin asfaltını yenilediklerini anlatan Kutlu, Çevre yollarının bir kısmını asfaltladıklarını, mahallelerdeki asfalt çalışmalarının ise devam ettiğini kaydetti.

Engelli Hizmetleri

Engelli vatandaşlara yönelik çalışmalarını da anlatan Kutlu, şöyle devam etti:

“Engelli vatandaşlarımızın kaldırımlarda rahat bir şekilde yürüyebilmesi için önemli güzergâhlarımızın kaldırımlarına hissedilebilir yürüyüş bandı döşüyoruz. Şehrimizde Kadın Danışma Merkezi’nin olmayışı büyük bir eksiklikti. Bu eksikliği gidermek amacıyla Kadın Danışma Merkezi açtık. Kadın Danışma Merkezi’mizin amacı şiddete maruz kalan kadınlara her türlü sosyal, psikolojik, sağlık ve hukuksal desteği vermek ve onların hayatını daha da kolaylaştıracak çalışmalar yapmaktır. Böyle bir merkezi hayata geçirmiş olmakla fevkalade güzel bir projeye imza atmış olduk. Hizmet binamızın zemin katında Yaşlı ve Engelliler Masası kurduk. Masamıza gelen engelli ve yaşlı vatandaşlarımız üst katlara çıkmadan görevli personellerimiz tarafından iş ve işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca gerektiği zaman araçlarla ikametgâhlarına götürülmektedirler”

Sosyal ve Kültürel Projelere imza atıyoruz

Kutlu, “Sosyal ve kültürel anlamda önemli projelere imza atıyoruz. Bu kapsamda 2014 yılının Ramazan ayında Demokrasi Parkı’nda her akşam Teravih namazından sonra Ramazan’ın ruhuna uygun çeşitli etkinlikler düzenledik. Yaz aylarında Yaz Spor Okulları açarak, gençlerimize spor alışkanlığını aşıladık. Zaman zaman tiyatro gösterimleri ve konferansların yapılması için gerekli organizelerde bulunuyoruz. Kültürümüzün yaşatılması, nesilden nesile aktarılması amacıyla Konservatuar birimimizde sosyal ve kültürel odaklı faaliyetler icra ediyoruz. Toplumsal Gelişim Merkezimiz nezdinde yardıma muhtaç ailelerimize imkânlarımız nispetinde yardımcı oluyoruz” şeklinde konuştu.

Katı Atık Tesisi

Katı atık tesisi projesi hakkında da bilgilendirmede bulunan Kutlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Arıtma Tesisimizin, Katı Atık Tesisimizin ve Şehirlerarası Otogarımızın yapım faaliyetleri aralıksız devam ediyor. Şehrimizin altyapı ve üstyapı sorunlarını büyük bir azim ve gayretle çözmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede artık çalışamaz duruma gelecek olan içme suyu ve kanalizasyon altyapısını yenilemek ve yenilerini yapmak için çalışmalarımız hızla devam etmekte olup, projesi biten kısımlar için tamamlama işlemi yapılmakta, şehrin tamamına uygun olarak da proje çalışmalarımız devam etmektedir. Faaliyet raporu içerisinde birçok hizmetleri daha detaylı bir şekilde inceleme fırsatınız olacaktır. 2014 yılı içerisinde bizimle birlikte hizmet aşkıyla çalışan ve faaliyet raporunda emeği geçen herkese teşekkür eder, 2015 yılı çalışma takviminin hayırlı olmasını dilerim”

BHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir