Beslenme Dostu Okul Sayısı 69’a Yükseldi

Adıyaman’da beslenme dostu okul sayısının 69’a yükseldiği açıklandı. 

Adıyaman’da “Beyaz Bayraklı Okullar ve Beslenme” projesi kapsamında sertifika töreni düzenlendi.

Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan  “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” 08.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere yeniden imzalanarak yürürlüğe konuldu.

Söz konusu protokol kapsamında 06.07.2017 tarihi itibarıyla Adıyaman’da 225 okul beyaz bayrak almaya hak kazanırken, eğitim kurumlarının temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması sağlandı. Proje kapsamında okullar arasında temizlik, hijyen, okul kantini vb. konularda olumlu yönde bir rekabet ortamı oluşturuldu.

Protokol kapsamında yapılacak çalışmalar ve denetimlerle ülke genelindeki okulların tamamının beyaz bayrak alması suretiyle çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması amaçlanıyor.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın “Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması” başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalan protokol ile başlatılan Beslenme Dostu Okullar Programı kapsamında Beyaz Bayrak sahibi okulların gönüllü olarak katılmakta oldukları Beslenme Dostu Okullar Programı ile 2 bin 237 okul ‘Beslenme Dostu Okul’ olarak eğitim-öğretime devam ediyor.

Bu program kapsamında Adıyaman’da 34 yeni okul Beslenme Dostu Okul oldu ve 11 mevcut Beslenme Dostu Okul olan okulların sertifikası yenilendi. Beslenme Dostu Okul olan okulların sertifika ve pirinç töreni Halk Sağlığı Müdürlüğü konferans salonda,Milli Eğitim Müdür V. Mehmet Altındal, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş ve diğer şube müdürleri ve okul yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Adıyaman’da Beslenme Dostu Okul sayısını 69 ‘a yükseldiği açıklandı

Düzenlenen törende okullara sertifikaları verildi. Sertifika töreninde konuşan Halk Sağlığı Müdürü Hacı Mustafa Kutlu, “Beyaz bayrak alan okullar 3 yıl boyunca geçerli. Eğer okul 70 puan üzerinde ise bu okul beyaz bayrak almaya hak kazanıyor. Geçen yıl ve ondan önceki yıl  31 okula, bu senede 34 okula plaket verilecek. Hedefimiz önümüzdeki yıl %80 üzerine çıkmak, buna gösterdiğiniz destekten dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Çocuklar adına teşekkür ediyorum, yapılan araştırmada 15 yaşından önce sigarayla tanışmış çocuklarla, diğer maddelere başlama sıklığı görüldü. O yüzden çocuklarımızın sigarayla başlama tanışlığını geciktirmek lazım” dedi.

 

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir