Bilen: ” İnternet’ten Alınan Lenslerin Göze Zararı Oldukça Yüksek”

 

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz doktoru Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Bilen, internetten alınan lenslerin göze zararının çok fazla olduğunu söyledi.

Bilen, yaptığı açıklamada, “Kontak lens öyle birşey ki bunu biz burada 8 hekimiz  hepimiz bunun muayenesini yapmıyoruz.  İleri derecede deneyim gerektiren uzun bir alan ve zaman gerektiren, emek gerektiren bir iş. Şöyle ki; lensi biz öncelikle hastanın gözlük derecesini belirliyoruz.  Sonrasında  çeşitli ölçümlerle gözün yapısını belirliyoruz.  O göze uygun olabilecek lens parametreleri neler  gözlüğün sadece bir parametresi vardır. Kabaca derecesi 0,25 0,50 gibi ama kontak lens öyle değil, kontak lensin çok fazla parametresi var.  Temel eğriliği dediğimiz, toplam çapı dediğimiz, su içeriği oksijen geçirgenliği  dediğimiz  bir dolu parametreler var.  Bunların hepsinin ideal şekilde olması gerekiyor ki göz sağlığını tehdit etmesin” dedi.

– LENSİ ÖNCE DENİYORUZ

Nasıl yaptıklarını da anlatan Bilen, şöyle devam etti:

“Önce direk yazmıyoruz, lensi öncelikle bir yarım saat deniyoruz ona göre nasıldır diye daha yüksek daha düşük gibi ölçümleri  yapıyoruz. Uygun olduğuna kanaat getirdi isek yazıyoruz, yok değilse tekrar ölçüyoruz.  İnternetten alınan veya gözlükçüden satın alınan lenslerin göze zararı oldukça yüksek, tavsiye edilecek birşey değil, bilimsel birşeyde değil. Güneş gözlüğünden özellikle beklentimiz güneşten gelen zararlı ultraviyoleyi engellemesi, güneşli zamanlarda ışıkta göz bebeğimiz küçülür ve  geceleri  yani ışın az olduğunda ise  büyür ise bir koruyucu etkidir göz için.  Eğer o cam ultraviyoleyi filtre etmiyorsa  göz için zararı açık bir hale getirir. Çünkü göz o camı kapalı gördüğü için bu şekilde göz bebeğimiz büyüyor ve göze zarar veriyor.  Bunun için mutlaka gözlük camı ultraviyoleyi filtrelemesi gerekiyor.  Kaliteli gözlüklerde UV blokajı şeklinde gözlük üzerin de yazar”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir