“Başörtüsüne Saldırılar, Yapanların Yanına Kar Kalmamalı”

Diyanet Sen Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, ODTÜ’de kayıt yaptırmaya gelen başörtülü öğrencilere yönelik yapılan sözlü ve pankartlı saldırıyı kınayarak “İlim yuvası olması gereken üniversitelerimizde hala başkasının özgürlüğüne,  inancına tahammül edemeyen insanların bulunması bizleri derinden üzmektedir” dedi.

Bu olay insan haklarına, kadın haklarına, inanç özgürlüğüne, eğitim hakkına yapılan bir saldırı olduğuna dikkat çeken Diyanet Sen Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, “Bu olaylara göz yumanlar da yapanlar kadar suçludur ve bu ülke de artık herkes işlediği suçun cezasını çekmelidir” diye konuştu.

“Siz kim oluyorsunuz da bu hakkı kendinizde görüyorsunuz?”

“Uzun yıllar bu ülkede başörtüsünden dolayı binlerce genç kızımız üniversite eğitimi alamadı ya da başörtüsünü çıkarıp öyle okumak zorunda kaldı” diyerek sözlerine başlayan Diyanet Sen Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, şöyle dedi; “Çok geç de olsa güvence altına alınan başörtülü kızlarımızın eğitim hakkı ODTÜ gibi ülkemizin nadide bir üniversitesinde kendileri gibi öğrenci olduklarını iddia eden bazı marjinal gruplar tarafından engellenmeye çalışılması kabul edilebilir bir durum değildir. Yeni kazandığı üniversitesine ilk adımında bu şekilde sözlü ve pankartlı saldırı ile bu kızlarımızı psikolojik ve manevi baskı altına almaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu ülkede herkes eşittir ve kimse kılık kıyafetinden dolayı inancının gereğini yerine getirmesinden dolayı aşağılanamaz bu şekilde bir muameleye tabi tutulamaz. Bir üniversite öğrencisi nasıl olur da bin bir emekle üniversiteyi kazanan başka bir öğrenciye sırf başörtülü olmasından dolayı seni burada görmek istemiyorum, sizi buraya girdirmeyeceğiz deme hakkı görür. Siz kim oluyorsunuz da bu hakkı kendinizde görüyorsunuz? Sesinizin çok çıkması haklı olduğunuzu mu gösteriyor sanıyorsunuz? Bu halk aldıkları terbiye gereği sizin gibi çığırtkanlık yapmayan başörtülü kardeşlerimizin her zaman yanında olmuştur. Olmaya da devam edeceğiz.  Üniversiteler herkesin kendini yasalar çerçevesinde rahatça ifade edebildiği yerlerdir. İfade, inanç ve eğitim özgürlüğüne yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyorum. Gerek ODTÜ yönetimini gerekse adli mercileri gerekli idari ve hukuki tedbirleri almaya ve gerekli yasal işlemleri başlatmaya davet ediyorum.”

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir