“Binlerce İnsanın Bir Sirkülasyon Yaratması Kentimize Hareket Getirir”

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, düzenlediği basın toplantısında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile yaptığı görüşmeleri anlatarak Adıyaman’a iki yıl içerisinde acemi birliğin getirileceğini belirtti.

Adıyaman’a ecemi birlik geliyor. Genel Kurmay Başkanlığının askeri birlikleri taşıması planı şekillendi. Projeyle nüfusu 2 milyonun üstündeki büyükşehirlerde bulunan tüm acemi birlikler Anadolu şehirlerine nakledilecek. Milli Savunma Bakanlığınca koordineli şekilde yürütülen çalışmada 5-15 bin asker kapasiteli acemi birliklerin Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Çankırı, Karabük, Kars, Adıyaman ve Muş gibi 17 ile nakledilmesi kararlaştırıldı. Böylece taşra illeri acemi sanayisiyle kalkınacak. İllerin ekonomisi canlandırılarak istihdam arttırılacak.

Konu hakkında açıklama yapan Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, ilk acemi birliğin Adıyaman’a yapılacağını belirtti. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Salih Fırat ve Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin ile birlikte Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı ziyaret ederek konuyla ilgili görüştüklerini ifade eden Uslu temaslarını kamuoyuyla paylaştı.

Uslu; “Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz’ı ziyaret ettik. Bu konuyla ilgili görüşlerini aldık. Askeri birliğin ne zaman kurulacağı konusunda kendisiyle bizzat dinleme fırsatını yakaladık. Sayın Bakanımızla yapılan görüşmeden doğrusunu söylemek gerekirse umutlu döndük. Sayın Bakanımızın bize söylediklerini paylaşmak istiyorum. Şu anda Genel Kurmayımızın da böyle bir çalışması olduğunu bize ifade etti. Bu çalışmanın temelinde de birliklerin çok büyük illerin içinde kaldığından bahsetti. Amaçları bu askeri birlikleri gelişmekte olan küçük illere taşımak. Bu konuyla ilgili çalışmalarının olduğunu ifade etti. Tabi bu projenin az gelişmişliği ortadan kaldırmaya yönelik bir proje olduğundan bahsetti. Doğrusunu söylemek gerekirse 6-7 tane ilden bahsetti. Özellikle bunlardan Yozgat ve Adıyaman’ın öncelik taşıdığını, bizde Adıyaman’ın birinci sırada olması talebimizi iletirken kendi ağzından söz verdi. Bu bizi sevindirdi. Binlerce insanın 3 ayda bir sirkülasyon yaratması kentimize bir hareket getirir. Hem ekonomi hem işsizlik açısından bu son derece önemli. Bu da bizi memnun etti. Böyle bir şeyin Adıyaman’da gerçekleşmesi belki bir üniversite kadar kentimize ekonomik açıdan fayda getirecektir. Böyle bir hareketin Adıyaman’da olması ilimizin gelişmesi açısından çok büyük etki yapacaktır. Bu açıdan kendisine ne kadar zamanda yapılacağı sorusunu yönelttim. Yaklaşık 2 yıl içerisinde bu projenin gerçekleşeceğini ifade etti. Yani kısacası yapılan görüşmede ifade ettiğim gibi 2 yıl içerisinde en başta Adıyaman’ımıza bir tane askeri birliğin gelmesi noktasında sözü oldu. Bizde tabi kendisine teşekkür ettik. Böyle bir yatırımın Adıyaman’a yapılması hatta civar illerimizde Malatya, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa’da askeri birliğin olduğundan bahsettik. Kentimiz bu illerin arasında sıkışmıştı. Kendisi de geri kalmış illerin gelişmesine vesile olması açısından yapılan bir projeyse Adıyaman’ımız bunu hak ediyor şeklinde ifade ettik. Kendisi de bize bizzat bu sözü verdikten sonra oradan ayrıldık. Tabi burada AK Parti Grup Başkanvekilimiz Ahmet Aydın başta olmak üzere Salih Fırat ve Ziraat Odası Başkanımız Kemal Şahin bey ile beraber gittik. Onlara da teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa zamanda Adıyaman’ımızın bu temennisi yerine gelecektir. Bu kentimizin ekonomisi açısından son derece önemli bir olay” dedi.

Acemi birliğin Adıyaman’a getireceği hareketliliği de değinen Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Acemi birliğin Adıyaman da kuruluyor olması gözle görülür bir ekonomik gelişme sağlayacaktır. Askerlerin esnafa getireceği hareketlilik, ailelerinin burada konaklaması, hem onları eğitecek subay ve astsubayların kentimizde ikamet etmeleri bir kere başlı başına  sirkülasyon getirecek. Her üç ayda bir asker sevkiyatı söz konusu. Birlerce insan gelecek, onların yemin törenlerinde aileleri gelecek, otobüs firmaları hareketlenecek, uçağından,  çarşısında yemeğinden yatmasından aklınıza ne gelirse şehre bir hareketlilik gelecek. Bir üniversitemiz kadar olmasa da önemli bir yatırımdır” diyerek sözlerine son verdi.

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman Nar’da Türkiye 1.’si Olacak

Alan “ Badem’den Sonra Nar’da da İvme Kazanmak İstiyoruz” Gıda Tarım ve Hayvancılık Adıyaman İl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir