“Biran Önce Gözden Geçirilmeli”

 

Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Kemal Kaya, sendika olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev alan yetkililerle yapmış oldukları görüşmede yönetici atama sürecine yönelik önerileri paylaştıklarını söyledi.

“Yönetici seçme ve atama sürecinin şeffaf, adil ve denetlenebilir bir yapıya kavuşması için eğitimin, liyakatin, tecrübenin dikkate alındığı bir yapı önemlidir” diyen Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Kemal Kaya, “Mülakat gibi, teşekkür-takdir gibi, kurucu müdürlük gibi keyfi ve istismara açık kriterler bir an önce gözden geçirilerek etki düzeyleri ya sıfırlanmalı ya da çok düşük tutulmalıdır” dedi.

“Parmağın darbeyi vurduğu nihai yer ise eğitim sisteminin hiyerarşide en altta kalanı olan öğretmenler oluyor”

Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Kemal Kaya, sözlerine şöyle başladı; “Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları İç Denetim Başkanlığı “Yönetici Seçme ve Atama Süreci” ile ilgili randevu talebinde bulunmuştur. 22.11.2013 tarihinde Genel Merkezimizde İç Denetim Başkanlığından Şener Gönülaçar ile yapılan görüşmede sendikamızın konuya ilişkin görüş, eleştiri ve önerileri dile getirilmiştir. Genel Başkanımız Yusuf Tanrıverdi ve Genel Sekreterimiz Abdulbaki Deger’in katıldığı görüşmede konuya ilişkin yaşanan sıkıntılar dile getirilmiştir. En başta çalışanlarına parmak sallayan bir Milli Eğitim Bakanı konseptinin üzerine oturuyor eğitim yöneticiliği zihniyet algımız. Parmak sallama hiyerarşik bir şekilde devam ediyor. Parmağın darbeyi vurduğu nihai yer ise eğitim sisteminin hiyerarşide en altta kalanı olan öğretmenler oluyor. Eğitim yönetimi hiyerarşisinde en temel unsur olan öğretmen anlamsız ve değersiz bir pozisyonda yer alıyor. Tüm idari tepişmeler öğretmenler üzerinde oynanıyor. Halbuki eğitim çocuk ve öğretmen arasındaki süreçtir. İki önemli temel öğedir öğretmen ev öğrenci. Eğitim yönetimi zihniyeti kendisini öğretmen üzerindeki bir hegomanya olarak inşa etmek yerine, öğretmenin sürdürdüğü faaliyetin niteliğini artırma, ona destek verme, imkanlar oluşturma, yardımcı olma gibi lojistik destekçisi olarak görmeli, bu yeni bir zihniyet örgüsüdür Özgür Eğitim Sen orjinli bu zihniyet eğiştim yönetimine temel alınırsa eğitim sistemimizi herkesin mutlu olabileceği yaptığı işten haz alabileceği ve değerli görebileceği yeni bir yapılanmaya evirebiliriz. MEB yönetici seçme ve atama sürecinin pek çok yapısal sıkıntı ile malul olduğu dile getirilerek özellikle kayırmacılık sisteminin hala etkin bir şekilde yürürlükte olduğu dile getirilmiştir. Liyakatin, nesnel ölçütlerin yerine doğrudan kayırmacılığın, torpilin rol oynadığı bir yapı içerisinde sürecin işletildiği dile getirilmiştir. Sınavların yanında getirilen mülakat şartının tüm seçme ve atama sürecini belirleyen yapısı söz konusu alanı bir rant ve istismar alanına çevirmiş bulunmaktadır. Mali ve özlük hakları itibariyle özellikle eğitim kurumlarında yöneticilik sıkıntılı bir hal almakta yüklenen sorumluluğa paralel seyreden bir yetkiden yoksundur. Aşırı merkeziyetçi bir yapının edilgen uygulayıcısı hükmünde rol alan yöneticilerin seçilme ve atama süreçlerinde adil, hakkaniyete uygun ve liyakati göz önünde bulundurularak atama yapılması gerekmektedir.”

“Öğretmen-öğrenci ilişkisine lojistik destek olarak formatlanacağı bir yapı esas alınmalıdır”

“Bunun için Sınav muhafaza edilebilir ancak mülakat ya tamamen kaldırılmalı ya da etki düzeyi çok düşürülmelidir” diyerek sözlerine devam eden Başkan Ali Kemal Kaya, şöyle dedi; “Yöneticilikle ilgili başta iletişim, liderlik, problem çözme, yönetim, insan psikolojisi gibi temel konuların yanında eğitime ilişkin temel bakış açılarının kazandırılacağı yüksek lisans ya da sertifika programlarına dayandırılacak bir model geliştirilmeye çalışılmalıdır. Bakanlığın merkez ve taşra yöneticilerinin temel misyonunun öğretmen-öğrenci ilişkisine lojistik destek olarak formatlanacağı bir yapı esas alınmalıdır. Merkez ve taşra yöneticilerinin varlığını anlamlı ve mümkün kılan şey öğrenci ve öğretmenlerin varlığıdır. Dolayısıyla aşırı buyurgan, eğitim çalışanlarını kendileri için gören hastalıklı yapının dönüştürülmesi, yönetim planlamasında öğretmen, öğrenci ve ailelerin rol üstlenebileceği etkin mekanizmaların kurulması gerekmektedir. Yönetici seçme ve atama sürecinin şeffaf, adil ve denetlenebilir bir yapıya kavuşması için eğitimin, liyakatin, tecrübenin dikkate alındığı bir yapı önemlidir. Mülakat gibi, teşekkür-takdir gibi, kurucu müdürlük gibi keyfi ve istismara açık kriterler bir an önce gözden geçirilerek etki düzeyleri ya sıfırlanmalı ya da çok düşük tutulmalıdır.”

Haber: Ömer Karakuş

la � e ��  � en ne anlamı kalırdı ki yaşamanın milyoner olacaksın borcun olmayacak sıkıntın olmayacak istediğin gibi parayı har vurup harman savuracak böyle yaşamanın ne anlamı olurdu artı milyoner olduğun zaman öldürmek isteyenin paranın peşinde olan da çok olur huzur olmazdı huzur”

 

Nurettin Pektaş “Haydan gelen huya gider diye bir söz vardır. Bu tarz talih oyunlar para kazananlar belli bir süre sonra sıfıra dönüyor bir haber programına seyretmiş adama 1985 milli piyangoda büyük ikramiye vurmuş tabi adam sonra sapıtıyor. Ve şimdi sokakta çiçek satıyor.  Şimdi sorunun cevabına gelelim benim ufak hayallerim bi ev bi araba gibi tabi bu parayla alınan evde basımıza yıkılmazsa bindiğimiz araba kaza yapmazsa iyidir. Ama en güzel çıkmaması ve her oynayışında güzel hayaller kurulmasıdır”

Görünen o ki çoğu vatandaşımız lüks bir yaşam hayali içerisinde kıvranıp dururken, bazı vatandaşlarımız ise hayır işlerine yatırım yapmak istiyor. Paranın insanı değiştirme ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu düşünülürse, ikramiye çıktıktan sonra nasıl bir değişim olacağı ise merak konusu.

Haber-Röportaj: Mustafa Polat

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir