Boynukara: “ABD’nin İran’daki Amacı; Rejim Değişikliği Değil, Kaos”

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, İran’da yaşanan devrim karşıtı gösterilere ilişkin açıklamada bulundu.

Boynukara, yaptığı açıklamada, ABD’nin amacının direk rejim değişikliği değil, Irak’ta ve Suriye’de olduğu gibi kaos ortamının oluşması olduğunu söyledi.

İran devriminden bu yana bir çok kez yönetim karşıtı gösterilerin olduğunu dile getiren Boynukara, “Bu kez biraz daha etkili gibi görünüyor. ABD’nin ısrarlı ve aleni açıklamaları ve kışkırtıcı tutumları niyetini ortaya koyuyor. Bu gösterilerin bir ABD ve CIA projesi olduğunu söylemek kolaycılığa kaçmak olur. Ama ABD’nin gösterilerden yararlanma amacı taşıdığı da açık. CIA’in bu operasyonlar için görevlendirdiği dillendirilen D’Andrea’ın kimliği bir çok şeyi açıklıyor. Öncelikle şunu belirtelim ki; ABD’nin amacı direk rejim değişikliği değil, Irak’ta ve Suriye’de olduğu gibi kaos ortamının oluşmasıdır. Kaos, toplumsal yapının kamplaşmasına, ayrışmasına ve bunun sonucunda da daha baskıcı bir rejimin ortaya çıkmasına imkan sağlar”dedi.

– ADB EKONOMİK ÇIKARLAR ELDE ETMEK İSTİYOR

ABD’nin bu kaostan çıkar elde etmek istediğini dile getiren Boynukara, şunları kaydetti:

“ABD ise bu karmaşa içinden kendine yeni ekonomik çıkarlar elde etmeyi hedefliyor. Şayet ABD’nin amacı gösterilerden demokratik bir dönüşümün ortaya çıkması olsaydı, bu denli yüksek sesle konuşmazdı. Olayı daha net anlamak için ABD’nin diş politika doktrinine bakmakta yarar var. ABD’nin dış politikadaki temel önceliği çözümsüzlüktür. Çünkü çözümsüzlük, manipüle edebileceği konuları/ başlıkları artırmaktadır. Bu ise ABD’ye daha rahat ve kolay müdahale imkanı sunmaktadır.  Sonuç itibariyle; amaçlanan İran’ın daha radikalleşmesi ve ABD’nin de müdahale edebileceği ve yeni planlar yapabileceği bir atmosferin oluşmasıdır”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir