Başkan Turanlı’dan Tahıl Üreticilerine Uyarı

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, üreticilerine uyarılarda bulundu.

Turanlı, yaptıkları incelemelerde, hububat ekim alanlarında Septoria (yaprak lekesi) ve pas hastalıklarının görülmeye başlandığını, bu nedenle üreticilerin kendi ekim alanlarını kontrol etmeleri gerektiğini ve hastalık belirtilerinden birinin görülmesi durumunda zaman kaybedilmeden mücadeleye başlanması gerektiğinin altını çizdi. Özellikle bu yıl hastalığın, havaların aniden ısınmaya başlamasıyla birlikte daha erken görülmeye başladığı bilgisini aktaran Turanlı, şu uyarılarda bulundu:

“Üreticilerimizin mücadele konusunda her zaman yanındayız. Buna benzer olarak da bazı tarlalarda, afit ve bit zararlıların erken dönemde görülmeye başlandığını, bu nedenle hastalıkla mücadele ederken bu zararlılara karşı da önlem alınması gerekiyor”

Mücadelede geç kalındığında bu olumsuz etkenlerden dolayı verimde önemli kayıpların yaşanacağını ifade eden Turanlı, “Ziraat Odası olarak her zaman üreticilerimizin yanındayız. Gerek kontrollerde, gerekse mücadelede teknik ekibimiz üreticilerimize her zaman hizmet verecektir. Bu yıl ilaç fiyatların yüksek oluşu, sahte ilaçların piyasada satıldığı duyumlarını aldık, bundan dolayı  çiftçilerimizin tarım bakanlığı tarafından yetki verilen firma ve şahıslardan ilaç almalarını istedi aksi taktirde kullandığınız sahte ilaçlar dönüşü olmayana zararlara neden olacaktır. Çiftçilerimizin aldığı ürünün ambalajın çatlak, ağzı açık, ürün orijinalliğini gösteren hologram yazılarına dikkat edilmesi gerekiyor. Çiftçilerimizin zirai ilaç alımından önce mutlaka ilçe tarım müdürlüğüne uğrayarak, alacağı reçeteye göre zirai ilaç almalarını istiyoruz” şeklinde konuştu. PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …