Beni Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kösekul: “Hububat’ta Mantar Hastalığı Çiftçiyi Mağdur Ediyor”

Beni Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kösekul, yaptığı açıklamada, 2015 yılı süne mücadelesi çalışmalarının başladığını, bu çalışmalar kapsamında ilçe sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 300 bin dönüm hububat alanında arazi sürvey çalışmalarının yürütüldüğünü bildirdi.

Yapılan çalışmalar neticesinde hububat sahaları teknik ekipler tarafından düzenli olarak günlük kontrol edildiğini anlatan Kösekul, bu kontroller neticesinde septoria yaprak leke hastalığının (Septoria tritici) yoğun olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Hastalığın daha çok yağışın çok olduğu nemli bölgelerde etkili olduğuna dikkat çeken Kösekul, şunları kaydetti:

“Belirtileri ilk olarak en alt yapraklarda görülen hastalık yaprak üzerinde damarlar ile sınırlandırılmış, küçük, düzensiz, kırmızımtrak-kahverengi lekeler şeklindedir. Üst yapraklara yayılma hızı, çevre koşullarına ve çeşidin duyarlılığına bağlı olarak değişir. Hastalık kül rengi lekelerin merkezinde gelişerek yayılır ve birleşir, sonuçta yaprağın tümü lekelerle kaplanır. Lekelerin genişlemesiyle bunların koyu renkli sınırları kaybolur ve açık yeşil bir renge döner. Bundan sonra küçük koyu benekler görülür, bu nedenle hastalık “benekli yaprak lekesi” olarak da bilinir. Hastalığın şiddeti, bitki olgunluğa yaklaştıkça daha az olmaktadır. Gelişme esnasında, yaprak dokusu içine gömülüdür. Kardeşlenme başlangıcından itibaren yağışlı havalar uzarsa Septorya zararı artar. İlaçlama için en iyi zaman bayrak yaprağının tamamen açıldığı kın döneminin sonu veya başak çıkışı öncesidir. Tarla bulaşıksa ve başaklanma döneminde yağışlı havalar devam ediyorsa ekonomik zarar söz konusu olabileceğinden ilaçlamaya gerek duyulabilir. İlaçlamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda, ilaçların etiketinde belirtilen etki süreleri dikkate alınmalıdır. Hububat üretiminin diğer yıllara göre daha yoğun, yağışların fazla olduğu bu yıl çiftçilerimizin arazilerini daha sık takip etmeleri ve hastalık belirtileri gördükleri alanları ekiplerden teknik destek alarak ilaçlamaları önem arz etmektedir. İlaçlamalarda mutlaka Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ nın ruhsat vermiş olduğu teknik talimatlarda belirtilen ilaçlar kullanılmalıdır. Yağışların bol olduğu bu dönemde çiftçilerimizin mantar kökenli hastalıklara karşı daha duyarlı olmaları, arazilerini daha sık kontrol etmeleri önemle rica olunur. Çiftçilerimizin hastalık ve doğal afetlerden zarar görmeden, bol kazançlı bir yıl geçirmelerini dileriz”

BHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir