Bir Dönem “Ucuz Şehir Adıyaman” Denirdi

Her geçen gün zorlaşan hayat şartları vatandaşları büyük sıkıntılara doğru iterken özellikle yoksul vatandaşları deyim yerindeyse perişan etmiş durumda.

Bir kilo domatesin 2 lira olduğu en küçük kurbanlığın 500 liraya satıldığı Adıyaman’da elektrik, su ve ev kirasını ödemeye gücü yetmeyen yoksul vatandaşların son çaresi olan tarım da tütüne getirilen kotayla birlikte suya düştü. Bir zamanlar çiftçisi tütün geliri sayesinde kalkınan memurun “ucuz” diyerek gelmek istediği geldikten sonra gitmek istemediği Adıyaman’da şu günlerde sıkıntı daha da büyüyor.

Ekonominin gittikçe kötüye gittiği ilimizde vatandaşlar son çare olarak bankalar ve tefecilerin kucağına düşerken, gerek kredi borcunu ödeyemeyen işçi ve memur gerekse de tefeciye olan borcundan dolayı intihara teşebbüs eden esnaf vatandaşlarımızın da sonu mevsimlik tarım işçiliği olarak görülüyor. Asgari ücretin yaklaşık 800 lira olduğu ülkemizde bölgesel asgari ücretinde uygulanmaya başlamamasından dolayı vatandaşlar büyük sıkıntılar yaşarken, ekonomik çöküşün nedeninin sanayinin gelişmemesi, teşvik ve sulu tarım eksikliği olduğu tahmin ediliyor.

Ekonomik buhran ve şekere, çay’a yağ’a gelen zamlar nedeniyle vatandaşlarımız çayı şekeri gramla almak zorunda kalırken, içler acısı durumun esnafı da etkilediği görülüyor. Esnaf da satış yapamamaktan şikâyet ederken, özellikle son günlerde deyim yerindeyse kara bulutlar gibi çöken sebze zamlarının vatandaşı perişan ettiğini söylüyorlar.

Yaklaşan kurban bayramı öncesi de kurbanlık küçük ve büyükbaş hayvanlara gelen zamlar nedeniyle kurbanlık almak isteyen vatandaşlar geri adım atmak zorunda kaldılar. En küçük kurbanlık hayvanın 500 lira büyükbaşın ise 2 bin 500 lira olduğu ilimizde vatandaşların kurban bayramında nasıl bir tercih yapacakları merak ediliyor.

Haber-Yorum: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin’den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir