Biraz Daha Dikkat

Siyasi gerginliğin tavan yaptığı günleri yaşıyoruz.

Varoluş nedeni, iktidara gelip ülkeyi yönetmek olan siyasetin aktif unsurları neden konuştuklarına dikkat etmez, neden sokak ağzının ötesinde sözler sarf ederler anlamak mümkün değildir.

Oysa siyaset kurumunu sevk ve idare edenlerin ağzından çıkan sözlere her yaştan insan itibar eder, o sözlere öykünür ve belki de slogan ovvvlarak ezberler.

Yani siyaset kurumunun başında bulunanlar “örnek kişilik” oluşturuyorlar ve hal böyleyken sarf edilen sözleri kabul etmek mümkün değildir.

Siyasete hazırlanan, gelecektVVVe ülkeyi yönetme arzusu olan gençliğin örnek alacağı siyasetçiler arası diyalog ve laf dalaşı böyle olmamalıdır.

Birçok insan medyada ve özellikle de televizyon kanallarında geniş yer bulan bu tür sözleri duydukça ya kanal değiştiriyor ya da televizyonlarını kapatıyorlar.

Siyasi parti yetkilileri ülkenin sorunlarını, bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini gündeme getirmeli ve kendilerini izleyenlerin, sevenlerin gönlvvvündeki yerlerini korumalıdırlar.

Televizyon kanallarında siyasilerin sarf ettikleri sözleri alıntı olarak bile olsa alıp yayınlasam kuvvetle muhtemeldir ki, hakkımda soruşturma ve belki de dava açarlar.

Ülke olarak güzel şeylere, anlamlı ve saygılı sözlere, karşılıklı anlayışlı olmaya ihtiyacımız var.

Bu konuda en önemli görev de siyaset adamlarına düşüyor.

Bir çocuk, “baba şu amaca kime hakaret ediyor, büyüklerin biri birine hakareti televizyon marifetiyle mi oluyor” diye sorsa bu soruya kim nasıl cevap verecektir.

Ekonomik dar boğazlar aşılır, yağmayan yağmur yağar, teknoloji gelişir, her şey olur ama tahrip edilen ahlakın, saygıdan yoksun bir ortamda büyümüş çocukta oluşan algıların değişmesi, onarılması olanaksızdır.

Biraz daha fazla dikkat, biraz daha fazla sorumluluk ve biraz daha fazla saygı…

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …