Bayram Alışverişlerinde Esnafın İncisi Yine Kadınlar

Son günlerde Ramazan ayının bitmesine ve bayramın gelmesine sayılı günler kala işsizlikle mücadele eden Adıyaman esnafını yine kadınların ayakta tuttuğu görülürken, esnaf kadınlara itafen  “ Sizler de olmasanız halimiz perişan” diyor.

Özellikle bayramın yaklaşmasıyla birlikte başlayan alışveriş sezonu öncesi bayanlar kıyafet derdine düşerken, bu konuda en şanslı esnaf olarak giyim eşyası satıcıları göze çarpıyor.

Alışveriş için dükkanları gezmeye başlayan ev hanımları,  kendi tasarrufları ya da ailenin tasarrufları ile biriktirilen paralarla alışveriş yapıp eksikleri gidermeye devam etti. Kadınların erkeklere oranla çok daha fazla alışveriş yaptıklarını söyleyen esnafımız, erkeğin bir yılda yapacağı alışverişi bir kadının 3 ayda yaptığını belirtiyor.

Çeyizci esnaflarından Abuzer Yalçın, havaların ısınmasıyla birlikte çarşıdaki kadın nüfusunda patlama yaşandığını söyledi.

Çoğu kadının alışveriş yapmak için dışarı çıktığını belirten Yalçın, “ yaz mevsimin yaklaşmasıyla birlikte düğün sezonu da açılmış oldu. Bu nedenle bayanlarımız alışverişlerini yapmaya şimdiden başladılar. Özellikle genç kızlarımız çeyizlerini düzmek için harekete geçerken valideleri ise yine gerek kendilerine gerekse de çocuklarına alışveriş yapmak için çarşının yolunu tuttular. Şunu söyleyebiliriz ki Adıyaman esnafını gerçekten kadınlarımız ayakta tutuyor. Kadınlar olmasa acımızdan öleceğiz” dedi.

Yalçın:”Gerek çalışan kadın sayısı gerekse de alışverişe çıkan kadınların sayısı göz önünde bulundurulduğunda kadınların ekonomiye ve istihdama ne kadar katkı sundukları gözler önüne seriliyor. Özellikle şehrin işlek caddelerinde göze çarpan alışveriş yapan bayan vatandaşlarımızın ellerindeki poşetler Adıyaman ekonomisine yapılan katkıyı gözler önüne sererken esnaf, erkek vatandaşların da en az kadınlar kadar ekonomiye katkı sunması gerektiğini biliyor. Adıyaman’ın ekonomisi çok iyi olmamasına rağmen bayanlarımız özellikle yaz mevsimin yaklaşmasıyla birlikte alışverişe başladılar. Gerek düğün telaşı gerekse de ev eksiklerini tamamlamak amacıyla yapılan alışverişler biz esnafları memnun ediyor. Mesela kadınlarımız kızlarının henüz 3. yaşında bile çeyizini düzmeye başlayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

MSG Motorsa Görkemli Açılış

MSG Motors lüks marka binek ve ticari araç modellerini satacağı ilk şubesini görkemli biçimde açtı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir