Başkan Toprak Halktan Özür Diledi

Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak 5 yıldan beri içme suyuna kirli suyun karıştığını itiraf ederek halktan özür diledi.

Son iki günde musluklardan çamurlu su akmasının basına yansıması üzerine Basın Mensupları ile birlikte ilçeye su pompalayan su kuyularını gezen başkan Toprak, kendisinden önceki başkan döneminde beton kuyuların delinerek içme suyuna kirli suyun karıştığını ve vatandaşlara sağlıksız su içirildiğini iddia etti. Toprak, bunun büyük bir skandal olduğunu ifade etti.Başkan Toprak, Kâhta İçme Suyu’nun bulanık akmasının nedenin, bir önceki yönetim döneminde Kâhta Çayı’ndan şehir şebekesine aktarılmak üzere içme suyu kuyularına akıtılan kirli suların sebep olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Ekiplerin iki günlük çalışma sonucunda bu skandal durumu ortaya çıkardıklarını ifade eden Başkan Toprak,“Öncelikle yapmış olduğunuz haberlerden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Ayrıca böyle bir su içirdiğimiz içinde halkımızdan özür diliyoruz. Bildiğiniz gibi 6 ay kadar önce iş başına geldiğimizde yaptığımız ilk işlerden bir tanesi su kuyularımızı temizlemiş, su pompalarının onarımını yapmış ve vanaları yenilemiştik. Ancak buna rağmen yine de zaman zaman ilçe merkezine verilen su bulanık akıyordu. Son yağan yağmur ile birlikte içme sularımızdaki bulanıklık oldukça fazlalaştı. Bunun için ekiplerimiz dünden buyana sefer olup aralıksız çalışarak içme suyuna karışan kirli karışımın nereden kaynaklandığını tespit etmeye çalıştık.

Ekiplerimiz yapmış oldukları çalışma neticesinde, içme suyu kuyularının dibinde ve 2 metreye derinlikte beton perde duvarı delinmek suretiyle ve su kanalı marifeti ile Kâhta Çayı’ndan alınan çamurlu bulanık suyun su kuyularına aktarılarak şehir içme suyu şebekesine verildiğini tespit ettik. Bu skandal ve profesyonelce uygulama tamamen bir önceki yönetim döneminde yapılmıştır. Bizler bu skandal durumu bugün siz basın mensupları ile paylaşma gereği duyduk. Bu durum insanlıkla bağdaşmayacak bir durumdur. Bir önceki yönetim, Değirmenbaşında ki suyun yetersiz gelmesi sonucunda böyle bir uygulamaya girişmiş olduğunu tahmin ediyoruz. Bizlerin son 6 ay yönetim dönemi dahil olmak üzere yaklaşık 3,4 yıldan beri halkımıza Kâhta Çayı’ndan su kuyularına aktarılan bu kirli sular içirilmiştir.

Bu halka yapılmış en büyük ihanettir

Kimler yapmış, kimler talimat vermiş olursa olsun biz bu skandal durumu halkımıza ihanet olarak görüyoruz. Daha önce birçok kez ifade ettim, Bugüne kadar Kâhta halkına içirilen su, içilmeyecek bir su. Böyle olduğunu bugün bir kez daha müşahede ettik. Bu şekilde bir suyu halka içirmek ihanettir.

Kirli suların aktığı 4 içme suyu kuyumuzu hemen kapattık. 2 adet yeni kuyunun açılması için çalışmaları hızlı bir şekilde başlattık. İnşallah en kısa zamanda 2 yeni kuyumuzu bitirip halkımızı temiz bir içme suyuna kavuşturacağız. Kâhta Belediyesi ve Kâhta Belediye Başkanı olarak yaşanan bu olaydan dolayı üzüntü duyuyoruz. Halkımızdan özür diliyoruz ve bu çalışmaları yaparken halkımızdan sabır ve destek bekliyoruz” diye açıkladı.

Haber: Kahtagündem

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin Adıyaman’a Yapılan Yatırımları Değerlendirdi “Aşkımız ve Sevdamız Adıyaman İçindir”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, bir basın açıklaması yayımlayarak AK Parti’nin iktidara geldiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir