BİR SEYYAH, BİR BİLGEYE, İNSANLIĞIN SINAVINI SORMUŞ ?

İstanbullu Bir seyyah Osmanlı döneminde kafasına takılan soruların cevabını aramak için uzun bir seyahate çıkmış. Bugünki Özbekistanın Buhara şehirde bir bilgeyle karşışıp o güne kadar cevabını bulamadığı İnsanlığın sınavı ile ilgili soruları sormuş. Bilge bir müddet sakalaını karıştırdıktan sonra soruları şöyle cevaplamış :

“İnsanların sınavı Adem ve Havvayla başladı,soruları cevaplayanlar ve cevaplamayanlar olduğu gib topu taca atmak için sorular ve sorunlara adil değil diğerei sınavı kendince terkedenler de olmuş..

Birileri de ben bu sınavı biliyorum diyerek ,gerek sıvdakileri aldatmaya çalışarak, gerkse de kendini aldatarak sınav kağıdını boş verip sınavdan çıkarak yaşadığı şehrin meçhülüne doğru yürüyerek gözden kaybolmuşlar…

Birinci ,ikinci ve üçüncü grubun akibetleri belli de 4 üncü grubun akibetlerini birileri gizlemeye çalışyor. Ne hikmetse birileri de bildiği halde susmaktadır” demiş

Sonra devamla “diğer brileri de sınavı ,soru ve sorunları tartışmya açarak sınavdan kurtulmaya çalışıyor” ama kimse sınavdan kurtulamaz” demiş.

Bilge seyaha dönerek ” Şimdi bana söylermisin sen hangi gruptansın. Seyyah başaını eğmiş ” işte şimdi bende grubumu tayin edeceğim” diyerek bilgeye yeni bir soru yönetmiş:

” Sınavı doğru cevaplamada kimden ve neden yaarlanabileceği” demiş.

Bilge cevap vermiş: Tüm kaynaklar açık, her şey önünde, ancak onu da senin arayrıp bulman gerkir..Çünki aramakta sınavın br parçasıdır, doğruları bulmakta.

“Samimi olrak ardığında bulacağından eminim”. Diyerek devam etmiş, “seni yalızca bir kobuda iuyaracağım: Çıkar karşılığı ve rant sağlamak üzere sana yardımcı olmayı amaçlayanın hiçbi söylediğini ve yardımını kabullenme” demiş.

Seyyah büyk bir mutlulukla bilgenin ellerine sarılmış ( Yıllanmış Buhara Hikayeleri) H.Özdüzen

 

Bu Haberi Gördünmü!

KIYAMET SAATİNDE DABBETÜ’L ARZ VE HZ. İSA ( I)

Yaratıcı olarak Allah inancı temelleri üzerine kurulu dinimizde, maddi yaradılışın sonlandırılmasını belirleyen zaman dilimi olarak …