Besni’de Tarihi Eşyaları Kafede Sergileniyor

Besni ilçesinde eski Besni’ye ait eşyalara merakı olan Ahmet Bolu isimli vatandaş, yeni açtığı kafede yirmi yıldır biriktirdiği tarihi eserleri sergileyerek Besni Kültürünü yaşatmaya çalışıyor.

Besni’nin kültürüne vetarihi eşyalarına merakı olan Ahmet Bolu isimli vatandaş, kültür kafe adı altında biriktirdiği binlerce tarihi eserleri gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor.

Amaçlarının Besni’nin kültürünü yaşatmak olduğunu anlatan Bolu, “Benim kültüre, tarihe, sanata bir sevgim var. Burada tabi ki bir amacım, Besni’nin eşyalarını göstermek, anlatmak, sunmak, kültürümüzü yaşatmak, insanlara güzel bir hizmet vermek.

Besni tarihinin ölmemesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Bolu, “Bu yaptığımız pek para kazanma amaçlı değil. Ama insanlar nasıl anlarsa anlasın sonuna kadar sözümüzün arkasındayız, nasıl biterse bitsin Besni’nin tarihini, kültürünü, sevgisini insanlara göstermek için elimizden geleni yaptık. Yeni yerimizde de daha güzel hizmet vereceğimize, tarihi eşyalarımızı burada daha güzel anlatacağımıza inanıyorum. Tabi benim bilmem önemli değil, benim çocuğum bilmeli, herkesin çocukları bilmeli, öğrenciler görmeli, insanlar görmeli, bu tarih ölmemeli. Bizim amacımız burada kültürü sergilemek, tarihi sergilemek. Tabi birileri çıkar bir şeyler söyler, o bizi çokta bağlamaz. Biz tava tenekeyle Besni’nin reklamını yapmıyoruz. Biz şunu hep söylemişizdir, biz Besniliyiz, Besnili sözünde durur, tarihine sahip çıkar, kültürüne sahip çıkar, emeğine sahip çıkar, Besniliye sahip çıkar. Biz böyle Besniliyiz, birileri çıkıp biz Besni sevdalısıyız diye insanları kandırmasın, insanlar yalanla bir yere varamaz, işte Besnili böyle olur” dedi.

Besnililerin kısa zamanda ısındığı kafe hakkında düşüncelerini dile getiren müşteriler ise Besni’de ilk defa böyle bir kafeyle karşılaştıklarını ve memnun olduklarını kaydederek, Besni’nin geçmişi ve geleceği ile ilgili çok güzel bir çalışma olduğunu söylediler.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir