Belediye Su Sonucunu Açıkladı

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Adıyaman’ın çeşitli noktalarından günlük olarak alınan numunelerin kontrolleri ‘yeterli’ çıktı. Sonuçlara göre Adıyamanlıların tükettiği içme suyunun temiz olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

Adıyaman Belediyesi tarafından şehre beş farklı kaynaktan getirilen içme suyunun yapılan analizler sonucunda oldukça sağlıklı ve temiz olduğu belirlendi.

Konu ile ilgili bilgi veren ve havaların ısınmasıyla birlikte özellikle çocuklarda meydana gelen çeşitli rahatsızlıklardan sonra numune alınan nokta sayısının arttırıldığını dile getiren Adıyaman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü (ASKİM) yetkilileri, Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yaptığı incelemelerde Adıyamanlıların tükettiği suyun temizlik derecesinin anlık olarak kendilerine aktardığını dile getirerek, “Suyun kalitesindeki oranının düşmesi ihtimaline karşın duruma ivedi bir şekilde müdahalede bulunacak bir ekip sürekli hazır bulunuyor” şeklinde bilgi verdi.

Yapılan son analizlerde Adıyaman’ın suyunda bir problem olmadığını ve Adıyamanlıların temiz su içtiğini de dile getiren yetkililer, “Adıyaman Belediyesi tarafından şehre getirilen kaynaklardaki sular evlere kadar gayet sağlıklı bir şekilde götürülüyor. Bu, her gün şehrin farklı noktalarından alınarak kimyasal ve bakteriyolojik analizlerden geçirilen içme suyu için yapılan analiz sonuçlarıyla da ortaya çıkıyor. Bu da gösteriyor ki havaların ısınmasıyla birlikte özellikle çocuklarda meydana gelen çeşitli rahatsızlıkların sebebi kesinlikle içme suyu değil. Ancak, evlerimize kadar sağlıklı giden suyu depo yoluyla kullanan evyada binalarımızda bulunan su depolarının bakımsız ve eski olması, depolarda bekletilen suyun taze su gibi tüketilmesi bu hastalıkların başlıca sebepleri olabilir. Bu konuda vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Bekleyen suda bakteriyel oluşumları çok rahat gerçekleşebiliyor ve yine bekleyen su belli bir süre içerisinde bayatlayabiliyor. Bundan dolayı bina depolarındaki suyun her zaman taze tutulması gerekiyor. Aksi halde çocuklarda çeşitli enfeksiyonel hastalıklara sebep olunabilir. Ayrıca bunlara ek olarak su deposu kullanan vatandaşlarımızın bu depolarına rutin bakım yapmaları da önemli bir ayrıntıdır. Özellikle bağlantıların kontrolü, tablet klor kullanımıve temizliktir rutin olarak yapılmalıdır” diyerek önemli uyarılarda bulundu.

Haber: Mediha Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir