“Bırakın Kalifiyeyi Vasıfsız Eleman Bulamıyoruz”

Adıyaman başlıca sorunlarından hatta bir numaralı sorunu olan işsizlik her geçen gün biraz daha artıyor. İlimizde son yıllarda iyiden iyiye gelişen tekstil sektöründe çalıştırılmak üzere kalifiye eleman bulunamazken, gençlerimiz kahve köşelerinde okey’e dördüncü adam olmaya devam ediyor.

Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin girişinde göze çarpan eleman arama ilanları dikkatlerden kaçmıyor. Birçok tekstil fabrikasının pankartlarının asılı olduğu alanda “kalifiye eleman alınacaktır” duyuruları göze çarparken, bu kadar gencin neden işsiz gezdiği merak konusu oldu.

Konuyla ilgili konuşan tekstil firmalarının sahipleri işçi bulmanın kolay olmadığını kalifiye eleman bulmanın deveye hendek atlattırmaktan zor olduğunu belirttiler.

OSB’nin girişinde altı yedi fabrikanın eleman bulmak için pankart astığı şu günlerde değil kalifiye vasıfsız eleman bulmanın zor olduğu bildirildi.  İş adamlarımızın bu duruma daha ne kadar dayanabilecekleri merak konusu oldu. Yaşanan işsizlik ve işçi arama kargaşasının nedenini ilimizde kalifiye tekstil elemanı yetiştirmekle yükümlü olan ATEM’in görevini yapmamasına bağlayan bazı tekstilciler, şu an ATEM’de ne eğitim ne de eğitim verilecek insan olmadığını söylediler. ATEM’in kalifiye tekstil elemanı yetiştirmekle yükümlü olduğunu olduğunun altını çizen iş adamları yıllardır ATEM’den tek bir kişinin fabrikalarına iş başvurusu yapmadıklarını da sözlerine eklediler.

Tekstil Bite Noktasına Gelince ATEKS’in de Kapısına Kilit Vuruldu

Bir dönem oldukça faal çalışan ve ilimizde çalıştaylara imza atarak üst düzey yetkilileri ilimize getiren ATEKS’in kapısı şu günlerde kilitli.

ATEKS’inde Etkinkiği Bitti

Adıyaman Tekstil ve teşvik konusunda 20 sene geriye doğru giderken, ortada ne tekstil ne kümelenme ne de dernek kaldı. 5. Bölgeye alınarak adeta cezalandırılan üstüne üslük işçinin sigorta primleri arttırılan Adıyaman’da son düzenlemeyle iş veren az da olsa rahatlarken,  ilk şokta işten çıkartılan binlerce işçinin akıbetinin ne olduğu merak ediliyor.

Adıyaman’da 2000’li yıllarda kurulan ATEKS bir dönem Adıyaman’da tekstil konusunda önemli işlere imza atarken, ATEKS Başkanı İsmet Açıkgöz önderliğinde tekstil devleri Adıyaman’ı ziyarete gelmiş burada yatırım yapmak için söz vermişlerdi. Ancak evdeki hesabın çarşıya uymaması hem iş adamlarının 6. Bölgede olan Batman, Şanlıurfa ve Kilis’e kaçmalarına hem de ATEKS’in kapısına kilit vurulmasına neden oldu.

8 Yıllık ATEM Adıyaman’a Ne Verdi?

ATEM bilindiği üzere Tekstil sektöründeki istihdam boşluğunu doldurmak ve girişimciyi desteklemek amacıyla 2005 yılı içerisinde kurulan ve bugüne kadar 17 Eğitim dönemini tamamlayan bir eğitim kurum olduğu gözlerden kaçmazken, 1200 öğrenciye bu güne kadar sertifika veren ATEM’in bu öğrencilere istihdam noktasında nasıl bir katkı sunduğu merak eidliyor.

Tekstil sektöründeki girişimcilerimizin nitelikli eleman ihtiyacını karşılayan ve işsiz gençlerimize meslek misyon edinen ATEM’in görevini yapmamasının tekstil sektörüne sekte vurduğu bildirilirken, sanayileşme yönünde son yıllarda hızla ilerleyen Adıyaman için ATEM artık yeni meslek edindirme kursu olmaktan çıkmış görünüyor.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir